To ważna data w kalendarzu kulturalnym kurortu. Właśnie dziś mija termin składania ofert w przetargu na kompleksową modernizację Muzeum Sopotu przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8. Przed historyczną willą, w której od ponad dwóch dekad mieści się siedziba muzeum, stoi perspektywa gruntownego remontu, obejmującego zarówno prace termomodernizacyjne, jak i konserwatorskie.
Remont willi Claaszena, zbudowanej na początku XX wieku i wpisanej do rejestru zabytków, obejmie szereg istotnych prac mających na celu zarówno poprawę komfortu użytkowania, jak i zabezpieczenie dziedzictwa architektonicznego:
Termomodernizacja – inwestycja w energooszczędność:
Prace poza audytem energetycznym:
Willa, zaprojektowana w 1903 r. przez niemieckiego architekta Wilhelma Schultza dla kupca Ernsta Augusta Claaszena, była przez dekady świadkiem burzliwej historii regionu. Po wojnie służyła jako rezydencja rządowa, a później mieściła m.in. Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Od 2001 roku budynek jest siedzibą Muzeum Sopotu, które zyskało rozgłos m.in. dzięki wystawom poświęconym historii kurortu i życiu codziennemu jego mieszkańców
Projekt nie przewiduje zmian w sposobie użytkowania budynku. Zmodernizowane zostaną natomiast elementy ułatwiające dostęp osobom z niepełnosprawnościami – m.in. dzięki rampie do tarasu oraz przystosowaniu toalet. Co ważne, plan remontu uwzględnia zachowanie oryginalnych elementów wystroju, takich jak snycerskie detale elewacji, drewniana konstrukcja ryglowa wykuszy czy zabytkowe okna i drzwi, które zostaną zrewitalizowane zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi.
Zakończenie przetargu to pierwszy krok ku realizacji długo wyczekiwanej inwestycji. Po podpisaniu umowy z wykonawcą rozpoczną się prace, które nie tylko poprawią warunki techniczne i estetyczne zabytkowej willi, ale przede wszystkim zapewnią jej dalsze funkcjonowanie jako ważnego miejsca spotkań z sopocką historią i kulturą.
[ZT]34669[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz