Zamknij

Trójmiejscy deweloperzy z nagrodą Budowa Roku 2021! Zobacz najciekawsze inwestycje

15:36, 05.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:19, 08.12.2022
Skomentuj Materiały prasowe. W lewym górnym rogu: Invest Komfort - BRABANK, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara: INDAI - Kamienice Kołłątaja, P.B. Górski - BROWAR GDAŃSKI, Hevelianum - Dom Zdrojowy. Materiały prasowe. W lewym górnym rogu: Invest Komfort - BRABANK, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara: INDAI - Kamienice Kołłątaja, P.B. Górski - BROWAR GDAŃSKI, Hevelianum - Dom Zdrojowy.

Już po raz 32. Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przeprowadził konkurs "Budowa Roku". We współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego PZITB nagrodziło inwestycje, będące przykładami wybitnych osiągnięć w zakresie budownictwa. Wśród wyróżnionych przedsięwzięć nie zabrakło tych, które były realizowane przez inwestorów, deweloperów oraz generalnych wykonawców z Trójmiasta. Jakie inwestycje zasłużyły na nagrodę?

20 września 2022 r. w gmachu Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród Laureatom Konkursu PZITB „Budowa Roku 2021”. W tegorocznej edycji konkursu nagrody przyznano w dziewięciu kategoriach:

 • osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne o wartości do 20 mln zł,
 • osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne o wartości od 20 do 50 mln zł,
 • osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne o wartości powyżej 50 mln zł,
 • obiekty biurowe,
 • obiekty nauki i oświaty,
 • obiekty przebudowane i rewitalizowane o wartości do 23 mln zł,
 • obiekty przebudowane i rewitalizowane o wartości powyżej 23 mln zł,
 • obiekty sportowe i rekreacyjne,
 • obiekty oceniane indywidualnie.

Wśród nagrodzonych znalazły się również firmy budowlane i deweloperskie z Trójmiasta: Invest Komfort, Indai, Przedsiębiorstwo Budowlane Górski oraz Poleko Budownictwo. Jak przekonują organizatorzy konkursu, "nagrodzone obiekty budowlane charakteryzują się nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, wysoką jakością wykonawstwa robót, dobrą organizacją procesu budowlanego, wysokim poziomem zapewnienia bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska".

BRABANK | INVEST KOMFORT

 • Zespół budynków mieszkalno-usługowych „Brabank” wraz z zagospodarowaniem terenu, układem komunikacyjnym i infrastrukturą techniczną w Gdańsku przy ul. Stara Stocznia 8, 10, 12, 14.

Wiz. Invest Komfort

Tytuł „Budowa Roku 2021” (nagroda I stopnia) w kategorii obiekty mieszkaniowe i budynki mieszkalne o wartości powyżej 50 mln zł (Grupa III).

Inwestor, deweloper i generalny realizator inwestycji: INVEST KOMFORT Spółka Akcyjna Sp. K., Gdynia

__________

Brabank został doceniony za najwyższy poziom realizacji, który wyróżnia się na rynku i stanowi wzór do naśladowania dla innych deweloperów. Jury doceniło także lokalizację, przyjazność środowisku oraz jakość wykonawstwa, wykończeń oraz użytych materiałów.

Projekt i nazwa inwestycji nawiązują do bogatej historii lokalizacji – wieki temu w tym miejscu funkcjonowała stocznia remontowa specjalizująca się w bragowaniu, czyli naprawie kadłubów statków. Sąsiedztwo Filharmonii Bałtyckiej, bliskość słynnej ul. Długiej, liczne restauracje, muzea i centra sztuki sprawiają, że Brabank jest propozycją doskonałą dla pasjonatów i miłośników życia miejskiego, którzy równocześnie docenią prywatność i kameralność eleganckich, klimatycznych wnętrz.

Strukturę budynku kształtują proste formy, charakterystyczne dla architektury industrialnej, które zostały połączone z geometrycznymi detalami. Elegancki brąz, klasyczna czerń i królewski mosiądz kontrastują z białym włoskim marmurem, użytym m.in. do wykończenia części wspólnych. Wśród udogodnień dostępnych dla mieszkańców można wymienić: prywatne strefy fitness z saunami suchymi i parowymi, salę klubową, salę do masażu, salę do jogi oraz autorską biblioteczkę. Ponadto, apartamenty charakteryzuje ponadstandardowa wysokość, współgrająca z powiększonymi oknami oraz przeszkleniami witrynowymi, zastosowanymi przy balkonach i tarasach, dzięki którym mieszkańcy mogą o każdej porze cieszyć się z jednej strony widokiem historycznej części Gdańska, a z drugiej stoczniowych żurawi.

Dziś Brabank to nie tylko apartamenty z intrygującą lokalizacją i wszystkimi udogodnieniami dla jego mieszkańców, to także nowa tkanka miejska, która powstaje na nieużytkowych dotychczas terenach.

Warto pamiętać, że tytuł Budowa Roku 2021 to nie pierwsze prestiżowe wyróżnienie dla tego, gdańskiego osiedla. Projekt Brabanku był wielokrotnie doceniany i nagradzany w konkursach, takich jak: European Property Awards, Budowa Roku 2016, jak również otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszej gdańskiej realizacji architektonicznej 2016-2017.

"To już 15. tytuł Budowy Roku dla Invest Komfort. Cieszymy się, że jury jednego z najważniejszych branżowych konkursów docenia naszą pracę i konsekwencję w wytyczaniu trendów na rynku. Brabank Apartamenty to zdecydowanie projekt odważny, który wpłynął na wizerunek centrum Gdańska, odmieniając historyczne tereny w sąsiedztwie Starego Miasta i rzeki Motławy. Ta odwaga, a równocześnie szacunek do historii miejsca, zostały dostrzeżone już w 2016 roku, kiedy otrzymaliśmy Budowę Roku za pierwszy etap inwestycji" - przekonuje Bolesław Rzepliński, Zastępca Dyrektora ds. Realizacji Inwestycji w Invest Komfort.

 

"Kolejna nagroda za kontynuację znanego już projektu to szczególne wyróżnienie oraz dowód, że mimo upływu lat i fluktuacji na rynku, niezmiennie wysoką jakość Invest Komfort doceniają zarówno nasi klienci, jak i niezależni eksperci" - dodaje Bolesław Rzepliński.

Kamienice Kołłątaja | INDAI

 • Gdańsk Wrzeszcz przy ul. Kołłątaja 2A i 4.

Fot. INDAI

Nagroda II stopnia w kategorii obiekty mieszkaniowe i budynki mieszkalne o wartości do 20 mln zł (Grupa I).

Inwestor, deweloper: INDAI Spółka z o.o., Sopot
Generalny wykonawca: „BUDROS” Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe i Rusztowaniowe Spółka z o.o., Gdańsk

__________

"Kamienice Kołłątaja" to jedna z najważniejszych inwestycji INDAI. Do jej powstania przyczynił się zespół specjalistów oraz wielu ekspertów zewnętrznych. Dzięki ich zaangażowaniu przygotowano unikatowy projekt wkomponowany w przestrzeń jednej z najbardziej docenianych dzielnic Gdańska. Co decyduje o wyjątkowości tego miejsca? I za co sędziowie PZIT nagrodzili "Kamienice Kołłataja"?

Górny Wrzeszcz to dzielnica ładu urbanistycznego, bezpieczna i elegancka, w której nowe inwestycje przyjaźnie sąsiadują z budynkami o historycznej wartości. Nic dziwnego, że od zawsze była to dzielnica bardzo bliska sercu wielu gdańszczan. Zabytkowe kamienice, stare drzewa i cisza w centrum miasta to połączenie, które dziś już nieczęsto się zdarza.

Z tego powodu tym bardziej warto zwrócić uwagę na to, że inwestycja ta została zaprojektowana z poszanowaniem historycznego kontekstu otoczenia charakterystycznego dla tej dzielnicy. Co za tym idzie, "Kamienice Kołłątaja" idealnie wpisują się w sąsiedztwo przedwojennych budynków, towarzyszącą im wyjątkową atmosferę, a także subtelnie nawiązują do otaczającej je zieleni.

Fot. INDAI

Budynki "Kamienic Kołłątaja" charakteryzują się dużymi przeszkleniami i wysokiej jakości stolarką. Do pomieszczeń wpada dużo naturalnego światła, apartamenty są funkcjonalne, jasne, przestronne i dobrze wyciszone. To komfortowe warunki do codziennego życia, pracy czy wypoczynku. Wyjątkowym elementem są również duże tarasy i mansardowy dach kamienic, wykończony najwyższej jakości, ponadczasową dachówką typu karpiówka. Powyższe rozwiązania i zastosowane materiały sprawiają, że inwestycja w naturalny sposób wkomponowała się w historyczne, zabytkowe otoczenie Wrzeszcza.

"Ważne dla nas było, aby nasza inwestycja z jednej strony wyróżniała się na tle innych, ale też w naturalny sposób była zintegrowana z charakterem dzielnicy. Nagroda Budowa Roku 2021 mówi mi, że osiągnęliśmy założony cel. «Kamienice Kołłątaja» wzbogaciły tę część Wrzeszcza, która wiele lat była niezagospodarowana, a klienci otrzymali najwyższej jakości produkt z unikalnymi rozwiązaniami. Jestem dziś bardzo dumny, że inwestycja, przy której pracowało tyle osób i to z takim zaangażowaniem, została doceniona przez klientów i ekspertów z branży nieruchomości. To dla mnie nobilitacja, poczucie ogromnej satysfakcji jako przedsiębiorcy, ale i radość z dobrze wykonanej pracy" - mówi Dariusz Jakubowski, Prezes Zarządu firmy deweloperskiej INDAI.

"Trójmiasto to obszar pełen ciekawych inwestycji, widzę je, kiedy patrzę na zrealizowane projekty pozostałych laureatów nagrody Budowa Roku 2021. Dla mnie i dla całego zespołu INDAI, to naprawdę duża satysfakcja i przyjemność, że znaleźliśmy się wśród tak twórczych, innowacyjnych oraz ciekawych zespołów deweloperskich. Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym i... do zobaczenia w kolejnych edycjach konkursu PZITB" - dodaje Prezes Zarządu INDAI.

BROWAR GDAŃSKI | Przedsiębiorstwo Budowlane GÓRSKI

 • Zabytkowe budynki: Warzelnia, Maszynownia, Willa Dyrektora, Suszarnia, Bednarnia w Gdańsku przy ul. Kilińskiego 7D i 7E.

Fot. Przedsiębiorstwo Budowlane GÓRSKI

Tytuł „Budowa Roku 2021” (nagroda I stopnia) w kategorii obiekty przebudowane i rewitalizowane o wartości do 23 mln zł (Grupa VI).

Inwestor, deweloper i generalny wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlane GÓRSKI sp. z o.o. S.K.A., Gdańsk

__________

Browar Gdański to prestiżowa inwestycja zrealizowana na terenie dawnego browaru, w historycznej części Gdańska Wrzeszcza. Osiedle w swojej ofercie posiada siedem budynków mieszkalnych wykończonych w wysokim standardzie, w których można znaleźć kameralne kawalerki, zróżnicowane apartamenty, czy ekskluzywne lofty.

Jak informuje deweloper, obiekty te zostały zrewitalizowane z poszanowaniem tradycji, pod nadzorem konserwatora zabytków, przy użyciu materiałów najwyższej jakości. Ich cechą charakterystyczną jest połączenie zabytkowej architektury z nowoczesnością, co bardzo pozytywnie wpłynęło na postrzeganie całego otoczenia i wprowadziło nową jakość w dzielnicy Dolny Wrzeszcz.

W ramach przebudowy budynku Bednarni zachowano elewacje wschodnią, zachodnią i północną, a wyburzono późniejszą dobudowę. Konstrukcja składa się z trzech kondygnacji naziemnych. Na każdej z nich zaprojektowano po cztery mieszkania, przy czym lokale znajdujące się w zachodniej części budynki są nieco mniejsze od pozostałych. Ze względu na ograniczony dostęp do światła słonecznego zaprojektowano je jako mieszkania jednopokojowe.

Fot. Przedsiębiorstwo Budowlane GÓRSKI

Część nadbudowana budynku jest przykryta płaskim dachem. Deweloperowi udało się utrzymać północną połać dachu mansardowego i we fragmencie połać południową. Budynek Warzelni znajdujący się na terenie Browaru był wykorzystywany początkowo właśnie jako miejsce, w którym warzyło się piwo. To samo miejsce zostało później rozbudowane. Na jego terenie aktualnie działa restauracja Nowy Browar Gdański oraz znajduje się część mieszkalna. Część budynku jest wpisana do rejestru budynków, ale jest też druga: na bieżąco projektowana. Tę właśnie nową część stanowi jedna dodatkowa względem dotychczasowego kształtu Warzelni kondygnacja. Dodatkowo, w ramach prac na dachu umieszczono urządzenia instalacyjne, a także rozbudowuje się część podziemną w południowym kierunku. Nowy Browar Gdański może w pełni funkcjonować także dzięki wykorzystaniu podziemnej części sąsiedniego budynku Maszynowni. Zdecydowano się na umieszczenie w nim zaplecza higieniczno-sanitarnego, szatni dla pracowników, kuchni, chłodni, zmywalni, magazynu produktów spożywczych, a także palarni dla gości lokalu.

Jak podaje Przedsiębiorstwo Budowlane GÓRSKI, budynki Willi Dyrektora, Nowej suszarni słodu, Suszarnia wysłodzin oraz Klepiskowych piwnic słodowych I i II są częścią zabudowy browaru działającego tutaj do 2001 r. Zespół tych budynków tworzy funkcjonalną całość.

"Tytuł Budowy Roku dla Browaru Gdańskiego i otrzymanie nagrody I stopnia w konkursie PZITB to dla nas ogromne wyróżnienie, radość i duma. Jest nam niezmiernie miło, że doceniono naszą inwestycję, unikatową na skalę ogólnopolską, która łączy historię z nowoczesnością. Nagrodzone budynki są częścią prestiżowego osiedla Browar Gdański, zlokalizowanego na terenie dawnego Browaru Gdańskiego. Obiekty zostały odbudowane i odnowione z poszanowaniem tradycji, pod nadzorem konserwatora zabytków. Wszystkie prace rewitalizacyjne odbyły się przy użyciu materiałów najwyższej jakości. Kompleks stał się wizytówką Dolnego Wrzeszcza. Urokliwym miejscem spacerów, przestrzenią, gdzie mieszkańcy oraz goście mogą przyjemnie spędzić czas" - wyjaśnia Katarzyna Sasiak, Dyrektor ds. Inwestycji w Przedsiębiorstwie Budowlanym Górski.

Dom Zdrojowy w Gdańsku Brzeźnie | POLEKO BUDOWNICTWO | Gmina Miasta Gdańska

 • Przebudowa i zmiana sposobu użytkowania Domu Zdrojowego w Gdańsku Brzeźnie na Centrum Edukacji Ekologicznej wraz z infrastrukturą, budową budynku technicznego i rozbiórką budynku gospodarczego przy ul. Zdrojowej 2.

Fot. Hevelianum | hevelianum.pl

Nagroda II stopnia w kategorii obiekty przebudowane i rewitalizowane o wartości do 23 mln zł (Grupa VI).

Inwestor: Gmina Miasta Gdańska
Generalny wykonawca: POLEKO BUDOWNICTWO Sp. z o.o., Gdańsk

__________

Dom Zdrojowy w Brzeźnie powstał w 1892 r. Obiekt udostępniał gościom możliwość odbywania kąpieli w podgrzewanej wodzie morskiej. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku znajdował się również niewielki park. W czasach PRL budynek został przeznaczony na mieszkania komunalne i pełnił taką funkcję aż do 2016 roku. W lipcu 2019 roku rozpoczęła się modernizacja obiektu. W wyniku przeprowadzonych prac budynek został zaadaptowany na potrzeby Centrum Edukacji Ekologicznej prowadzone przez gdańskie Hevelianum. Znajdują się tu również restauracja, miejsca noclegowe oraz sale dydaktyczne.

Całość prac przeprowadzono w ciągu 28 miesięcy. Jak czytamy w opracowaniu przygotowanym przez PZITB:

 "Z uwagi na zabytkowy charakter obiektu, podczas przebudowy zachowano oryginalne ściany szachulcowe, zdobioną konstrukcję więźby dachowej oraz klatki schodowe. (...) Wymieniono ściany wewnętrzne oraz stropy. Wykonana wewnętrzna stalowa konstrukcja nośna stropów i słupów oraz wzmocnione zewnętrzne ściany opierają się na mikropalach za pośrednictwem żelbetowych oczepów fundamentowych. W czasie robót wykończeniowych i wyposażania budynku zadbano o jego walory konserwatorskie i aspekty funkcjonalno-użytkowe. Zastosowano szereg systemów i urządzeń teletechnicznych, elektrycznych i sanitarnych".

Nagroda w konkursie "Budowa Roku 2021" nie jest pierwszym wyróżnieniem przyznanym tej inwestycji. Jak informuje dyrekcja Hevelianum, wcześniej obiekt otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego „Inwestycja w turystyce 2021”.

"Nagroda dla firmy Poleko za przebudowę Domu Zdrojowego bardzo cieszy. Potwierdza, że wszyscy dobrze wykonaliśmy swoją pracę, że warto dbać o szczegóły oraz z pietyzmem i zgodnie ze sztuką konserwatorską realizować remonty tego typu obiektów. Radość jest tym większa, że doceniają to również gdańszczanki i gdańszczanie, a także turyści przybywający do Brzeźna. To już kolejne wyróżnienie, obok Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego „Inwestycja w turystyce 2021”. Obie nagrody są dowodem na to, że misja przywrócenia dawnego blasku Domowi Zdrojowemu została zakończona sukcesem" - mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Morfeusz Morfeusz

4 0

Porównajcie dom zdrojowy w Brzeźnie z tymi nowoczesnymi klockami i wszystko w temacie. Towarzystwo wzajemnej adoracji samo sobie przyznaje nagrody. 09:26, 06.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%