Zamknij

Plaga hulajnóg wraca do Sopotu? Przepisy już teraz są surowe

09:27, 18.05.2025 Aktualizacja: 09:27, 18.05.2025
Skomentuj

Pomimo obowiązujących przepisów ograniczających korzystanie z hulajnóg elektrycznych, Sopot znów staje się areną niebezpiecznych sytuacji z ich udziałem. Choć regulacje prawne są jednoznaczne i restrykcyjne, na ulicach kurortu wciąż dochodzi do poważnych naruszeń. Ostatni incydent pokazał, że problem wcale nie zniknął – a wręcz powraca z nową siłą.

Jak informowaliśmy niedawno, funkcjonariusze sopockiej drogówki zatrzymali użytkownika przerobionej hulajnogi elektrycznej, która mogła osiągać prędkość nawet 75 km/h. Pojazd został skonfiskowany, a jego kierowca – ukarany mandatem oraz skierowany do dalszych czynności procesowych. Takie sytuacje są wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ znacznie przekraczają dopuszczalną prędkość 20 km/h dla hulajnóg poruszających się po drogach publicznych.

[ZT]32809[/ZT]

Alkohol, narkotyki i... hulajnoga

W ubiegłym, jak i pozostałych sezonach letnich wielokrotnie informowaliśmy o nieodpowiedzialnych kierujących hulajnogami elektrycznymi. Zdarzają się przypadki, w których zwykła kontrola staje się przyczynkiem do pościgu. W listopadzie ubiegłego roku doszło w Sopocie do pościgu policyjnego za użytkownikiem hulajnogi, który zignorował wezwania do zatrzymania. W trakcie ucieczki mężczyzna wyłamał szlaban wjazdowy, a podczas zatrzymania okazało się, że miał przy sobie narkotyki.

Przypomnijmy, że kierowanie hulajnogą elektryczną obłożone jest szeregiem zakazów i obowiązków. Zabronione jest korzystanie z telefonu podczas jazdy, przewożenie pasażerów, holowanie innych pojazdów oraz przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych – w takich miejscach hulajnogę należy prowadzić pieszo. Podobnie jak w przypadku rowerzystów, obowiązuje zakaz prowadzenia hulajnogi pod wpływem alkoholu.

Hulajnoga w Sopocie. Przepisy mówią jasno

Polskie prawo wyraźnie określa zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych. Dzieci poniżej 10. roku życia w ogóle nie mogą poruszać się nimi po drogach publicznych – nawet pod opieką dorosłych. Osoby w wieku 10–18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub odpowiednie prawo jazdy, natomiast dorośli powyżej 18. roku życia są z tego obowiązku zwolnieni.

Użytkownicy hulajnóg są zobowiązani do poruszania się ścieżkami rowerowymi, a jeśli ich brak – jedynie jezdniami z ograniczeniem do 30 km/h. Korzystanie z chodnika dopuszczalne jest tylko w wyjątkowych sytuacjach i z zachowaniem ostrożności. Prędkość nie może przekraczać 20 km/h, a pojazd musi być wyposażony w oświetlenie, odblaski, dzwonek i hamulec.

Mimo obowiązujących przepisów i policyjnych działań prewencyjnych, coraz więcej przypadków pokazuje, że część użytkowników hulajnóg wciąż lekceważy zasady bezpieczeństwa i prawo. Problem powraca cyklicznie, szczególnie w sezonie letnim, kiedy kurort zapełnia się turystami. Przypomnijmy - w Sopocie zakazane jest poruszanie się hulajnogą na Monciaku i w okolicy molo.

Czy powyższe przepisy są respektowane? Dajcie znać, co o tym myślicie!

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

zonkzonk

2 0

Miasto (SM) sobie kpi, a przecież tak jak kiedyś w Sylwestra w Gdańsku, można się porozumieć z operatorem aby “wyłączył” działanie tego badziewia np na monciaku i placach

10:11, 18.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%