Zamknij

Sopot: "To nie była droga usłana różami" - Krzysztof Kolarz o budowie pomnika Władysława Bartoszewskiego

20:03, 07.07.2020 A.N Aktualizacja: 21:20, 08.07.2020
Skomentuj
reo

Pomnik Władysława Bartoszewskiego stanął przy ulicy Kościuszki, nieopodal Sopot Centrum. W wydarzeniu uczestniczyło kilkudziesięciu oficjeli, w tym władze państwowe i samorządowe. Inicjatywa budowy monumentu była jednak oddolna. Jednym z pomysłodawców był Krzysztof Kolarz, założyciel stowarzyszenia Warto Być Przyzwoitym.

Jak przyznał Krzysztof Kolarz, pierwszym krokiem do postawienia pomnika Władysława Bartoszewskiego było założenie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Władysława Bartoszewskiego. Członkami założycielami byli Krzysztof Kolarz, Jacek Karnowski, Jacek Taylor, Magdalena Jędrychowska, Piotr Oszast i Piotr Paszkiewicz.

Zaczęło się w 2016 roku. Założyliśmy Społeczny Komitet Budowy Pomnika Władysława Bartoszewskiego. W 2017, razem z Urzędem Miasta, powiesiliśmy tablicę na ZAiKSie upamiętniającą profesora. Rok później powołaliśmy stowarzyszenie Warto Być Przyzwoitym. Już jako stowarzyszenie dokończyliśmy budowę pomnika. Było różnie. Nie można powiedzieć, że to była droga usłana różami. Pojawiały się rafy i myślałem, że się o nie rozbijemy, ale daliśmy radę przejść ten cały proces. W tej chwili nie chcę pamiętać o tych złych momentach. Jestem przeszczęśliwy, że profesor stoi i mamy sprawę sfinalizowaną.

Krzysztof Kolarz zadbał również, by pomysł wspierali aktywni politycy oraz osoby znane z życia publicznego. Powołano w tym celu Komitet Honorowy. Znaleźli się w nim m.in. byli Prezydenci RP: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, Bogdan Borusewicz, Radosław Sikorski, Stefan Niesiołowski, ks. Wojciech Lemański, Adam Michnik, Robert Biedroń, Katarzyna Kolenda-Zaleska oraz inni dziennikarze i politycy.

Prezes stowarzyszenia Warto Być Przyzwoitym dodał też, jaka będzie misja funkcjonującej od dwóch lat organizacji. 

Mamy gotową wielojęzyczną wystawę multimedialną, która ukazuje działania profesora na niwie pojednania między narodami. Chcemy ją pokazywać w szkołach średnich całej Europy. Wierzymy, że trzeba dotrzeć do młodych ludzi w momencie kształtowania się ich światopoglądu. Poza Polską chcemy pokazywać ją m.in. w Izraelu, Niemczech i pozostałych krajach europejskich. Być może uda nam się choć trochę ograniczyć brunatną falę, która zaczęła się podnosić.

Jak zauważył Krzysztof Kolarz, Władysława Bartoszewskiego chcą upamiętnić osoby mieszkające w różnych częściach Polski.

Zgłaszają się osoby z podobnymi inicjatywami. W Warszawie powstał Komitet Budowy Ławeczki z Władysławem Bartoszewskim. Dzwonili do nas i pytali o drogę, którą trzeba przejść, by coś takiego postawić.

Fotorelacja z uroczystości odsłonięcia pomnika dostępna jest >>TUTAJ<<.

Władysław Bartoszewski był polskim dyplomatą, politykiem, dziennikarzem oraz działaczem społecznym. Brał udział w Powstaniu Warszawskim oraz organizowaniu oddziałów Polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 roku osadzono go w Auschwitz. W okresie PRL był wielokrotnie więziony oraz internowany. Po 1989 roku pełnił funkcję m.in. Ministra Spraw Zagranicznych oraz Ambasadora RP w Austrii. Umarł 24 kwietnia 2015 roku. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela wielu polskich miast, w tym Sopotu.

(A.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%