Zamknij

Ten pałac w Sopocie jest warty fortunę! Mimo to niszczeje z każdym rokiem [FOTO]

13:14, 19.08.2024 . Aktualizacja: 22:11, 26.08.2024
Skomentuj

Na obrzeżach Sopotu, tuż przy granicy z Gdańskiem, znajduje się prawdziwa perła architektury - zespół pałacowo-parkowy "Stawowie". Obiekt ten, choć nieużywany od lat, nie przestaje wzbudzać emocji – zarówno ze względu na swoją wyjątkową architekturę, jak i astronomiczną cenę, za którą został wystawiony na sprzedaż. Mimo iż jego wartość szacuje się na niemal 33 miliony złotych, z roku na rok budynek popada w coraz większą ruinę.

Pałac, którego początki sięgają XIX wieku, niegdyś był symbolem luksusu i arystokratycznego stylu życia. Został wybudowany przez Heinricha Teodora Behrenda, zamożnego kupca i przemysłowca, który urządził tu swoją letnią rezydencję. Otoczony przez malowniczy park, w którym do dziś można podziwiać starodrzew liczący ponad 150 lat, pałac przez lata gościł wielu znamienitych gości i był świadkiem licznych towarzyskich spotkań. 

Źródło: muzeumpomorza.pl

Z biegiem czasu posiadłość przechodziła z rąk do rąk, a jej pierwotna funkcja zmieniała się wielokrotnie. Po I wojnie światowej przekształcono ją w oddział ozdrowieńczy Szpitala Mariackiego , a w latach powojennych w pałacu mieściło się wpierw pogotowie opiekuńcze dla dzieci wyswobodzonych z niemieckich obozów i sierociniec, a później od 1954 r. oddział położniczy miejskiego szpitala. W 1961 r. utworzono w tym miejscu Miejski Szpital Specjalistyczny Przeciwgruźliczy im. Dr Heleny Wolff, który został później przemianowany wpierw na Oddział Szpitalny Wojewódzkiego Zespołu Przeciwgruźliczego w Gdańsku, a później na Szpital Gruźlicy i Chorób Płuc. W 2004 roku zakończył on jednak swoją działalność i decyzją Sejmiku Województwa Pomorskiego cztery lata później został sprzedany. Obecnie jego właścicielem jest dawna firma Baltic Apartaments Sp. z o.o. ze Świecia, która w 2010 roku została przemianowana na Zespół Pałacowo-Parkowy Stawowie Sp. z o.o.

Choć budynek zabezpieczono przed dostępem osób postronnych, to stoi on nieużywany już od przeszło 20 lat. Brak bieżącej konserwacji doprowadził do tego, że pałac z każdym rokiem coraz bardziej niszczeje. Nieruchomość mogłaby stać się luksusowym hotelem, ekskluzywnym ośrodkiem leczniczym, a nawet prywatną rezydencją, jednak aby tak się stało, konieczne są ogromne nakłady finansowe i zaangażowanie, które tchnęłyby nowe życie w to zapomniane miejsce.

Źródło: RE/MAX Nieruchomości Na Plus

Co dalej z Stawowiem?

Źródło: RE/MAX Nieruchomości Na Plus

Przyszłość pałacu stoi pod znakiem zapytania. Czy znajdzie się ktoś, kto podejmie się wyzwania i przywróci pałacowi dawną świetność? Czas pokaże. Jedno jest pewne – pałac, choć zaniedbany, wciąż ma w sobie coś niezwykłego.

To miejsce pełne historii, które zasługuje na więcej niż bycie tylko świadkiem upływającego czasu. Wystawiony na sprzedaż za niemal 33 miliony złotych, czeka na nowego właściciela, który dostrzeże jego potencjał i uratuje przed postępującym upadkiem.

Kto wie, może już wkrótce "Stawowie" znów stanie się perłą Sopotu?

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

RomanRoman

3 2

Genialny kąsek dla zachodniego funduszu private equity. Ale po co się śpieszyć - wartość gruntu rośnie 18:48, 19.08.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PiotrPiotr

0 1

Tak właśnie będzie, przyjedzie ukraiński oligarcha z zachodniej Ukrainy. 16:55, 20.08.2024


SopSop

1 0

A Sopot się zastanawia nad kupnem działki po dawnym azyly za 67 mil 09:32, 21.08.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%