Sopocka plaża od wieków była miejscem, gdzie można było spotkać rybaków wracających z połowów. Jednak dziś coraz częściej wracają oni z pustymi sieciami. Gdzie podziały się ryby? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć film "Dlaczego ryby znikają z Bałtyku?", który 6 lutego ukazał się na kanale Narodowego Centrum Nauki.
Film, który do tej pory obejrzało blisko 1,5 tys. osób, to rozmowa z sopockim rybakiem Rafałem Tilsą oraz dr. Michaelem Lintnerem – austriackim naukowcem prowadzącym badania w Instytucie Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w ramach programu "POLONEZ BIS".
[YouTube - Narodowe Centrum Nauki]
Rafał Tilsa, jeden z nielicznych sopockich rybaków, opowiada o dramatycznej sytuacji.
„U nas w Sopocie jest pięć łodzi. Kiedyś było szesnaście. Sytuacja wygląda dosyć dramatycznie. Teraz powinien być sezon dorsza, a tej ryby po prostu nie ma” – mówi z goryczą.
Rybacy borykają się z wieloma problemami – zmiany klimatu, zanieczyszczenie wód i nadmierna eksploatacja morza z udziałem wielkich statków paszowych sprawiają, że połowy są coraz trudniejsze, a lokalne rybołówstwo staje się zawodem na wymarciu. Na co liczą rybacy?
"Że po prostu się zmieni. Że po prostu ta ryba przyjdzie. Jednostek jest coraz mniej" – dodaje Rafał Tilsa.
Dr Michael Lintner bada, jak zanieczyszczenia wpływają na mikroorganizmy, stanowiące podstawę morskiego ekosystemu. To właśnie one są pierwszym ogniwem łańcucha pokarmowego, a ich zanik prowadzi do katastrofalnych skutków dla całego ekosystemu – także dla ludzi. W Bałtyku coraz więcej jest metali ciężkich, pestycydów i mikroplastiku. Te substancje trafiają do wody wraz z odpadami przemysłowymi, spływami rolniczymi czy ściekami. W rezultacie ryby, które jemy, mogą być skażone tymi toksynami.
W swoich badaniach dr Lintner analizuje, jak poszczególne substancje – pestycydy, antybiotyki i metale ciężkie – wpływają na morskie mikroorganizmy. Wnioski? Niektóre związki chemiczne są wyjątkowo toksyczne i zaburzają naturalne procesy w ekosystemie Bałtyku.
Choć sytuacja nie napawa optymizmem, eksperci podkreślają, że możemy jeszcze odwrócić niekorzystne trendy. Wymaga to jednak zdecydowanych działań: ograniczenia zanieczyszczeń, lepszego zarządzania połowami i ochrony ekosystemów morskich.
Film "Dlaczego ryby znikają z Bałtyku?" to nie tylko ostrzeżenie, ale też inspiracja do refleksji nad tym, jak codzienne wybory wpływają na stan naszych mórz i oceanów. Jeśli jeszcze go nie widzieliście, koniecznie zajrzyjcie na YouTube i przekonajcie się sami, dlaczego Bałtyk pustoszeje.
2 0
Rosyjskie paszowce dewastują Bałtyk....