W ostatnich dniach mieszkańcy Sopotu mogli zauważyć istotne zmiany w otoczeniu zbiornika retencyjnego przy ul. Okrzei. Rozpoczęta 5 lutego 2025 r. interwencja Zarządu Dróg i Zieleni wzbudziła sporo emocji – usunięto drzewa, które przez lata naturalnie pojawiły się wokół zbiornika. Choć wielu osobom będzie brakować zieleni, decyzja o wycince miała kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego tego rejonu.
Zbiornik przy ul. Okrzei pełni niezwykle istotną funkcję – zabezpiecza okolice ulic Karlikowskiej, Bitwy pod Płowcami i samej Okrzei przed podtopieniami. Problem pojawił się, gdy rosnące wokół niego drzewa, głównie wierzby białe, zaczęły zagrażać jego integralności. Ich korzenie przenikały w głąb konstrukcji, zwiększając ryzyko rozszczelnienia i niekontrolowanego wycieku wody. W skrajnym przypadku mogło to doprowadzić do zalania okolicznych posesji.
Decyzja o wycince była podyktowana koniecznością ochrony konstrukcji zbiornika. W momencie jego powstawania w 2014 roku nie przewidziano nasadzeń drzew, które mogłyby wpłynąć na jego stabilność. Rosnące samosiejki pojawiły się naturalnie, jednak z czasem stały się poważnym zagrożeniem.
Nie da się ukryć, że decyzja o usunięciu drzew wzbudziła mieszane uczucia wśród sopocian. W mediach społecznościowych pojawiły się komentarze, w których internauci wyrażali zarówno zrozumienie dla konieczności działań, jak i smutek z powodu zmian w krajobrazie:
„Sam zbiornik jest ciekawie zaaranżowany, ale te betonowe brzegi i jego najbliższe otoczenie, to nie miejsce dla ptaków. Choć drzew żal” – pisze jeden z użytkowników.
„Żal tych drzew, ale bezpieczeństwo jest ważniejsze. To miejsce bez nich nie będzie już tak urokliwe” – dodaje inny internauta.
Bez względu na emocje, jedno jest pewne – zbiornik Okrzei to kluczowy element infrastruktury przeciwpowodziowej miasta, który wymaga stałej troski i utrzymania w dobrym stanie technicznym. Dzięki podjętym działaniom mieszkańcy Sopotu mogą być pewni, że ich domy pozostaną bezpieczne nawet podczas intensywnych opadów deszczu.
Aby zrekompensować stratę zieleni, w miejscu wyciętych drzew zostaną posadzone krzewy i byliny o niewielkim systemie korzeniowym. Dodatkowo, zgodnie z decyzją Konserwatora Zabytków Miasta Sopotu, wiosną 2025 r. przy ul. Polnej pojawi się sześć nowych wierzb białych – w ramach tzw. nasadzeń zamiennych.
Choć zmiany w otoczeniu są widoczne, zbiornik Okrzei nadal pozostaje miejscem odpoczynku dla mieszkańców. Oprócz terenów zielonych i małej architektury, znajduje się tu także oświetlenie oraz kładki. Warto przypomnieć o dwóch ciekawych elementach tej przestrzeni – Stole Leonarda i studni artezyjskiej. Pierwszy z nich to interaktywne urządzenie inspirowane wynalazkami Leonarda da Vinci, prezentujące zjawiska hydrodynamiczne. Drugi to studnia, z której woda wypływa pod wpływem naturalnego ciśnienia.
1 0
szkoda ze wczesniej ktos tego nie przewidzial - klimatyczne miejsce teraz smutno sie zrobiolo!
0 0
Będzie "patelnia".