Zamknij
REKLAMA

Nowa metoda oszustów! Tym razem postawili na... "nieopłacony mandat karny"

15:40, 12.04.2021 | Emil Bogumił
Skomentuj
REKLAMA

Część osób otrzymuje SMS-y z informacją o konieczności opłacenia zaległego mandatu. Policjanci ostrzegają - to oszustwo, a klikając w link z SMS można stracić wszystkie pieniądze. Działania są próbą wyłudzenia naszych danych do konta w banku.

Wyłudzanie danych opiera się zawsze na przekonaniu nas do kliknięcia w podejrzany link, który dostajemy w smsie lub emailu. Oszuści stosują różne sztuczki. Dostajemy informacje o niezapłaconym mandacie, przesyłce, paczce. Później musimy kliknąć w podany link. Jeżeli to zrobimy i wpiszemy nasze dane (login i hasło) w formularz, przestępca ma już wszystko, co potrzebne, aby wyczyścić nasze konto - informują policjanci.

W ostatnich dniach popularna stała się metoda na "nieopłacony mandat karny". Ofiary otrzymują wiadomość SMS "Masz nie oplacony mandat karny. W dniu [data] twoj mandat zostanie przekazany do komornika z tytulu zaleglosci 10.00 PLN. Oplac teraz" (pisownia oryginalna). Po kliknięciu w dołączony do wiadomości link powinniśmy otrzymać informację, że podana strona jest niebezpieczna. Nie każde urządzenie posiada jednak zabezpieczenie, które sprawdzi za nas wiarygodność zawartości linków.

Policjanci apelują, by nie otwierać takich linków. Szczególnie, jeśli w podejrzanym SMS-ie otrzymujemy przekierowanie do jakiejkolwiek płatności. - Sygnałem ostrzegawczym jest już na samym początku język wiadomości. Oszuści często nie używają polskich znaków, robią błędy ortograficzne i stylistyczne. Bądźmy ostrożni i dokładnie sprawdzajmy wszystkie dane przed wykonaniem jakichkolwiek płatności w Internecie - przypominają funkcjonariusze.

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%