Zamknij
REKLAMA

Prezydent Sopotu: "Odszedł wspaniały człowiek". Zmarł ks. Jerzy Kownacki

14:31, 16.07.2021 | P.S
Skomentuj
REKLAMA

W piątek 16 lipca 2021 r. zmarł w Gdańsku ks. Jerzy Kownacki. Był gdańskim duchownym, który przez wiele lat pracował jako wykładowca w Seminarium Duchownym w Oliwie. Rozgłos zawdzięczał swojej aktywności jako dziennikarz w "Gwieździe Morza" oraz Radiu Puls.

Do wiadomości o śmierci księdza odniósł się w mediach społecznościowych Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

"Odszedł wspaniały Człowiek, prawdziwy Ksiądz, który swoim mądrym słowem i wyjątkowym głosem towarzyszył nam przez lata. Do dziś słyszymy te niezapomniane, codzienne powitania w Radiu Plus. Wielka szkoda...Żegnaj Jurku!" - czytamy na facebookowym profilu samorządowca.

Historia życia

Ksiądz Jerzy Kownacki urodził się 11 września 1941 w Toruniu. Po ukończeniu studiów teologicznych w Gdańskim Seminarium Duchownym przyjął w 1964 r. święcenia kapłańskie z rąk bp. Edmunda Nowickiego, za specjalnym pozwoleniem Stolicy Apostolskiej (ze względu na młody wiek). Na początku pełnił funkcję wikariusza w kościele Trójcy Świętej w Gdańsku Oliwie (katedra oliwska), był też kapelanem biskupa pomocniczego diecezji gdańskiej Lecha Kaczmarka.W 1965 r. skierowany został na studia teologiczne do Rzymu w Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma przy Uniwersytecie Laterańskim i jednocześnie na studia liturgiczne w Papieskim Instytucie Pastoralnym w Rzymie. W 1970 uzyskał licencjat z teologii na podstawie pracy Commune Sanctorum w Nowym Mszale Rzymskim, a w 1971 został doktorem teologii na podstawie rozprawy L'evoluzione religiosa di Adamo Mickiewicz. Był świadkiem obrad Soboru Watykańskiego II. W 1971 wygrał konkurs na prowadzenie audycji w radiu watykańskim i pracował w jego sekcji polskiej do 1972.

 

Po powrocie z Watykanu był kapelanem bp. Lecha Kaczmarka, a od następnie wikariuszem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sopocie. Pełnił posługę kapłańska również w innych parafiach w Gdańsku i Gdyni. W 1999 r. został kapelanem i jednocześnie rezydentem w Domu Seniora im. Jana Pawła II na Przymorzu.

 

W 1973 oraz w latach 2005–2009 członek Komitetu Redakcyjnego (później Rady Naukowej) „Studiów Gdańskich”, periodyku wydawanego przez Gdańskie Seminarium Duchowne. Od 1980 r. przez 37 lat był wykładowcą liturgiki w Gdańskim Seminarium Duchownym. Do dziś pozostał autorytetem dla wielu pokoleń swoich byłych studentów. W latach 1982–1984 został Diecezjalnym Duszpasterzem Trzeźwości. Od 1985 członek redakcji gdańskiego dwutygodnika katolickiego „Gwiazda Morza”.

 

Podczas pielgrzymki papież Jana Pawła II w 1987 r. odpowiedzialny był za przygotowanie liturgii papieskich w Gdańsku. W grudniu 1987 r. został kanonikiem honorowym gdańskiej Kapituły Katedralnej.

 

Był jednym z czterech księży (obok Krzysztofa Niedałtowskiego, Witolda Bocka oraz Krzysztofa Paczosa), którzy jako asystenci kościelni współtworzyli od września 1992 r. katolicką rozgłośnię Radio Plus w Gdańsku. W radiu tym przedstawia krótkie felietony „Ksiądz dobrze nastawiony”, na podstawie jego porannych audycji powstały dwie książki: Na dobry dzień (Gdańsk 2004) i Na kolejny dobry dzień (Pelplin 2012).

 

W 1993 r. został zastępcą przewodniczącego nowo utworzonej komisji liturgicznej archidiecezji gdańskiej. W roku 2016 przeszedł na emeryturę. Za działalność w eterze otrzymał nagrodę Radiowa Osobowość Roku 2001.

Na podstawie. Gedanopedii.

oprac. MW

 

Źródło: Urząd Miasta Gdańska / www.gdansk.pl

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

ankaanka

0 2

Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało,
moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie:

www.zakazanarandka.pl
__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
Wyszukaj mnie po niku: Andzia-isex napisz do mnie lub
zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam. 20:34, 16.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%