Zamknij

Jak działają żarówki samochodowe? Przekonaj się, kiedy trzeba je wymienić

11:05, 16.09.2021 Aktualizacja: 14:02, 22.09.2021
Skomentuj

Każdy kierowca powinien regularnie sprawdzać stan oleju i opon w swoim samochodzie. Przede wszystkim przed daleką podróżą. Wymiana płynów i ogumienia następuje zazwyczaj po przejechaniu określonej liczby kilometrów. Chociaż nie każdy o tym pamięta, zużyciu podlegają także żarówki samochodowe. Jak o nie zadbać?

Żarówki halogenowe są obecnie najpowszechniejszym typem żarówek w samochodach. Świecą dłużej i są wydajniejsze od poprzedniczek. Wśród nich największą popularnością cieszy się żarówka jednowłóknowa H7, która charakteryzuje się wysoką wydajnością i żywotnością do 550 godzin. Na terenie Unii Europejskiej dopuszczone są żarówki H7 o mocy znamionowej 55W. Producenci konkurują ze sobą i projektują modele o podwyższonych parametrach tak, aby spełniały wymagania prawne.

Działanie i przeznaczenie żarówek halogenowych

Żarówki H7 stosowane są głównie w reflektorach samochodów jako światła mijania lub światła drogowe. Są jednowłóknowe, więc mogą spełniać tylko jedno zadanie na raz, które nie może zostać zmienione. Źródłem światła jest rozgrzany drut wolframowy umieszczony w bańce. Prąd płynący przez przewód podgrzewa go, generując fale elektromagnetyczne widoczne dla ludzkiego oka. Żarówka wypełniona jest gazem mającym na celu podwyższenie temperatury żarnika, dzięki czemu emitowana wiązka światła jest jaśniejsza i bielsza.

Czas na wymianę żarówki w samochodzie?


Zdjęcie typowe żarówek ze strony www.czesciauto24.pl

Żarówki samochodowe powinno wymieniać się raz do roku. Sytuacja zmienia się, jeśli zdecydujemy się na wersję LED. Ich żywotność sięga nawet 10 lat. Większość osób decyduje się na tę czynność, kiedy żarówka się przepali. Jazda bez działających świateł może spowodować zagrożenie na drodze. Niezadowolenie mogą okazać także funkcjonariusze policji. Sytuacja może zakończyć się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu. Jeżeli zdecydujemy się wymienić żarówki samochodowe, zawsze wymieniajmy je parami, nigdy nie róbmy tego pojedynczo. Zaoszczędzi nam to kłopotów w przyszłości.

Żarówki samochodowe a samodzielna wymiana

Wymiana żarówki w samochodzie starszej generacji nie powinno przysporzyć większych problemów. Dotyczy to także osób, które nie są fanami motoryzacji. W niemal każdym przypadku posiadacz starszego auta musi podnieść maskę, odkręcić osłonę chroniącą żarówkę reflektora, wymienić ją i na koniec zmontować całość. Warto, by żarówki samochodowe, w formie dodatkowego zestawu, zawsze znajdowały się w schowku naszego samochodu. Nigdy nie wiadomo, w którym momencie jazdy będą nam potrzebne!

Samodzielna wymiana żarówek samochodowych może przysporzyć problemów posiadaczom pojazdów nowszej generacji. W niektórych przypadkach może być niemożliwa dla osób, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy i sprzętu. Większość pojazdów produkowana w ostatnich 10-15 latach posiada dodatkowe układy elektryczne oraz elektroniczne. Niektóre elementy wyposażenia pojazdu są przez to połączone. Ich demontaż może być trudny do wykonania. Co za tym idzie, nie będziemy w stanie samodzielnie wymienić wskazanej części.

Pamiętajmy, by wymieniać żarówki tylko wtedy, gdy wyłączyliśmy akumulator. Wykonując wszystkie czynności, zachowajmy szczególną ostrożność. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy podołaliśmy zadaniu, udajmy się do warsztatu lub najbliższej stacji diagnostycznej. W końcu nasz komfort oraz bezpieczeństwo jazdy są najważniejsze!

(A.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%