Zamknij
REKLAMA

Sopot: Kontrole policji i sanepidu w sklepach, klubach, lokalach i SKM - kary za nieprzestrzeganie obostrzeń

15:35, 30.07.2020 | J.F
Skomentuj KMP Sopot / Esopot.pl
REKLAMA

Sopoccy policjanci wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Sopocie rozpoczynają działania, które celem jest zwiększenie bezpieczeństwa epidemicznego w naszym mieście. Podczas działań policjanci i pracownicy sanepidu sprawdzać będą, czy mieszkańcy i turyści odwiedzający kurort stosują się do wprowadzonych ograniczeń m.in. w zakresie zasłaniania ust i nosa oraz zachowywania dystansu. Pod lupę zostaną wzięte zwłaszcza kluby i lokale, a także sklepy, transport publiczny, deptaki oraz rejon pasa nadmorskiego. Stosujmy się do obowiązujących przepisów, gdyż mają one na celu ochronę życia i zdrowia każdego z nas.

Wraz z luzowaniem obostrzeń z dnia na dzień można zauważyć luźniejsze podejście do zagrożenia. Niezakrywanie ust i nosa oraz brak dystansu od innych osób to coraz częściej spotykany widok w Polsce. To też dowód na to, że apele służb nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Wyniki dotychczasowych kontroli wykazały, że wielu mieszkańców Sopotu i turystów bagatelizuje zagrożenia. Okazało się, że zdecydowana większość osób miała ze sobą maseczki, jednak nie używała ich zgodnie z zaleceniami. Od dziś policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie rozpoczynają wzmożone działania z pracownikami sanepidu, których celem jest ograniczenie tej negatywnej i niezgodnej z przepisami tendencji. Do działań zaangażowani będą również policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku, a pod lupę zostaną wzięte zwłaszcza kluby i lokale nocne, deptaki oraz rejon pasa nadmorskiego.

W trakcie codziennej służby policjanci będą także zwracać baczną uwagę, czy osoby przebywające w placówkach handlowych i usługowych stosują się do obostrzeń związanych z zakrywaniem ust i nosa. Ponadto mundurowi będą przypominać właścicielom i administratorom sklepów, że oni również oraz pracownicy placówek handlowych powinni zwracać uwagę klientom nieprzestrzegającym przepisów, a w razie konieczności mogą skorzystać z pomocy funkcjonariuszy i wezwać ich na miejsce.

Sopockich policjantów spotkać już można w pociągach SKM, gdzie w patrolach umundurowanych i cywilnych sprawdzają, czy podróżujący stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa. Razem z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei reagują również na każdy inny przypadek łamania prawa. Każdego dnia policjanci ruchu drogowego z sopockiej komendy kontrolują też pojazdy zbiorowej komunikacji poruszające się ulicami miasta pod kątem wprowadzonych obostrzeń związanych z walką z Covid-19. Policjanci, którzy otrzymają zgłoszenie lub sami zauważą osoby nieprzestrzegające obostrzeń, w pierwszej kolejności wyjaśniają przyczyny niestosowania się do zaleceń sanitarnych, a następnie w razie stwierdzenia naruszenia przepisów będą wyciągać wobec tych osób konsekwencje.

Kary i mandaty

Za niestosowanie się do tych przepisów policjant może ukarać mandatem karnym do 500 złotych lub skierować wniosek o ukaranie do sądu. Ponadto sanepid może nałożyć karę administracyjną w wysokości do 30 tys. złotych.

Policjanci przypominają! Zgodnie z aktualnymi zasadami i ograniczeniami wprowadzonymi w związku z walką z koronawirusem należy zachować co najmniej 1,5 metrową odległość między pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku są:

· rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),

· osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,

· osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie, · osoby, które zasłaniają usta i nos.

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

MbMb

3 3

I dobrze.
Stado bezmyslnych egoistow.
Zaslaniajac twarz chronisz ludzi o oslabionej odpornosci. 10:53, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DTDT

3 1

Chciałbym zobaczyć takiego "ynspektora" z sanepidu jak z obstawą wchodzi do sopockiego klubu, gdzie na raz jest około setki turystów i wlepia mandaty.🤣 Oczywiście tego nigdy nikt nie zobaczy bo taki cieć z sanepidu będzie miał pełne gacie ze strachu jak zobaczy kilka grupek podpitych nastolatków na fajce przed klubem.🤣 18:25, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HDiTDiHDiTDi

3 1

A może by tak w ogóle zamknąć kluby i imprezownie w Sopocie? Na raz jest tam kilkadziesiąt osób i żadne nakazy/zakazy/zalecenia tam nie funkcjonują. Zero odpowiedzialności ze strony Urzędu Miasta. 18:28, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KoronaKorona

2 2

Tak się składa, że obostrzenia są niekonstytucyjne, ponieważ nie ma stanu wyjątkowego i każdy mandat można w sądzie unieważnić ;) 18:47, 31.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

HDiTDiHDiTDi

1 1

Niby tak ale - masz czas biegać po sądach? Bo ja na przykład nie. 15:03, 01.08.2020


REKLAMA
REKLAMA