Zamknij
REKLAMA

Sopot: odsłonięcie pomnika Władysława Bartoszewskiego [FOTO]

22:30, 06.07.2020 | Emil Bogumił
Skomentuj
REKLAMA

Donald Tusk, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Tomasz Grodzki i wielu innych. Szerokie grono oficjeli odwiedziło w niedzielny wieczór Sopot, by wziąć udział w uroczystości odsłonięcia pomnika Władysława Bartoszewskiego. Monument stanął niedaleko Sopot Centrum.

Uroczystość rozpoczęła się w niedzielę, 5 lipca, o 19:00. Wydarzenie poprzedzone było debatą, w której udział wzięli Małgorzata Kidawa-Błońska, Bronisław Komorowski oraz Aleksander Kwaśniewski. W ceremonii wziął udział m.in. Władysław Teofil Bartoszewski, syn upamiętnionego na pomniku.

Przez 60 lat był moim ojcem, był moim przyjacielem i był moim mentorem. Miałem z nim bardzo bliskie stosunki, wprowadził mnie do życia państwowego - dyskretnego, ale państwowego i zawsze za jego wiedzą i zgodą działałem - powiedział Władysław Teofil Bartoszewski.

Syn profesora Bartoszewskiego przypomniał też, że był on związany z Sopotem. Odwiedzał kurort przez wiele lat w każdą Wielkanoc. Otrzymał również tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

W szerokim gronie osób uczestniczących w uroczystości znaleźli się były premier Donald Tusk, byli prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, RPO Adam Bodnar, Radosław Sikorski oraz pomorscy politycy i samorządowcy. Nie zabrakło również innych osób znanych z życia publicznego. W tłumie ludzie obecny był m.in. ks. Wojciech Lemański.

Profesor Bartoszewski dlatego jest wielki, dlatego jest jednym z największych Polaków XX wieku, bo on całym swoim życiem - od obozu, po funkcję ministra spraw zagranicznych i mentora wielu pokoleń ludzi, dla których przyzwoitość, wolność, demokracja i szacunek dla drugiego człowieka są drogie - on całe życie dawał przykład. Przykuwał to w słowo, ale swoją osobą dawał przykład. I to jest zdecydowanie mocniejszy przekaz niż słowo mówione - powiedział na uroczystości Tomasz Grodzki.

Laudację wygłosił wieloletni przyjaciel Władysława Bartoszewskiego - mecenas Jacek Taylor. Głos zabrał również Krzysztof Kolarz, prezes stowarzyszenia Warto Być Przyzwoitym, jeden z inicjatorów powstania pomnika oraz Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski. Zarówno Krzysztof Kolarz, jak i Jacek Karnowski, dziękowali wszystkim za przybycie. Szczególnie wyróżnili darczyńców oraz osoby, które wspierały wizję budowy pomnika.

Monument przedstawiający Władysława Bartoszewskiego stanął przy ulicy Tadeusza Kościuszki 14. Wszystkie fundusze, które były potrzebne do jego stworzenia pochodziły ze zbiórki publicznej. Pomnik ma wysokość 2,3 metra. Jego autorem jest Jacek Kiciński.

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%