Zamknij

Za nami projekt Trefl Kids! W treningach wzięło udział 1307 uczestników

09:30, 11.07.2022 .
Skomentuj Fot. Trefl Sopot Fot. Trefl Sopot

Początek wakacji oznacza zakończenie projektu Trefl Kids prowadzonego dla dzieci z Ukrainy. Kluby Trefl Gdańsk i Trefl Sopot oraz Stowarzyszenie Trefl Pomorze i Spółka Hala Gdańsk-Sopot Sp. z o.o. – operator ERGO ARENY – już w pierwszych dniach wojny w Ukrainie włączyły się do pomocy osobom, które musiały uciekać ze swojego kraju. Głównym zamysłem było przywrócenie dzieciom poprzez sport i aktywność fizyczną radości i beztroski dzieciństwa. W 37 bezpłatnych treningach wzięło udział 1307 uczestników, którzy mogli też liczyć na dodatkowe benefity w postaci m.in. bezpłatnych gier i puzzli od firmy Trefl.

Poruszające historie, możliwość pomocy, niesamowita wdzięczność i poczucie jedności. Pierwsze zajęcia sportowe dla dzieci z Ukrainy zorganizowane zostały w ERGO ARENIE 2 marca i od tego dnia odbywały się regularnie trzy razy w tygodniu, a zainteresowanie rosło z treningu na trening.

– Przed pierwszymi zajęciami zastanawialiśmy się, czy będą chętni, czy uda nam się trafić z informacją do osób z Ukrainy, czy dotrą do ERGO ARENY. Szybko przekonaliśmy się, że wszelkie obawy były niepotrzebne. 2 marca gościliśmy siedmioro dzieci z Ukrainy, a już dwa tygodnie później było to 70 osób. Sam pomysł zajęć sportowych powstał, gdy zespół marketingowy Trefla Gdańsk wracał z Pucharu Polski siatkarzy z Wrocławia 26 lutego – dwa dni po ataku Rosji na Ukrainę. Po szybkim sprawdzeniu możliwości i połączeniu sił w ekspresowym tempie byliśmy gotowi do uruchomienia zajęć, a także udostępnienia dla dzieci kącika zabaw – wspominają organizatorzy.

– Dzięki ścisłej współpracy z naszym Sponsorem tytularnym, firmą Trefl, udało nam się bardzo szybko wyposażyć salę odnowy biologicznej i zamienić ją w dużą przestrzeń do zabawy. Dodatkowo, zarząd naszego klubu postanowił udostępnić darmowe wejścia na mecze w rundzie zasadniczej wszystkim obywatelom Ukrainy. Kalendarz rozgrywek niejednokrotnie pozwolił nam wydłużyć czas spędzony w ERGO ARENIE i urozmaicić projekt Trefl Kids – mówi Barbara Lewandowska-Paluch, kierownik marketingu i komunikacji w Treflu Sopot.

W sali odnowy przemienionej na kącik zabaw nie zabrakło także miejsca dla mam i swego rodzaju punktu informacyjnego, a także miejsca wsparcia.

– Pamiętajmy, że zajęcia uruchamialiśmy tuż po rozpoczęciu wojny. Wraz z milionami osób przybywającymi z Ukrainy do Polski uruchamiana była procedura nadawania numerów PESEL, czy powstawały darmowe sklepy dla uchodźców. Musieliśmy być bardzo na bieżąco, by móc odpowiadać na wszystkie pytania mam dzieci biorących udział w zajęciach. Przez pierwsze cztery tygodnie kącikiem w pełni zajmowały się osoby pracujące na co dzień w klubach, Stowarzyszeniu i hali. Z końcem marca, po znalezieniu dodatkowego finansowania, udało nam się zatrudnić dwie osoby z Ukrainy – dziewczynę, która także uciekła z Ukrainy do Polski, a w Ukrainie kończyła studia z pedagogiki i pracowała w żłobku oraz panią, która już we wcześniejszych latach przyjeżdżała z Ukrainy do Polski do pracy i znała komunikatywnie także nasz język – mówią organizatorzy.

Ze wsparciem ruszyli także siatkarze i koszykarze. Ponieważ kącik zabaw znajdował się tuż naprzeciwko szatni Trefla Gdańsk i Trefla Sopot oraz sąsiadował z siłownią, sportowcy często zaglądali do dzieci, a dzięki ich hojności udało się spełnić wiele podstawowych potrzeb osób, które np. uciekły z domu z jedną parą butów.

– To z pewnością projekt o największym ładunku emocjonalnym, jaki do tej pory organizowaliśmy. Działaliśmy szybko, nasze zajęcia sportowe były jedną z pierwszych propozycji dla osób z Ukrainy, które przyjechały do Trójmiasta. Obecnie, z racji już zdecydowanie większej liczby możliwości, a także letniej pogody postanowiliśmy, że czerwiec był ostatnim miesiącem naszych zajęć w hali. Mamy nadzieję, że sytuacja w Ukrainie będzie zmierzała w tym kierunku, na który wszyscy liczymy i aktywności wywołane w taki sposób pozostaną już tylko wspomnieniem – mówią organizatorzy.

W samych treningach uczestniczyło 505 dzieci z Ukrainy i 72 z Polski, dla których treningi już także wcześniej były prowadzone w formie komercyjnej, a ponad 700 dzieci odwiedziło ERGO ARENĘ także podczas dwóch specjalnych eventów zorganizowanych w ramach Trefl Kids – „Zajączka polsko-ukraińskiego” oraz „Dnia Dziecka”. Do dzieci trafiły także oczywiście puzzle i gry marki Trefl, które Sponsor Tytularny klubów przekazał po rozpoczęciu projektu, a niektórym mamom udało się znaleźć pracę w otoczeniu organizatorów – m.in. w firmie zajmującej się dbaniem o czystość w hali, czy w strukturach Trefla SA. Najważniejsze były jednak uśmiechy dzieci i fakt, że poprzez sport udało się choć na chwilę sprawić, by zapomniały o tym, co przeżyły, czy przeżywają ich najbliżsi.

Trefl Gdańsk, Trefl Sopot, Stowarzyszenie Trefl Pomorze i Spółka Hala Gdańsk-Sopot Sp. z o.o. – operator ERGO ARENY – bardzo dziękują wszystkim podmiotom, które włączyły się w organizację zajęć Trefl Kids dla dzieci z Ukrainy. Już w pierwszych dniach wsparcia finansowego na stroje sportowe dla dzieci udzieliła Fundacja Trefl, a następnie sprzęt przekazały Fundacja 4F Pomaga oraz Fundacja LPP. Classic Restaurant, czyli restauracja działająca w ERGO ARENIE od początku zajęć zapraszała dzieci na darmowe obiady po treningach sportowych, a marka Nata Aqua przekazała wodę. Projekt współfinansowano także ze środków Narodowego Instytutu Wolności ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 (www.niw.gov.pl).

Źródło: Trefl Sopot

[ZT]13732[/ZT]

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%