Zamknij

Zrób pomarańczowe zdjęcie i wesprzyj chorych - patronat Jacka Karnowskiego

08:45, 10.10.2019 Aktualizacja: 09:03, 10.10.2019
Skomentuj Joanna S-Grzybowska Joanna S-Grzybowska

Wesprzyj chorych na stwardnienie rozsiane (SM). Okaż im wsparcie w walce z tą trudną chorobą. Jak? Robiąc pomarańczowe zdjęcie. Akcję pod hasłem „Minuta dla SM”, która zaczyna się w piątek 11 października przygotowała Fundacja StwardnienieRozsiane.Info z Gdyni.

  • Do akcji włączyła się m.in. Pomorska Kolej Metropolitalna, która podświetli na pomarańczowo wiadukt nad ul. Słowackiego w Gdańsku.
  • Organizatorem akcji jest Fundacja StwardnienieRozsiane.Info z Gdyni. Patronat Honorowy nad Projektem objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Ty też możesz wesprzeć chorych na SM! 

Motywem przewodnim akcji jest kolor pomarańczowy, będący kolorem-symbolem SM. Ideą akcji jest zrobienie sobie zdjęcia z pomarańczowym akcentem (może to być np. element ubioru czy przedmiot trzymany w dłoniach).

– Celem naszej akcji jest zwiększanie świadomości czym jest stwardnienie rozsiane, dzielenie się rzetelną wiedzą odnośnie tej choroby, a także namawianie pacjentów, żeby (niezależnie od zaawansowania choroby) nie rezygnowali ze swoich marzeń – mówi Monika Łada, Prezes Fundacji StwardnienieRozsiane.info.

Zrób sobie zdjęcie w Galerii Bałtyckiej

Akcja „Minuta dla SM” zaczyna się w piątek 11 października. Tego dnia w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku działać będzie stoisko Fundacji StwardnienieRozsiane.info (w godz. 15-20 na poziomie -1, w pobliżu sklepu Smyk). – W Galerii Bałtyckiej będzie można zrobić sobie „pomarańczowe” zdjęcie, ale nie tylko. Przedstawiciele Fundacji będą wówczas także odpowiadać na pytania dotyczące stwardnienia rozsianego. Przygotowaliśmy też atrakcje dla dzieci związane z działalnością naszej Fundacji – dodaje Monika Łada.

#minutadlaSM  #SMicoztego

Ale to nie jedyny akcent tej akcji. W dniach 11-31 października Fundacja namawiać będzie wszystkich chętnych do zrobienia sobie „pomarańczowego” zdjęcia oraz udostępnienia go w mediach społecznościowych z hasztagami: #minutadlaSM oraz #SMicoztego. Hasztag lub nazwę akcji można dodatkowo umieścić na zdjęciu (np. trzymając w dłoniach kartkę z odpowiednim napisem). Zdjęcia można też przesyłać na adres e-mail Fundacji: [email protected].

Pomarańczowe Trójmiasto! Podświetlany wiadukt

Akcję wesprze spółka Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.: w dniach 11-18 października na pomarańczowo zostanie podświetlony wiadukt PKM nad ul. Słowackiego w Gdańsku.

Czy Twoje zdjęcie trafi na wystawę?

Akcja „Minuta dla SM” potrwa do końca października. Ze wszystkich zdjęć zrobionych w ramach akcji stworzona zostanie specjalna pocztówka, która będzie zaprezentowana podczas ogólnopolskiej Konferencji „SM- i co z tego” w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, zaplanowanej w dniach 9-10 maja. Odbędzie się wówczas także wystawa najciekawszych zdjęć wykonanych w ramach projektu.

Co warto wiedzieć o SM?

Stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex - SM) to nieuleczalna choroba neurologiczna. Polega na tym, że układ odpornościowy funkcjonuje w sposób niewłaściwy i uszkadza osłonki komórek nerwowych w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Pojawia się problem z przekazywaniem impulsów nerwowych, w efekcie organizm funkcjonuje w sposób niewłaściwy: np. nogi (choć zdrowe) nie mogą się poruszać, chory, polewając ręce zimną wodą, odczuwa ból, jakby lał wrzątek… Szczególnie „niewidoczne” objawy dokuczają chorym – przewlekłe zmęczenie, zaburzenia wzroku, problemy z równowagą. Szacuje się, że w Polsce choruje ok 50 tys. osób (na świecie – ok. 2,5 mln).

Jeszcze kilkanaście lat temu diagnoza „stwardnienie rozsiane” stanowiła ogromne prawdopodobieństwo, że chory w krótkim czasie stanie się osobą głęboko niepełnosprawną. Szacowano, że co drugi młody człowiek na wózku inwalidzkim to osoba chora na SM. Dziś jest lepiej: rozwój medycyny oraz systematyczne zwiększanie dostępności do leczenia powodują, że coraz więcej nowo zdiagnozowanych chorych ma szansę na niemal w pełni aktywne życie... Nadal jednak w społeczeństwie pokutuje powszechne przekonanie, że SM prostą drogą prowadzi do głębokiej niepełnosprawności. Fundacja StwardnienieRozsiane.info zwraca się do pacjentów z hasłem: „SM – nie przekreślaj marzeń”

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%