Seniorzy z Sopotu udowodnili, że na naukę nigdy nie jest za późno! Wraz z uczniami sopockich szkół wystąpili w programie "Dzień Dobry TVN", gdzie zaprezentowali innowacyjny projekt edukacyjny "Szkoła międzypokoleniowa". Celem inicjatywy jest wspólna nauka bezpiecznego korzystania z Internetu.
Internet to ogromne możliwości, ale i pułapki. Młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Sopocie z entuzjazmem angażuje się w pomoc seniorom, którzy chcą lepiej odnaleźć się w cyfrowym świecie. Ich zadaniem jest nie tylko pokazanie podstaw obsługi komputera i smartfona, ale także nauka rozpoznawania internetowych zagrożeń.
"Nie jestem pokoleniem komputerowym, więc musiałam zaczynać od początku. Chcę coraz więcej wiedzieć" - przyznała Renata Tarczyńska, słuchaczka sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Jak podkreśla Anna Mamprejew-Kwintkiewicz, koordynatorka projektu, uczestnicy uczą się praktycznych umiejętności, takich jak zakładanie konta e-mail, instalowanie aplikacji czy korzystanie z bankowości internetowej.
Seniorzy często padają ofiarą cyberoszustów, dlatego jednym z kluczowych elementów szkoleń jest nauka bezpiecznego poruszania się w sieci. Uczniowie przestrzegają przed fałszywymi stronami, podejrzanymi linkami oraz zagrożeniami związanymi z phishingiem.
"Wyskakują im nieoczekiwane reklamy, klikają w jakieś linki dziwne, czy po prostu wierzą w wiadomości typu spam. Przestrzegamy przed tym" - wyjaśnia Alan Wasiluk, jeden z uczniów.
Uczniowie podkreślają, że seniorzy wykazują się ogromnym zaangażowaniem i ciekawością.
"Mają bardzo dużo pytań, są dociekliwi i chcą zgłębiać temat" - dodaje Emilia Wasielewska, uczennica zaangażowana w projekt.
Projekt międzypokoleniowej edukacji przynosi korzyści zarówno seniorom, jak i młodzieży. Starsi uczą się nowych technologii, a młodzi zyskują poczucie sprawczości i satysfakcję z pomagania.
"Powiem szczerze, że to jest jedna z absolutnie najlepszych rzeczy, jakie się mogą wydarzyć, że ludzie się uczą od siebie wzajemnie. I to jest tak, że osoby młodsze mają takie poczucie sprawczości, które jest jedną z najważniejszych rzeczy w ogóle dla zdrowia psychicznego: "O kurczę, jestem ważny, ważna mogę komuś coś pokazać". To jest mega istotne. Z kolei osoby "wcześniej urodzone" mają takie poczucie, że nie muszą się wstydzić. Ktoś młodszy chce im pomóc, więc również czują się ważne" - podsumowuje Przemysław Staroń, psycholog.
Reportaż o sopockim projekcie można zobaczyć w "Dzień Dobry TVN" oraz na platformie Player.pl. To inspirujący przykład tego, jak współpraca między pokoleniami może zmieniać życie na lepsze!
[ZT]31489[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz