Zamknij
REKLAMA

Prezydent Sopotu: "To są tak samo Polacy i polscy przedsiębiorcy". Samorządowcy apelują o wsparcie gmin nadmorskich [WIDEO]

15:38, 19.01.2021 | P.S
Skomentuj Fot. gdansk.pl
REKLAMA

Przedstawiciele Koalicji Nadmorskiej - prezydent Kołobrzegu, burmistrzowie Darłowa, Pucka, Krynicy Morskiej i prezydent Sopotu spotkali się dzisiaj na konferencji prasową poświęconej sytuacji gmin nadmorskich. Samorządowcy krytycznie odnieśli się wprowadzanych przez rząd rozwiązań pomocowych przeznaczonych jedynie dla gmin górskich i wystąpili przeciwko wykluczaniu z programów pomocowych ośrodków miejskich położonych nad Bałtykiem.

Konferencja rozpoczęła się we wtorek, 19 stycznia, o godzinie 10.00 na molo w Sopocie. Oprócz prezydentów i burmistrzów udział w spotkaniu wzięli także Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej oraz sopocka restauratorka i  przewodnicząca Komisji Turystyki i Uzdrowiska w Radzie Miasta Sopotu Aleksandra Gosk.

 Od listopada do stycznia zostaliśmy zostawieni sami sobie – przekonywała sopocka radna. – Tysiące gastronomików na ulicach świadczą o tym, że zaproponowane przez rząd rozwiązania nie są wystarczające. Chociażby takie przepisy regulujące płatność za koncesję, którą musimy do końca stycznia uiścić. Koncesje z góry za sprzedaż alkoholu w naszych lokalach, w naszych małych gastronomiach na rok 2021. Musimy zapłacić za coś, z czego de facto nie możemy korzystać. Jest to kolejne kuriozalne rozwiązanie. (...) Oczekiwalibyśmy od rządu przede wszystkim dialogu, systemowego wsparcia i długofalowej strategii, która przybliży nam horyzont wychodzenia z tego kryzysu.

 To są polscy przedsiębiorcy, czasami może inaczej głosujący, ale Polski nie można dzielić na tę, która głosowała na PiS i na tę, która głosowała na opozycję. To są tak samo Polacy i polscy przedsiębiorcy. Już ponad stu przedsiębiorców w naszych gminach poparło apel Koalicji Nadmorskiej o to, żeby tarcza objęła także gminy nadmorskie. (...) W Sopocie to jest 25 przedsiębiorców, którzy podpisali ten apel. Dlatego apelujemy do pana ministra Gowina, do pana premiera Morawieckiego o spotkanie – mówił prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Z pełnym przebiegiem konferencji można zapoznać się na poniższym nagraniu.

Wideo: gdańsk.pl

Apel Koalicji Nadmorskiej

Darłowo, 15 stycznia 2021

 

Jarosław Gowin
Wiceprezes Rady Ministrów
Minister Rozwoju, Pracy i Technologii

Wielce Szanowny Panie Premierze

z uwagą śledziliśmy Pańską konferencję prasową na temat rządowego wsparcia dla gmin górskich z powodu zimowego zamknięcia turystyki. Tarcza antykryzysowa obejmująca około 200 samorządów na łączną kwotę około 1 miliarda złotych to krok w dobrą stronę. Rekompensaty dla gmin umarzających przedsiębiorcom podatek od nieruchomości oraz dodatkowe pieniądze na wspieranie samorządowych inwestycji to rozwiązania, które poprawią sytuację branży turystycznej.

Jako przedstawiciele gmin nadmorskich mamy jednak jeden zasadniczy postulat. Prosimy o objęcie rządową tarczą również pasa polskiego wybrzeża. W skali zaproponowanego przez Pana Premiera programu byłoby to rozszerzenie o ponad 30 samorządów położonych bezpośrednio nad Bałtykiem i łączną kwotę wsparcia o około 175 milionów złotych.

Tak samo jak gminy górskie odczuwamy skutki zamknięcia branży turystycznej. Borykamy się z tymi samymi problemami. Nasi przedsiębiorcy walczą o przetrwanie, wnioskują o umarzanie podatku od nieruchomości i innych opłat lokalnych. A to ma kluczowe znaczenie dla budżetów naszych gmin żyjących głównie z turystyki. Dlatego ponawiamy nasz apel o to, by gminy nadmorskie objąć taką samą tarczą antykryzysową jak gminy z południa Polski.

Po naszym pierwszym apelu otrzymaliśmy mnóstwo sygnałów poparcia, ale usłyszeliśmy jeszcze więcej głosów rozpaczliwie wołających o pomoc. Dlatego jeszcze raz prosimy Pana Premiera o nawiązanie dialogu z gminami nadmorskimi. Bez realnego wsparcia i programu pomocy turystyka nad Bałtykiem się nie odrodzi.

[ZT]7204[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

mieszkaniecmieszkaniec

9 0

tak mnie zastanawia czy im bardziej prezydent atakuje pis i rzad tym bardziej oni maja sopot w daleko, moze gdyby prezydent zajmowal sie sprawami lokalnymi to nie byloby takiej niecheci wladzy do naszego miasta..zostawiam jako otwarte pytanie, jest akcja to i interakcja 13:51, 19.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

esuesu

0 5

Socjalizm, komunizm - zawsze te same problemy, których nie znajdziesz w innych systemach. 16:29, 19.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TomTom

1 0

A to w związku z czym? 14:54, 20.01.2021


BuhahahahaaaaBuhahahahaaaa

7 0

Fisk restauratorka, buhahahahaaaa 23:04, 19.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Gosk restauratorkaGosk restauratorka

5 0

Buhahahahaaaa 23:05, 19.01.2021


TomTom

0 3

A niw uważasz, że państwo powinno się zająć pomocą nie bacząc na zapatrywania polityczne władz poszczególnych gmin?
Ja rozumiem, że mamy powrót do "naród z Partią, Partia z narodem", ale to nie jest system godny cywilizowanego, europejskiego państwa. 14:58, 20.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%