Zamknij

Sopocki chór Mundus Cantat na festiwalu w Izraelu! To było wyjątkowe, artystyczne tournée [RELACJA]

08:30, 10.02.2023 Mundus Cantat
Skomentuj Kvutzat Kinneret. Fot. materiały prasowe Mundus Cantat Kvutzat Kinneret. Fot. materiały prasowe Mundus Cantat

W pierwszych dniach wizyty w Ziemi Świętej Mundus Cantat odwiedził wiele miejsc znanych ze Starego i Nowego Testamentu. Po wylądowaniu w Tel Avivie, spacerze Aleją Rotschilda, drobnych zakupach na bazarze Carmel oraz odwiedzeniu Jaffy, chór zamieszkał w hotelu w Betlejem.

Kolejny dzień zespół rozpoczął od spontanicznego koncertu kolęd w Kaplicy na Polu Pasterzy w Bajt Sahur koło Betlejem, położonej w miejscu, w którym według Biblii anioł ogłosił pasterzom narodzenie Jezusa. Wykonanie kolędy "Dzisiaj w Betlejem" było wzruszającym przeżyciem dla chórzystów, a ponadto spotkało się z radosnym zachwytem chóru z USA, który właśnie odwiedzał to miejsce.

Bentzion Hall w Kibuz Kinneret. Fot. materiały prasowe Mundus Cantat

Podczas kolejnych dwóch dni zespół zwiedził Jerozolimę, począwszy od Góry Oliwnej, przez Ścianę Płaczu i Yad Vashem, kończąc na Bazylice Grobu Pańskiego. W niedzielę Chór Mundus Cantat wyśpiewał oprawę muzyczną podczas mszy św. w Kaplicy przy Wieczerniku (Ad Coenaculum), u franciszkanów. W drodze na północ była jeszcze możliwość zwiedzenia: portu zbudowanego przez Heroda w Cezarei Nadmorskiej, zielone ogrody Bahaitów w Hajfie, imponującą cytadelę w Akce, miejsce chrztu Chrystusa-Yardenit, Magdalę, Nazaret i Kanę Galilejską. Chór uczestniczył również w taneczno-śpiewajacym rejsie po Jeziorze Galilejskim. Były to niezapomniane przeżycia duchowe i artystyczne.

Jeruzalem, Kopuła na Skale. Fot. materiały prasowe Mundus Cantat

Międzynarodowy Festiwal Chóralny „The Sea of Galilee”

W dniach 26.01-29.01.2023 Chór Mundus Cantat pod dyrekcją dr hab. Beaty Wróblewskiej, prof. Akademii Muzycznej w Gdańsku, wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „The Sea of Galilee” W ramach Festiwalu, chór wystąpił podczas czterech koncertów. Specjalnie na ten festiwal chórzyści przygotowali przysłane przez organizatorów dwie pieśni w języku hebrajskim: „Kinneret”, opowiadającą o pięknie Galilei i Jeziora Galilejskiego, które w biblijnym języku hebrajskim nazywa się właśnie Kinneret oraz "Hem bazemer haze", która opowiada o wzajemnej fascynacji dwojga osób, pięknej dziewczyny o niebieskich oczach oraz młodzieńca wpatrzonego w swoją wybrankę.

Jezioro Galilejskie. Fot. materiały prasowe Mundus Cantat

Chór nasz inaugurował Festiwal, wykonując dwa utwory polskich kompozytorów – Marka Raczyńskiego „Laudate Dominum” oraz „Cecyliadę” Marcina Wawruka. Obok nas wystąpiły w Bentzion Hall w Kibuz Kinneret, Chór Apollo z Bratysławy oraz znakomite zespoły z Izraela. W kolejnym koncercie festiwalowym zaprezentowaliśmy m.in. utwór młodej kompozytorki Anny Barszcz „Gdzież to jedziesz Jasiu“, napisany na motywach ludowej pieśni z Wieruszowa, a na zakończenie naszego wystąpienia wykonaliśmy wspomniane dwa utwory w języku hebrajskim: „Kinneret” i "Hem bazemer haze". Wykonanie to spotkało się z ogromnym aplauzem publiczności, w wypełnionej do ostatniego miejsca sali koncertowej na 300 osób w Kvutzat Kinneret. Finalnie do chóru dołączyli śpiewacy izraelscy i wspólnie z publicznością została wykonana cała pieśń.

Ogród Getsemani, Kościół Wszystkich Narodów. Fot. materiały prasowe Mundus Cantat

Każdy koncert festiwalowy odbywał się w innym miejscu. Nasz chór prezentował zarówno repertuar w języku polskim, w tym opracowania muzyki ludowej, jak i kompozycje w języku łacińskim, angielskim, hiszpańskim i hebrajskim. Codziennie „Mundus Cantat”, mieszkający w hotelu w okolicach Kefar Nahum przejeżdżał na południe, nad brzegiem Jeziora Galilejskiego, od Deganya – najstarszego kibucu w Izraelu, przez historyczną Tyberiadę i Migdal HaEmeq do Kinneret. W wolnym czasie była możliwość wejścia na Górę Błogosławieństw, zwiedzenia muzeum Jigal Allona w Ginnosar, gdzie obejrzeć można łódź Jezusa oraz Yardenit, gdzie rzeka Jordan wypływa z Jeziora Galilejskiego i znajduje się miejsce obrzędów chrztu.

Ponad 1400 uczestników z całego świata

Fot. materiały prasowe Mundus Cantat

Fot. materiały prasowe Mundus Cantat

Podczas koncertów chór spotykał się z różnymi zespołami biorącymi udział w Festiwalu. W festiwalu wzięły udział chóry: Apollo ze Słowacji, Youth Choir Wernigerode z Niemiec, Polifonica Chamber Choir z Białorusi, bielski Chór Kameralny oraz 55 zespołów z Izraela – ponad 1400 uczestników. Reasumując: piękne wydarzenie artystyczne, łączące narody i kultury.

Chór „Mundus Cantat” dotychczas koncertował w Europie, Ameryce Łacińskiej i Południowej, tym razem była to pierwsza podróż zespołu do Azji.

Podczas pobytu chórzyści przekazali materiały promujące zarówno Sopot, jak i festiwal Mundus Cantat.

Mamy nadzieję, że już w maju pomorska publiczność będzie mogła posłuchać izraelskiego zespołu podczas 19. edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT, na który zapraszamy w dniach 24-28 maja.

Źródło: MUNDUS CANTAT

(Mundus Cantat)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

PiotrPiotr

5 3

Pojechali do kraju, który morduje Palestyńczyków!
Gratki! 12:07, 10.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

tjtj

0 0

jakby nie mieli innego panstwa 18:29, 31.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%