Zamknij
REKLAMA

Władza w rękach młodych? Sopot powołał Młodzieżową Radę Miasta!

15:16, 21.05.2020 | P.S
Skomentuj
REKLAMA

W trakcie dzisiejszych obrad Rady Miasta zadecydowano o utworzeniu organu doradczego, którego zadaniem będzie wsparcie działań lokalnego samorządu. W skład Młodzieżowej Rady Miasta wejdą wybrani uczniowie uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Podczas głosowania szesnastu radnych poparło wprowadzenie projektu uchwały, zaś czterech wstrzymało się od głosu.

Początkowo decyzja o powołaniu tego fakultatywnego organu samorządu terytorialnego miała zapaść na posiedzeniu zaplanowanym na czwartek, 14 maja. Ostatecznie jednak XV sesja Rady Miasta Sopotu została przeprowadzona tydzień później przy zachowaniu szczególnych zasad bezpieczeństwa. Przedstawiciele Rady Miasta wchodzili do budynku w maseczkach, po zbadaniu temperatury przez Straż Miejską, zdezynfekowaniu rąk i założeniu rękawiczek. Zachowano również bezpieczne odległości. Radni głosowali nad projektem uchwały, zasiadając przy stanowiskach przygotowanych na wielkiej płycie Ergo Areny.

Z projektem uchwały można była zapoznać się już w zeszłym miesiącu. Na początku maja wiceprezydent Sopotu przybliżyła kulisy pracy nad nowymi przepisami.

– W odpowiedzi na postulaty młodych sopocian, wyrażone m.in.: w diagnozie dla UNICEF, po konsultacji z samorządami szkolnymi, nauczycielami i dyrektorami szkół przygotowaliśmy zasady powołania i funkcjonowania Młodzieżowej Rady Miasta – wyjaśniała Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu, ponad dwa tygodnie przed głosowaniem.

Utworzenie Młodzieżowej Rady Miasta mogło odbyć się na dwa sposoby - albo poprzez zmianę statutu Miasta Sopotu, albo poprzez wprowadzenie odrębnej uchwały. Wydział Merytoryczny zdecydował się na to drugie rozwiązanie, co wywołało dyskusję na sali. Ostatecznie jednak nikt nie był przeciwny uchwaleniu proponowanego projektu.

Uchwałę pozytywnie zaopiniowały Komisja Edukacji (5 głosów za, 1 osoba się wstrzymała), Komisji Bezpieczeństwa (4 głosy za, 2 osoby się wstrzymały) i Komisja Sportu i Młodzieży (jednogłośnie).

Młodzieżowa Rada Miasta będzie miała prawo do przedstawiania opinii w sprawach dotyczących młodzieży. Jej członkowie zostaną wybrani w wyborach organizowanych przez samorządy uczniowskie. Szkołom, do których uczęszcza powyżej 300 uczniów, będą przysługiwały dwa mandaty. W przypadku mniejszej liczby uczniów będzie to jeden mandat. Prawo do uczestnictwa w pracach Rady będzie miała również młodzież pobierająca naukę poza granicami naszego miasta (4 mandaty).

- Radnym może być mieszkaniec Sopotu lub każdy uczeń szkoły z terenu Gminy Miasta Sopotu, w wieku od 13 do 20 lat, nie dłużej niż do ukończenia szkoły ponadpodstawowej, niekarany oraz nie zawieszony w prawach ucznia" - czytamy w projekcie uchwały.

Opiekę merytoryczną nad Młodzieżową Radą będą sprawowali Przewodniczący oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Sopotu.

[ZT]4634[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz