Zamknij

118 lat od nadania praw miejskich - Sopot - grodzisko, wieś rybacka, kąpielisko

08:57, 08.10.2019 J.F Aktualizacja: 14:38, 08.10.2019
Skomentuj

Sopot otrzymał prawa miejskie 118-lat temu, jednak jego historia sięga VII w., gdy nad morzem Bałtyckim powstała osada. Wczesnośredniowieczny gród mieścił się w okolicy obecnej ulicy Haffnera. Archeologowie dowiedli, że osada funkcjonowała do XI w. Jej pozostałości tworzą Skansen Archeologiczny, tzw. Grodzisko - miejsce, które powinien odwiedzić każdy sopocianin i wielbiciel historii. 

[ZT]45[/ZT]

Pierwsza pisana wzmianka

Najstarsze zapiski pochodzą z XII w., kiedy to opisywano uposażenie opactwa Cystersów w Oliwie. W dokumencie wymienia się dwie osady - Stawowie i Gręzowo - leżące na terenie dzisiejszego Sopotu. Z czasem w zapiskach klasztornych pojawiło się również Świemirowo - wieś, której nazwa określa dzisiaj dzielnicę miasta. Nazwa Sopot pojawiła się w 1283 r., gdy jego ziemia jako jedna z szesnastu wsi została przekazana Cystersom przez Krzyżaków. 

W połowie XVI wieku teren dzisiejszego Sopotu zaczął się rozwijać. Obok zabudowań rybackich pojawiło się w dwanaście dworków letniskowych, których właścicielami byli głównie gdańszczanie. Sopot stanowił idealnie miejsce do wypoczynku. Z czasem majętni patrycjusze przybywali tu, aby odpocząć i zaczerpnąć świeżego powietrza. Ich dwory mieściły się głownie przy dzisiejszej Alei Niepodległości. Większość zabudowań z tego okresu została spalona w 1733-34 roku, gdy na tereny wkroczyły wojska rosyjskie. Walczący między sobą o koronę - Stanisław Leszczyński i August III doprowadzili do kompletnego zniszczenia wsi Sopot, która przez kilkadziesiąt lat pozostała niezamieszkana. 

Kąpielisko - Jan Jerzy Haffner

W roku 1819 - Carl Christoph Wagner uruchamia pierwsze kąpielisk, stawiając przy plaży niewielki budynek wyposażony w wanny do ciepłych kąpieli, a także przebieralnie. Niestety - jego pomysł nie ma wielu zwolenników. Nikt nie korzysta z kąpieli, co może wynikać z małej ilości mieszkańców (około 350 osób). 

Kilka lat później, w 1823 roku Jan Jerzy Haffner przybywa z wojskami napoleońskimi do Gdańska i osiada w Sopocie. Na zlecenie władz pruskich tworzy kąpielisko, które zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. Niedługo później powstaje pierwowzór dzisiejszego molo. Rozkwit Sopotu przypada na ok. 1870 rok., gdy przez wieś poprowadzona zostaje linia kolejowa Gdańsk - Słupsk - Koszalin (później przedłużona do Berlina), co bezpośrednio przyczynia się do wzrostu odwiedzin Sopotu przez przyjezdnych. 

[ZT]1501[/ZT]

Dom kuracyjny, korty, wyścigi konne, molo 

Pod koniec XIX wieku Sopot rozwija się coraz szybciej - powstaje drugi dom kuracyjny, molo zostaje rozbudowane, powstają korty tenisowe oraz tory do wyścigów konnych. Rośnie liczba stałych mieszkańców (pięć lat po uruchomieniu kolei ich liczba rośnie do 3 tysięcy osób). 

[ZT]57[/ZT]

Moc dekretu 

8 października 1901 roku  Sopot otrzymuje prawa miejskie - na mocy edyktu cesarza Niemiec Wilhelma II. Warto pamiętać, że oficjalna uroczystość odbyła się późnej, 1 kwietnia 1902 roku, razem z rozpoczęciem urzędowania pierwszych miejskich władz. Jednak za datę obowiązującą uznaje się moment nadania praw miejskich.


Życie miasta liczy się od 8 października 1901 roku, kiedy to Wilhlem II - "Jego Majestat Cesarz uczynił łaskę, wydając rozporządzenia gabinetowe na najwyższym szczeblu". To tym dokumentem "Krajowej Gminie Sopot w powiecie wejherowskim w Prusach Zachodnich niemiecki kaiser "pozwolił w łaskawości na przyjęcie praw miejskich".

 

Sopot. Portret Miasta i Ludzi, pod red. Wojciecha Fułka, Urząd Miasta Sopotu 2001, s. 1.

 

W rym roku z okazji obchodów nadania praw miejskich 12 października odbędzie się bieg "Sopocka Jesień", który jednocześnie zakończy cykl sportowych zmagań Sopockie 4 Pory Roku 2019. Zachęcamy do wspólnej zabawy! 

[ZT]2946[/ZT]

[ZT]1699[/ZT]

[ZT]2991[/ZT]

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%