Zamknij

Artystka z Odessy z wernisażem w Sopocie! Jej prace obejrzymy w Art Inkubatorze

11:41, 14.01.2023 .
Skomentuj Fot. Goyki 3 Art Inkubator Fot. Goyki 3 Art Inkubator

W piątek, 27 stycznia, o godzinie 19.00 Goyki 3 Art Inkubator zaprasza na wernisaż prac Anastasii Kolibaby, studentki w pracowni prof. Anny Królikiewicz w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, rezydentki Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku. Będzie to pierwsza wystawa z cyklu wystaw prezentujących prace studentów gdańskiej ASP z różnych pracowni. Projekt znajdzie swoje miejsce na werandzie sopockiego Art Inkubatora.

Anna Królikiewicz od października 2022 roku w ramach programu wsparcia ukraińskich artystek i artystów „Poszerzony warsztat” merytorycznie wspiera artystkę Anastasię Kolibaba. Organizatorami programu są Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku i Goethe-Institut.

Kim jest Anastasię Kolibaba?

Kolibaba urodziła się w 1994 roku w Odessie. Ukończyła Grekov Art College. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, grafiką, techniką mieszaną. Podstawą jej stylu jest eksperyment oparty jednak na swoistej, solidnej tradycji odeskiej szkoły malarstwa- historycznego centrum kulturalnego północnego regionu Morza Czarnego. Malarka wywodząca się ze szkoły akademickiej swój język obrazowania buduję za pomocą wyrazistych, harmonijnych, realistycznych form i wyważonej kompozycji z pieczołowitą dbałością o szlachetną technikę.

Od początku wojny artystka przebywa poza Odessą pozbawioną prądu, a teraz wody i stara się tworzyć, wystawiać, aby przetrwać, żeby wrócić do swego kraju. Twórczyni pracuje w drodze, pakując i rozpakowując bagaż na kolejnych rezydencjach kolejnych gościnnych państw, wypracowując w tych warunkach autorską olejną technikę na papierze- ze względów praktycznych: łatwiejszą od naciągniętych na blejtramy płócien do przewożenia z miejsca na miejsce.

W dialogu z kuratorką artystka mówi:

„(…) Formy w mojej praktyce stawały się coraz bardziej surrealistyczne, jakbym próbowała przeformować klasyczny, przedstawiający styl opowiadania według własnych potrzeb. Orientacja stylistyczna skłania się ku estetyce symbolizmu, gdzie przedmioty, prozaiczne motywy i elementy codzienności przestrzeni i architektury zamieniają się w atrybuty, znaki i indeksy”.

Anna Królikiewicz postanowiła doprowadzić do wystawy indywidualnej twórczyni i być jej kuratorką: prace i jej postawa są warte pokazania ich szerszej publiczności.

Wystawa "Elegia"

Kolibaba wystawę nazwała „Elegia”. Jej treść jest w trakcie powstawania, złożą się na nią malarstwo, rzeźba i mała seria grafik, poświęciły czas pamięci miejsc, pamięci ciał i miasta, jako ciała. Osnowa rosyjskiej napaści jest w rozważaniach silnie obecna. Symboliczną rośliną staje się oset, natywny gatunek porastający nadmorskie wydmy Odessy, wyjątkowy ornament zdobiący zabytkową, bombardowaną architekturę portowego, bogatego, wielokulturowego miasta. Chwast, który teraz dziko, witalnie i bezwzględnie rozprzestrzenia się po polach zgliszcz. Artystka przy pomocy roślinnej metafory zadaje sobie pytania o nakładanie się na siebie znanych obrazów domu i klisz krajobrazów znaczonych przez agresywne, barbarzyńskie zniszczenie.

Artystka i kuratorka nie mogły wymarzyć sobie lepszej przestrzeni dla pokazu tej twórczości, niż pokryta fragmentami dawnych roślinnych fresków, kontekstem korespondująca z twórczością Anastasii czysta, jasna, patrząca na morze, jak Jej własne portowe miasto, sala restauracyjna w sopockim Goyki 3 Art Inkubatorze. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wernisaż: 27 stycznia (piątek), godz. 19.00Wystawa: 28-29 stycznia (sobota-niedziela) w godz. 12.00-19.00

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

[ZT]15657[/ZT]

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Morfeusz Morfeusz

5 0

MIASTO JAKO CIAŁO. I na to idą moje podatki, na zagraniczne osoby artystyczne (teín celowo użyty, zgodnie z lewacką nowomową). Urabianie Polaków do akceptacji włączenia się w wojnę trwa nadal. Może też zrobimy jakiś wernisaż że zdjęciami z marszu na cześć Bandery we Lwowie? Tak dla równowagi. 22:01, 15.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%