Zamknij
REKLAMA

IGHP: hotele nie utrzymają się tylko z gości podróżujących służbowo

08:50, 08.11.2020 | PAP
Skomentuj pixaby
REKLAMA

Jak wskazał Mączyński w rozmowie z PAP, Izba dostrzega powagę sytuacji epidemicznej w kraju, a co za tym idzie, konieczność podejmowania przez rząd trudnych decyzji ograniczających działalność gospodarczą przedsiębiorstw.

Ograniczenia działalności hoteli do obsługi jedynie osób będących w podróży służbowej spowoduje konieczność ich zamknięcia - ocenił Marcin Mączyński z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Dodał, że w tej sytuacji bez wsparcia rządowego hotele będą nadal zwalniały pracowników i zamykały się.

"Jednak wprowadzenie przez rząd ograniczenia działalności hoteli do obsługi osób będących w podróży służbowej powoduje konieczność rozważenia ich zamknięcia. Wielu przedsiębiorców nie będzie stać na utrzymywanie otwartych hoteli dla marginalnej liczby gości i bez przychodów pozwalających na pokrycie kosztów" - powiedział.

Dodał, że destabilizacja rynku wynikająca z długotrwałego stanu ograniczeń i wyraźnego spadku popytu spowodowała konieczność cięcia kosztów, w tym bardzo dotkliwe zwolnienia pracownicze. "Dotychczasowa pomoc Państwa, w postaci zwolnień ze składek ZUS, Polskiego Bonu Turystycznego, czy wsparcia ze strony PFR jedynie doraźnie ulżyła naszej branży" - zaznaczył.

Jak podkreślił, większość przedsiębiorców hotelowych już nie ma rezerw finansowych pozwalających na przetrwanie do zakończenia pandemii i odbudowania się ruchu turystycznego. "Dlatego niezbędna jest realna pomoc finansowa ze strony państwa. Bez tego wsparcia hotele będą nadal zwalniały pracowników i zamykały swoją działalność" - ocenił.

Wskazał, że hotele w Polsce od początku pandemii, czyli od ponad ośmiu miesięcy, bardzo mocno odczuwają spadek popytu w związku z obostrzeniami w podróżowaniu, brakiem gości zagranicznych oraz z bezruchem na rynku spotkań biznesowych (MICE).

IGHP przypomniało, że od 7 listopada br. hotele i obiekty hotelowe w Polsce mogą obsługiwać wyłącznie gości podróżujących służbowo. Gośćmi hotelu mogą być również zawodnicy w czasie zgrupowań i współzawodnictwa sportowego, a także osoby wykonujące zawód medyczny.

Dozwolona jest również działalność hoteli robotniczych lub hoteli dla pracowników sezonowych. Potwierdzeniem podróży służbowej jest pisemne oświadczenie gościa oraz faktura wystawiona na firmę. Goście hotelowi spędzający w hotelu co najmniej jedną dobę mogą korzystać z restauracji hotelowej oraz z basenu - podała Izba.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów ws. ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z 6 listopada br., od 7 do 29 listopada br. hotele w całej Polsce są dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, medyków, pacjentów i ich opiekunów. Goście oraz obsługa hotelowa muszą zakrywać usta i nos. Maseczki można zdjąć tylko podczas posiłku w restauracji hotelowej dostępnej tylko dla gości hotelowych.

W hotelach nie mogą działać kluby i dyskoteki oraz miejsca udostępnione do tańczenia.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego od 2003 roku reprezentuje środowisko biznesu hotelowego i gastronomicznego w kontaktach z administracją państwową na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym oraz na forum Unii Europejskiej. Jest największą organizacją samorządu gospodarczego w branży hotelarskiej - czytamy na stronie Izby. (PAP)

Autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ robs/

Polecane : Czy warto kupić apartament w Sopocie

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%