Zamknij

Poznaj historię Brodwina z Muzeum Sopotu! Najpiękniejsza dzielnica kurortu?

08.50, 18.10.2022 .
Skomentuj Ania i Sebastian Brodwino lata 70. XX wieku wł. Anna Kędzierzawska
REKLAMA

„Brodwino. Najpiękniejsza dzielnica Sopotu” to tytuł wystawy przygotowywanej przez Muzeum Sopotu. Wernisaż wystawy odbędzie się 4 listopada o godzinie 18.00.

Wystawa „Brodwino. Najpiękniejsza dzielnica Sopotu” opiera się o materiały archiwalne, wycinki z gazet, ale przede wszystkim o zdjęcia i wspomnienia byłych i obecnych mieszkańców osiedla.

– Zależało nam, aby mieszkańcy jak najbardziej zaangażowali się w powstanie ekspozycji. Na przestrzeni kilku miesięcy organizowaliśmy spotkania, podczas których osoby zainteresowane mogły z nami porozmawiać, podzielić się swoimi wspomnieniami, rodzinnymi zdjęciami czy osobistymi historiami. W ten sposób udało nam się zebrać bardzo ciekawy materiał, który uzupełnia warstwę historyczną ekspozycji – tłumaczą Katarzyna Kreft i Agnieszka Wołowicz-Bińkowska, kuratorki wystawy z Muzeum Sopotu.

Brodwino to osiedle wypełniające całą zachodnią część doliny Kamiennego Potoku. W skład osiedla wchodzi 17 dziesięciopiętrowych wieżowców. Inwestorem budowy była powstała jesienią 1957 r. Nauczycielska Spółdzielnia Mieszkaniowa. W latach 60. XX w. Brodwinem zainteresowały się lokalne władze planując przestrzenny rozwój miasta. Wówczas pomysł budowy osiedla mieszkającym na tym terenie nielicznym sopocianom wydawał się czymś niewyobrażalnym. Kiedy w połowie lat 70. XX wieku powstały pierwsze bloki, funkcjonujące jeszcze ogrodnictwa, m.in. to należące do Marii Januszewskiej, stały się dla mieszkańców osiedla źródłem zaopatrzenia w owoce i warzywa. Z czasem rozbudowano infrastrukturę handlowo-usługową, co ułatwiło życie mieszkańcom. W latach 80. po wprowadzeniu przez władze PRL stanu wojennego sopockie osiedle stało się areną działalności opozycyjnej.

Wystawa poświęcona osiedlu Brodwino wpisuje się w cykl ekspozycji, organizowanych przez Muzeum Sopotu, prezentujących historie poszczególnych dzielnic Sopotu.

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

[ZT]14815[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

tiaaaatiaaaa

6 2

A teraz co ? ... Teraz jest tak, ze kto tylko moze i go na to stac, z podobnego do kurnika brodwinskiego blokowiska po prostu ucieka. 🤣🤣🤣 10:45, 18.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

awanturnica awanturnica

5 4

Może tak było kiedyś.... a teraz? brudno...
będę nudna ale po raz kolejny zapraszam Wszystkich postać przy CUDOWNYM BOISKU Orlik i posłuchać hałasów, muzyki z głośników, ryczących facetów grających w piłkę lub młodzieży krzyczącej - to boisko to koszmar, dlaczego wszyscy się na to godzą? To boisko owszem jest potrzebne, ale dlaczego w tym miejscu? wieczorem nawet książki nie mogę poczytać w spokoju bo jest hałas nie do wytrzymania... Ratunku! to boisko jest to kompletnego przeniesienia! Ludzie dlaczego Wy nie walczycie o swoją ciszę? To są Wasze mieszkania i cisza się Wam zwyczajnie należy, nikomu to nie przeszkadza serio? obudźcie się! 13:19, 18.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%