Wesprzyj chorych na stwardnienie rozsiane (SM). Okaż im wsparcie w walce z tą trudną chorobą. Jak? Robiąc pomarańczowe zdjęcie. Akcję pod hasłem „Minuta dla SM”, która zaczyna się w piątek 11 października przygotowała Fundacja StwardnienieRozsiane.Info z Gdyni.
Ty też możesz wesprzeć chorych na SM!
Motywem przewodnim akcji jest kolor pomarańczowy, będący kolorem-symbolem SM. Ideą akcji jest zrobienie sobie zdjęcia z pomarańczowym akcentem (może to być np. element ubioru czy przedmiot trzymany w dłoniach).
– Celem naszej akcji jest zwiększanie świadomości czym jest stwardnienie rozsiane, dzielenie się rzetelną wiedzą odnośnie tej choroby, a także namawianie pacjentów, żeby (niezależnie od zaawansowania choroby) nie rezygnowali ze swoich marzeń – mówi Monika Łada, Prezes Fundacji StwardnienieRozsiane.info.
Zrób sobie zdjęcie w Galerii Bałtyckiej
Akcja „Minuta dla SM” zaczyna się w piątek 11 października. Tego dnia w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku działać będzie stoisko Fundacji StwardnienieRozsiane.info (w godz. 15-20 na poziomie -1, w pobliżu sklepu Smyk). – W Galerii Bałtyckiej będzie można zrobić sobie „pomarańczowe” zdjęcie, ale nie tylko. Przedstawiciele Fundacji będą wówczas także odpowiadać na pytania dotyczące stwardnienia rozsianego. Przygotowaliśmy też atrakcje dla dzieci związane z działalnością naszej Fundacji – dodaje Monika Łada.
#minutadlaSM #SMicoztego
Ale to nie jedyny akcent tej akcji. W dniach 11-31 października Fundacja namawiać będzie wszystkich chętnych do zrobienia sobie „pomarańczowego” zdjęcia oraz udostępnienia go w mediach społecznościowych z hasztagami: #minutadlaSM oraz #SMicoztego. Hasztag lub nazwę akcji można dodatkowo umieścić na zdjęciu (np. trzymając w dłoniach kartkę z odpowiednim napisem). Zdjęcia można też przesyłać na adres e-mail Fundacji: [email protected].
Pomarańczowe Trójmiasto! Podświetlany wiadukt
Akcję wesprze spółka Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.: w dniach 11-18 października na pomarańczowo zostanie podświetlony wiadukt PKM nad ul. Słowackiego w Gdańsku.
Czy Twoje zdjęcie trafi na wystawę?
Akcja „Minuta dla SM” potrwa do końca października. Ze wszystkich zdjęć zrobionych w ramach akcji stworzona zostanie specjalna pocztówka, która będzie zaprezentowana podczas ogólnopolskiej Konferencji „SM- i co z tego” w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, zaplanowanej w dniach 9-10 maja. Odbędzie się wówczas także wystawa najciekawszych zdjęć wykonanych w ramach projektu.
Co warto wiedzieć o SM?
Stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex - SM) to nieuleczalna choroba neurologiczna. Polega na tym, że układ odpornościowy funkcjonuje w sposób niewłaściwy i uszkadza osłonki komórek nerwowych w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Pojawia się problem z przekazywaniem impulsów nerwowych, w efekcie organizm funkcjonuje w sposób niewłaściwy: np. nogi (choć zdrowe) nie mogą się poruszać, chory, polewając ręce zimną wodą, odczuwa ból, jakby lał wrzątek… Szczególnie „niewidoczne” objawy dokuczają chorym – przewlekłe zmęczenie, zaburzenia wzroku, problemy z równowagą. Szacuje się, że w Polsce choruje ok 50 tys. osób (na świecie – ok. 2,5 mln).
Jeszcze kilkanaście lat temu diagnoza „stwardnienie rozsiane” stanowiła ogromne prawdopodobieństwo, że chory w krótkim czasie stanie się osobą głęboko niepełnosprawną. Szacowano, że co drugi młody człowiek na wózku inwalidzkim to osoba chora na SM. Dziś jest lepiej: rozwój medycyny oraz systematyczne zwiększanie dostępności do leczenia powodują, że coraz więcej nowo zdiagnozowanych chorych ma szansę na niemal w pełni aktywne życie... Nadal jednak w społeczeństwie pokutuje powszechne przekonanie, że SM prostą drogą prowadzi do głębokiej niepełnosprawności. Fundacja StwardnienieRozsiane.info zwraca się do pacjentów z hasłem: „SM – nie przekreślaj marzeń”
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz