Zamknij
REKLAMA

Mieszkania w Sopocie drożeją! Pandemia nie powstrzymała wzrostu cen

17:30, 28.05.2021 | P.S
Skomentuj Fot. Tree Development Group
REKLAMA

Pandemia nie ostudziła popytu na mieszkania w Trójmieście. W ubiegłym roku lokale od deweloperów podrożały w skali roku o 7% w Gdańsku, 10% w Gdyni i 11% w Sopocie. Na rynku wtórnym ceny rosły nieco wolniej, w tempie 7-8%. r/r, wynika z raportu firmy Emmerson Evaluation. Jak wskazują jego autorzy, to nie koniec podwyżek. W 2021 r. mediany cen mieszkań w Gdyni i Gdańsku mogą zbliżyć się lub nawet przekroczyć próg 10 tys. zł/mkw.

Wśród największych aglomeracji, przeanalizowanych przez firmę Emmerson Evaluation, mieszkania w Trójmieście należały do jednych z najdroższych w Polsce. Na szczycie zestawienia uplasował się Sopot z medianą ceny za nowy lokal 16,7 tys. zł/mkw. Drugie miejsce zajęła Warszawa z ceną mkw. na rynku pierwotnym wynoszącą 10,8 tys. zł. Podium zamyka Kraków (9,8 tys. zł/mkw), a tuż za nim znalazły się Gdańsk oraz Gdynia, gdzie za mkw. mieszkania od dewelopera w 2020 r. trzeba było już zapłacić odpowiednio 9,7 tys. zł i 9,6 tys. zł. Taką samą kolejność miast można było zaobserwować na rynku wtórnym. Mediana dla mieszkań z drugiej ręki w Sopocie osiągnęła poziom 10,3 tys. zł/mkw, a dla Gdańska i Gdyni stawki plasowały się na poziomie 7,9 tys. zł i 7,4 tys. zł.

Mieszkania w Gdańsku bez cenowej kotwicy

W Gdańsku ceny mieszkań na rynku pierwotnym w skali roku wzrosły o 10%. W stolicy województwa najintensywniej rozbudowywały się tereny dzielnic pośrednich i peryferyjnych, w których jest najwięcej gruntów pod zabudowę wielorodzinną.

- Szczególnie intensywnie w ostatnich latach rozwijają się dzielnice Chełm i Jasień. W ubiegłym roku sporo nowych inwestycji powstało także w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, która w ostatnich latach zyskała na popularności dzięki rozwojowi infrastruktury komunikacyjnej. Najdroższe mieszkania znajdują się jednak na terenie dzielnic nadmorskich oraz położonych w strefie śródmiejskiej, gdzie jest bardzo mało dostępnych terenów pod zabudowę. Najwyższe stawki osiągały lokale na terenie Żabianki, Przymorza i Śródmieścia. Z kolei najtańsze mieszkania można znaleźć na obszarze położonym w pobliżu Obwodnicy Trójmiasta lub na terenach położonych w znacznej odległości od strefy centralnej miast, jak m.in. Kowale i Kokoszki – komentuje Roksana Pachałko-Ciołkowska, Dyrektorka Regionalna w Emmerson Evaluation.

W przypadku rynku wtórnego, w Gdańsku analitycy Emmerson Evaluation odnotowali wzrost cen o 7% r/r. Za najdroższe nieruchomości położone w Śródmieściu kupujący płacili nawet 15 tys. zł/mkw.

Gdyński rynek mieszkaniowy nie zwalnia

W Gdyni za mkw. nowego mieszkania w 2020 r. trzeba było zapłacić 9,6 tys. zł. To o 7% więcej niż jeszcze rok wcześniej. Największą aktywność deweloperów analitycy Emmerson Evaluation odnotowali na terenie dzielnicy Orłowo. Dzięki bardzo dobrej infrastrukturze komunikacyjnej, a także bezpośredniej bliskości morza dzielnica ta jest bardzo popularna zarówno wśród kupujących, jak i deweloperów.

- Deweloperzy działający w Gdyni Orłowie realizują przede wszystkim inwestycje w podwyższonym standardzie, co bezpośrednio przekłada się na ceny nowych lokali mieszkalnych. Jednymi z droższych obszarów Gdyni pozostały Śródmieście i Redłowo. Za mieszkania w tych lokalizacjach kupujący płacili ok. 13 tys. zł/mkw. Warto zauważyć, że w ostatnim roku w Gdyni zmniejszył się zarówno całkowity poziom oferty, jak i liczba nowowprowadzonych mieszkań – podkreśla Roksana Pachałko-Ciołkowska.

W Gdyni mediany cen mieszkań na rynku wtórnym wzrosły najmocniej ze wszystkich miast aglomeracji trójmiejskiej. Koszty mkw. poszybowały w górę o 8% osiągając poziom 7,4 tys. zł. Najdroższe lokale mieszkalne były zlokalizowane w Śródmieściu, Kamiennej Górze i Orłowie. Za najatrakcyjniejsze mieszkania z drugiej ręki płacono ponad 14 tys. zł/mkw.

Jeszcze drożej w Sopocie

W Sopocie mediana cen mieszkań na rynku pierwotnym w ciągu roku wzrosła aż o 11% - to jeden z najwyższych wyników wśród analizowanych w raporcie największych miast. Takie same podwyżki analitycy Emmerson Evaluation odnotowali we Wrocławiu i Rzeszowie. Mocniej mieszkania podrożały już tylko w Krakowie (o 13% r/r). Natomiast Sopot jest niekwestionowanym rekordzistą pod względem wysokości cen mieszkań. Jak tłumaczy Roksana Pachałko-Ciołkowska, wynika to nie tylko z prestiżu lokalizacji, ale i gęstej zabudowy miasta oraz braku nowych terenów pod inwestycje. Deweloperzy mają więc ograniczone możliwości inwestycyjne i nowa oferta reprezentowana jest głównie przez niewielkie, kameralne i często luksusowe projekty.

W 2020 r. ceny mieszkań w Sopocie wzrosły także na rynku wtórnym. Za mkw. mieszkania z drugiej ręki trzeba było zapłacić 10,3 tys. zł, czyli o 7% więcej niż rok wcześniej.

Ceny mieszkań w 2021 r. nie wyhamują

Zdaniem ekspertów Emmerson Evaluation w perspektywie najbliższego roku można się spodziewać kontynuacji wzrostów cen mieszkań. Według prognoz z raportu Evaluer Index 2021 podwyżki na rynku mieszkań w największych miastach w Polsce mogą wahać się między 3-8%, a popyt jest wystarczająco duży, żeby odpowiednio napędzić rynek do kolejnych rekordów.

Cały raport „Evaluer Index 2021” jest dostępny pod adresem: kliknij i sprawdź.

Źródło: Emmerson Evaluation

[ZT]8841[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%