Zamknij
REKLAMA

W Sopocie powstanie obserwatorium astronomiczne. Na realizację obiektu przeznaczono 700 tys. zł [VIDEO]

16:26, 24.02.2021 | R.C
Skomentuj UM Sopot
REKLAMA

Sopot podpisał porozumienie z Hevelianum w sprawie budowy Sopockiego Obserwatorium Astronomicznego. Pomysł budowy obserwatorium został poparty przez mieszkańców w budżecie obywatelskim. Na realizacje tego obiektu oraz jego funkcjonowanie przeznaczono 700 tys. zł. Do pomocy w realizacji inwestycji miasto zaprosiło gdańskie Hevelianum. Instytucja wesprze budowę swoją wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu zajęć edukacyjnych, miasto natomiast w pełni finansować będzie budowę.  

– Budowa obserwatorium astronomicznego od samego początku wymaga obecności doświadczonego partnera naukowego. Hevelianum nie tylko będzie wspierać nas w przygotowaniach do budowy, ale również przygotuje z nami program edukacyjny i schemat funkcjonowania, tak aby to miejsce tętniło życiem. Sopockie obserwatorium, będzie miejscem dostępnym dla wszystkich mieszkańców. Liczę, że będzie w szczególności chętnie odwiedzane przez uczniów – mówi wiceprezydentka Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim. 

- Bardzo się cieszę z zaproszenia do tak wyjątkowej współpracy. To tym milsze, że w tym roku świętujemy 410 rocznicę urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum. Dlatego z przyjemnością podzielimy się dobrymi praktykami w prowadzeniu i programowaniu oferty edukacyjnej i popularyzującej naukę, szczególnie, że w zespole Hevelianum mamy doświadczone i utalentowane astronomki. To wielka przyjemność móc współtworzyć nowe miejsce na mapie trójmiejskich atrakcji edukacyjno-turystycznych. Niech nasze pisemne porozumienie będzie początkiem dobrej współpracy w dziedzinie upowszechniania wiedzy astronomicznej i wspólnego obserwowania ciał niebieskich. – zapowiada dyrektor Hevelianum, Paweł Golak. 

Hevelianum to miejsce, w którym można się spotkać z nauką i historią. Interaktywne wystawy matematyczno-przyrodnicze znajdują się w zrewitalizowanych obiektach militarnych Góry Gradowej w Gdańsku. To także idealna przestrzeń do przyjemnego spędzania wolnego czasu, spacerów wśród zabytkowej architektury i relaksu w otoczeniu zieleni. Oferta Hevelianum to nie tylko wystawy, ale też warsztaty, wydarzenia plenerowe i online – rozmowy z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki, wykłady młodych naukowców, serie filmów prezentujących spektakularne doświadczenia naukowe, zajęcia w niestandardowy sposób uwzględniające szkolne podstawy programowe, konkursy astronomiczne, w tym trwający właśnie, międzynarodowy AstroCamera dla amatorów astrofotografii, wydarzenia takie, jak Noc Naukowców czy Nocne Podglądanie Wszechświata. Po wizycie pozostaje zdobyta wiedza i wspomnienie dobrej zabawy. Odkrywać można nie tylko ofertę Hevelianum, ale również samą lokalizację – wzniesienie w centrum Gdańska, które oferuje wspaniałe widoki i możliwość rekreacji na świeżym powietrzu. 

UM SOPOT / FOTOBANK

Do tej pory wykonano analizę możliwości umiejscowienia obserwatorium pod kątem prowadzenia obserwacji. Obecnie sprawdzana jest opcja posadowienia konstrukcji obserwatorium w wybranym miejscu.   

ZRÓDŁO : UM Sopot 

[ZT]7701[/ZT]

 

(R.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

G* się zobaczyG* się zobaczy

4 0

Łuna nad trójmiastem - nadmierne oświetlenie nocne, spowodowane przez jego sztuczne źródła. Zanieczyszczenie tego typu utrudnia obserwację astronomiczną nieba. 16:57, 24.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%