Zamknij

Sopot przoduje w feminizacji samorządu? Ranking "Wspólnoty" nie pozostawia wątpliwości

12:52, 03.04.2025 Aktualizacja: 12:52, 03.04.2025
Skomentuj

Sopot może pochwalić się jedną z najwyższych pozycji w najnowszym rankingu "Kobiety w Samorządzie 2024", przygotowanym przez Pismo Samorządowe "Wspólnota". Analiza objęła wszystkie szczeble samorządu w Polsce, a jej wyniki pokazują, że nasz kurort jest prawdziwym liderem, jeśli chodzi o udział kobiet we władzach lokalnych.

Według najnowszego raportu, Sopot zajmuje drugie miejsce wśród miast na prawach powiatu z imponującym wskaźnikiem feminizacji wynoszącym 73,33%. Wyprzedza go jedynie Gdańsk, który uplasował się na pierwszym miejscu z wynikiem 74,12%. Nieco w tyle została natomiast Gdynia, która z wskaźnikiem 55,71% zajęła piątą pozycję. Co więcej, jeśli weźmiemy pod uwagę również Słupsk, okaże się, że wszystkie cztery miasta na prawach powiatu w województwie pomorskim mają na czele kobiety-prezydentki, co jest ewenementem na skalę kraju!

Źródło: Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota, Ranking - Kobiety w samorządu.

Metodologia rankingu "Wspólnoty"

Ranking "Wspólnoty" opiera się na szczegółowej analizie składów rad i zarządów jednostek samorządu terytorialnego po wyborach w 2024 roku. W przypadku miast na prawach powiatu, wskaźnik feminizacji obliczany jest na podstawie trzech kluczowych elementów: płci prezydenta miasta (z wagą 40%), płci przewodniczącego rady (20%) oraz udziału kobiet w radzie miasta (40%). Taka metodologia pozwala kompleksowo ocenić poziom reprezentacji kobiet w najważniejszych organach decyzyjnych.

Pomorskie na czele zmian

Województwo pomorskie wyróżnia się na tle kraju pod względem feminizacji samorządu. Jak już wspomniano, wszystkie miasta na prawach powiatu mają kobiety na stanowiskach prezydentów. Ponadto, w skali całego województwa, odsetek jednostek samorządowych z wysokim wskaźnikiem feminizacji (powyżej 50%) wynosi 20,3, co stanowi 4. wynik wśród polskich województw. Niestety wciąż jest on mniejszy od odsetka (22,8) jednostek samorządowych w województwie odznaczających się bardzo niskim (do 10 proc.) wskaźnikiem feminizacji organów JST

Źródło: Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota, Ranking - Kobiety w samorządu.

Liderzy i wyjątki w Polsce

Najwyższy wskaźnik feminizacji w Polsce odnotowano w gminach Brody (woj. lubuskie) oraz Łąck (woj. mazowieckie), gdzie wskaźnik ten osiągnął imponujące 92%. W obu tych gminach kobiety sprawują funkcje wójta/burmistrza, przewodniczącej rady, a także stanowią 80% składu rady gminy. Wśród miast na prawach powiatu, poza wspomnianym Gdańskiem i Sopotem, wysokie pozycje zajmują również Świnoujście, Łódź i Słupsk.

Co dalej?

Wyniki rankingu "Kobiety w Samorządzie 2024" pokazują, że Sopot jest wzorem do naśladowania dla innych samorządów w Polsce, jeśli chodzi o zapewnienie kobietom silnej reprezentacji we władzach lokalnych. Tendencja wzrostowa w skali kraju napawa optymizmem, choć wciąż wiele jest do zrobienia, aby osiągnąć pełną równowagę płci w samorządzie. Na kolejne analizy i rankingi będziemy musieli poczekać pięć lat, ale już teraz widać, że kobiety coraz mocniej zaznaczają swoją obecność w polskiej polityce lokalnej.

[ZT]31841[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Rafał Rafał

5 0

Jachim gdzie jest twój dyplom Collegium Humanum, schowałaś do szafy?

20:28, 03.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%