Zamknij

Era Nowych Kobiet w Sopocie: "Dzisiaj nie COVID jest największym problemem a samotność"

18:48, 16.07.2020 Emil Bogumił Aktualizacja: 20:37, 16.07.2020
Skomentuj

Era Nowych Kobiet to inicjatywa stworzona przez Joannę Przetakiewicz, której celem jest wspieranie kobiet w budowaniu własnej wartości. Obecnie trwa akcja #niebojesie, w ramach której liderki podróżują po miastach w całej Polsce i spotykają się z ich mieszkankami. Spotkanie z Joanną Przetakiewicz i bohaterkami jej książki odbyło się również w Sopocie.

Gospodarzem wizyty w Sopocie był Sheraton Sopot Hotel. Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania czterech krótkich filmów, które wyjaśniły inicjatywę akcji.

Dzisiaj nie COVID jest największym problemem a samotność. [...] Jesteśmy po to, żeby się wspierać, żeby sobie pomóc i to się naprawdę dzieje. Wierzę, że ten ruch zmieni Polskę. Zaczniemy zmieniać nasz świat na lepszy. Właśnie dzięki tym kobietom, które tutaj są - stwierdziła Joanna Przetakiewicz.

Spotkaniu towarzyszyła promocja książki pt. Nie bałam się o tym rozmawiać. Autorka oraz jej bohaterki zrezygnowały z wynagrodzenia przysługującego za jej sprzedaż. Wszystkie środki zostaną przekazane na Fundację Ery Nowych Kobiet oraz realizację jej celów statutowych.

Przychodzi taki moment w życiu, kiedy chce się powiedzieć stop. Niewiele trzeba, żeby ktoś wyciągnął rękę, powiedział dobre słowo i Cię przytulił. Wtedy zrozumiałam, że jestem coś warta. Takie momenty dawały mi siły, sprawiały, że patrzyłam na siebie inaczej. Nie boję się mówić, że leczyłam się psychiatrycznie, że chodziłam do psychologa. To olbrzymi temat tabu. Chciałabym, żebyśmy podchodzili do depresji jak do choroby, którą można wyleczyć. Nie boję się o tym mówić - stwierdziła w trakcie spotkania jedna z bohaterek.

Kluczowym momentem wizyty w Sheraton Sopot Hotel było przedstawienie kobiet opisanych w książce zgromadzonej publiczności. Każda z nich powiedziała, kiedy stwierdziła, że ma dość dotychczasowego życia i pragnie zmiany.

Nie boję się powiedzieć, że jestem bezpłodna. Nie boję się powiedzieć, że nie jestem taka, jak większość kobiet. Nie boję się też płakać i mówić o tym. [...] Tak nie może być. To jest piekło. Nie można pozwolić na to, by kobiety same przez to wszystko przechodziły. [...] Boimy się oceny. Boimy się, że ktoś coś o nas powie.

Jedna z bohaterek książki przyznała, że o swoich problemach zaczęła opowiadać za późno. Zaapelowała, by inne kobiety nie popełniły tego samego błędu. 

Zaczęłam mówić o swoich problemach za późno, kiedy ze swojego bagna się wygrzebałam. Miałam wtedy fajną pracę i wyszłam na prostą. [...] Musimy mówić o problemach, kiedy przez nie przechodzimy. Może pojawi się jakiś anioł, który nam pomoże. To może być przyjaciółka, która nas przeciągnie przez to wszystko. Nie bójcie się rozmawiać o swoich problemach. Gdzieś z boku na pewno jest ktoś życzliwy, ktoś z boku, osoba, która powie coś miłego. [...] Jestem teraz z siebie dumna. Mogę teraz pomóc i jestem tutaj dla Was. Jestem z tego dumna.

Pani Agnieszka, przedstawiając własne problemy, opowiedziała o przykrych doświadczeniach, które spotkały ją ze strony męża.

Jestem osobą niepełnosprawną i żyłam w toksycznym związku. Mój mąż może był dobrym człowiekiem, ale raczej nie dla mnie. [...] Z każdej sytuacji jest wyjście, a szczęścia można się nauczyć.

Na spotkaniu z Joanną Przetakiewicz poruszono także kwestię gwałtu małżeńskiego.

O 10 lat za późno powiedziałam dość. Moja historia mówi, że istnieje coś takiego jak gwałt w małżeństwie. Wtedy za ścianą była moja mama, która teraz nie potrafi przeczytać mojej historii. Teraz mówi do mnie: Dziecko, czemu wtedy do mnie nie przyszłaś? Ona nie może uwierzyć, że mogłam się z tym wszystkim kamuflować. [...] Czekałam na hejt, a setki kobiet piszą do mnie, że są dumne, że zdecydowałam się opowiedzieć moją historię. Dopiero po rozmowie z panią psycholog i Joanną zrozumiałam, że to ja byłam ofiarą. To nie ja powinnam się wstydzić za to, co działo się w moim małżeństwie. To on powinien. [...] Nie bójmy się. Mówmy o tym przyjaciółce, mamie. Nie zostawiajmy tego w sobie.

Projekt Szczęście, czyli seria spotkań z kobietami i ekspertkami Ery Nowych Kobiet, rozpoczął się 13 lipca w Olsztynie. Joanna Przetakiewicz i bohaterki jej książki będą jeździły po całej Polsce, od Trójmiasta do Krakowa. Akcja zakończy się 24 lipca w Warszawie. Więcej informacji dotyczących funkcjonowania Ery Nowych Kobiet w Trójmieście znaleźć można pod tym LINKIEM.

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%