Zamknij
REKLAMA

Jacek Karnowski: "Dobrze, że nie daliśmy spisów wyborczych. Teraz byłyby zarzuty"

18:30, 14.05.2021 | Emil Bogumił
Skomentuj
REKLAMA

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski skomentował wyniki kontroli NIK, które dotyczyły tzw. wyborów kopertowych. Samorządowiec odniósł się do niewydania spisów wyborczych. Dokument przygotowany przez instytucję wskazuje, że żądanie ich było działaniem bezprawnym.

Efektem kontroli NIK są doniesienia na Pocztę Polską i Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych do prokuratury. Nieprawidłowości szukano w Kancelarii Premiera, Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwie Aktywów Państwowych, Poczcie Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Kontrolerzy doszli do wniosku, że działania mające na celu organizację wyborów 10 maja 2020 roku prowadzone były bezprawnie. Poczta Polska nie dysponowała odpowiednimi umowami. Stwierdzono także naruszenie przepisów RODO. Wnioski o wydanie spisów wyborców mogły być rozpatrzone pozytywnie tylko wtedy, gdyby złożyła je Państwowa Komisja Wyborcza.

Do doniesień Najwyższej Izby Kontroli odniósł się Jacek Karnowski.

Drogie koleżanki i koledzy Samorządowcy! Jak dobrze, że nie daliśmy spisów wyborczych rok temu! Teraz byłyby zarzuciki od Żelaznego Mariana... A pan Prezydent Duda powinien podziękować nam i Senatowi, że nie został wybrany jak Łukaszenko! - czytamy w mediach społecznościowych prezydenta.

Jacek Karnowski zamieścił komentarz na Facebooku oraz Twitterze, na którego powrócił po dziewięciu latach absencji.

Marian Banaś, szef NIK, zwraca uwagę, że wybory nie mogły odbyć się w podawanym przed rokiem terminie.

- Zorganizowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej było pozbawione podstaw prawnych – zaznacza Marian Banaś. 

Poczta Polska oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych wystawiły za tzw. wybory kopertowe faktury o łącznej wartości 76,5 mln złotych. Kancelaria Premiera, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych nie były jednak skłonne do opłacenia kosztów nieudanej organizacji wyborów 10 maja 2020 roku.

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%