Szacuje się, że tylko co 10. Polak zrobił chociaż raz w życiu test w kierunku HIV. Co gorsza, wg ekspertów, aż 17 procent osób seropozytywnych w naszym kraju nie zdaje sobie z tego sprawy i może zakażać innych. Nie testujemy się i często zbyt późno dowiadujemy się o zakażeniu. Za mało wiemy o PrEP, czyli profilaktyce HIV. M.in. dlatego epidemia, która na Zachodzie powoli zanika, u nas się rozwija: co roku zakaża się HIV ponad 2000 osób w Polsce.
Zmienić ten niekorzystny trend ma kampania prowadzona przez Pomorski Dom Nadziei. Fundacja wraz z Polskim Towarzystwem Studentów Farmacji 5 kwietnia przeprowadzi w Galerii Bałtyckiej akcję promującą testowanie na HIV. Środki na realizację przedsięwzięcia pochodzą z grantu przyznanego Fundacji Pomorski Dom Nadziei w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanego przez Gilead Sciences Poland.
Trzyosobowy zespół doradców ds. HIV/AIDS z Pomorskiego Domu Nadziei oraz wolontariusze – studenci farmacji dostępni będą na specjalnie przygotowanym stoisku w Galerii Bałtyckiej w godzinach 10:00 – 16:00. W tym czasie będzie można się bezpłatnie przetestować, a także porozmawiać o HIV, o innych zakażeniach przenoszonych drogą płciową, o tym gdzie w Trójmieście można wykonać bezpłatny test na HIV, HCV i kiłę. To pierwsza z planowanych w tym roku przez Pomorski Dom Nadziei akcji testowania. Kolejne zaplanowano na majowe Juwenalia Gdańskie, czerwcowy X Marsz Równości w Gdańsku oraz letnie festiwale w Gdyni: Cudawianki i Globaltica. Informacje na temat tego, gdzie można znaleźć doradców Fundacji będą dostępne w mediach społecznościowych Fundacji Pomorski Dom Nadziei.
„Choć w Trójmieście działają trzy Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD): w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, to nadal nie wszyscy mieszkańcy Pomorza wiedzą o ich istnieniu. Dlatego poza promowaniem idei testowania będziemy również informować o naszych PKD, a szczególnie gorąco zachęcać do odwiedzenia najmłodszego Punktu, w Sopocie. Warto – nie ma w nim kolejek, jest kameralny, położony w samym centrum miasta. W naszych PKD można przetestować się na HIV bez skierowania, bezpłatnie i całkowicie anonimowo” – mówi koordynatorka kampanii, Małgorzata Paliwoda, przedstawicielka Fundacji Pomorski Dom Nadziei.
Za zwiększeniem liczby przeprowadzanych testów przemawiają liczby: w roku 2024 w trójmiejskich PKD zostały wykryte zaledwie 34 zakażenia HIV. Na tle ponad 2000 w całym kraju. Czy to znaczy, że na Pomorzu jest mało zakażeń HIV? A może po prostu mieszkańcy Trójmiasta nie lubią się testować i wielu z nich żyje w nieświadomości groźnego zakażenia?
Wytyczne WHO mówią, że w celu pokonania epidemii HIV 95% osób żyjących z HIV musi być świadomych swojego statusu, 95% zdiagnozowanych - poddanych leczeniu, a 95% poddanych leczeniu - osiągnąć niewykrywalną wiremię. W Polsce mamy obecnie stan 83/85/95. Zdecydowanie za mało, by myśleć o pokonaniu HIV. Szwankuje zwłaszcza testowanie.
„Epidemia HIV w Polsce rośnie. Wirus jest zagrożeniem dla każdego, bo może dotyczyć wszystkich, którzy prowadzą życie seksualne. Testujemy się zdecydowanie za rzadko. Dlatego ważne jest zachęcanie do badania się w kierunku zakażenia. Takie akcje jak kampania Pomorskiego Domu Nadziei są w tym kontekście bardzo ważne. Mam nadzieję, że dzięki pracy wolontariuszy większa grupa mieszkańców Trójmiasta zrobi test – powiedział Sławomir Roś z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła ponad 3 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.
[ZT]31569[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz