Rok 2024 był bardzo pracowity dla sopockich strażników miejskich. W okresie od stycznia do grudnia dyżurni przyjęli prawie 4800 zgłoszeń od mieszkańców, a funkcjonariusze wystawili mandaty na kwotę niemal 500 tys. zł, z czego większość za wykroczenia drogowe. Strażnicy założyli 1750 blokad na koła nieprawidłowo zaparkowanych samochodów. Straż miejska prowadziła także liczne zajęcia profilaktyczne, w których łącznie wzięło udział prawie 5800 dzieci i młodzieży.
Działalność strażników miejskich koncentrowała się w minionym roku na kontrolowaniu stanu sanitarno-porządkowego w mieście, w tym kontrolach dróg, chodników, tuneli czy wiat przystankowych, kontroli bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także kontroli miejsc zagrożonych i tych w których przebywały osoby bezdomne. Liczba przeprowadzonych w ciągu roku kontroli, w tym wizji lokalnych, jest imponująca – 29 888.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej wystawili w ciągu minionego roku 2722 mandaty na łączną kwotę 499 060 zł, z czego 2340 mandaty nałożono za wykroczenia drogowe. 150 mandatów dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach publicznych, 91 wystawiono za wykroczenia przeciwko urządzeniom użytku publicznego (m.in. zaśmiecanie miejsc publicznych czy niszczenie zieleni), 42 za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu osób i mienia, a także przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu – 15. Ponadto strażnicy ujęli i przekazali Policji 8 osób – sprawców przestępstw. 23 razy funkcjonariusze Straży Miejskiej użyli wobec zatrzymanych osób środków przymusu bezpośredniego. 126 osób zostało odwiezionych do pogotowia socjalnego (izba wytrzeźwień) lub domu.
Większość podejmowanych w minionym roku interwencji dotyczyła wykroczeń drogowych, w tym nieprawidłowo zaparkowanych samochodów, również tych, które blokowały mieszkańcom dojazdy do posesji czy drogi dla pieszych. W 2024 roku Straż Miejska w Sopocie założyła 1750 blokad na koła źle zaparkowanych samochodów, wydała też 156 dyspozycji do odholowania pojazdów.
Operatorzy obsługujący kamery miejskiego monitoringu ujawnili 841 zdarzeń, z których ponad połowa (445) związanych było z bezpieczeństwem w komunikacji, 164 dotyczyły spożywania alkoholu w miejscach publicznych, 123 spraw porządkowo-sanitarnych a 89 bezpieczeństwa osób i mienia.
– Oprócz bieżącej obserwacji przestrzeni publicznej, operatorzy monitoringu miejskiego wykonują szereg innych czynności m.in. zabezpieczają materiały dowodowe na potrzeby policji, prokuratury czy sądów. Aby usprawnić ich prace unowocześniamy sopocki system monitoringu, który został wsparty automatyczną analityką obrazu. Przygotowujemy się do wdrożenia także innych nowoczesnych technologii – mówi Tomasz Dusza, komendant Straży Miejskiej w Sopocie.
Strażnicy w ubiegłym roku prowadzili zajęcia edukacyjne dla dzieci w szkołach i przedszkolach oraz dla najmłodszych turystów, przebywających na obozach i koloniach w Sopocie. W działaniach profilaktycznych, prowadzonych m.in. na terenie szkół i przedszkoli w ubiegłym roku wzięło udział 5767 osób. Zajęcia dotyczyły takich tematów jak pierwsza pomoc, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, cyberprzemoc, odpowiedzialność prawna nieletnich, bezpieczeństwo nad wodą, zasady bezpiecznego poruszania się na hulajnodze elektrycznej, pierwsza pomoc. Straż Miejska przygotowywała też uczniów do egzaminów na kartę rowerową. Najmłodsi zasad bezpieczeństwa mogli się uczyć również na festynach miejskich, na których tradycyjnie pojawiają się strażnicy miejscy. W egzaminach na kartę rowerową w 2024 roku wzięło udział 143 dzieci.
Straż Miejska w Sopocie pomaga również zwierzętom. Strażnicy wielokrotnie odwozili zagubione psy czy koty do schroniska „Sopotkowo”, a także organizowali transport znalezionych zwierząt chorych do Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji dzikich Zwierząt „Ostoja”. Tego rodzaju transporty są realizowane przez strażników z pomocą specjalnego samochodu do transportu rannych i chorych zwierząt. W 2024 roku podjęto 108 takich interwencji.
Straż Miejska powstała w Sopocie w roku 1991 roku. Obecnie w jej szeregach służbę pełni 28 funkcjonariuszy. Komendantem od 2014 roku jest Tomasz Dusza, który pełni również funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Związku Miast Polskich.
Źródło: Urząd Miasta Sopotu
[ZT]30678[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz