Adam Gil, radny Miasta Sopotu, zainteresował się kwestią komfortu i bezpieczeństwa na sopockich przejściach dla pieszych oraz skrzyżowaniach. W swoim oficjalnym zapytaniu do prezydentki miasta Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim samorządowiec wskazuje na korzyści z montażu sekundników – urządzeń, które informują użytkowników drogi o czasie pozostałym do zmiany sygnalizacji świetlnej.
Według radnego Gila takie urządzenia mogłyby znacząco wpłynąć na poprawę codziennego funkcjonowania zarówno pieszych, jak i kierowców.
"Sekundniki, wskazujące pozostały czas oczekiwania na zmianę świateł, mogłyby zmniejszyć niecierpliwość osób czekających na zmianę sygnału, co przyczyniłoby się do zwiększenia płynności ruchu oraz zmniejszenia ryzyka potencjalnych nieporozumień na drodze" – zauważa radny.
W swoim piśmie z dnia 13 stycznia 2025 roku Adam Gil zwrócił się do władz miasta z pytaniem o plany dotyczące instalacji sekundników na sopockich przejściach i skrzyżowaniach. W swoim piśmie poprosił o szczegółowe informacje dotyczące możliwych lokalizacji i terminów realizacji.
Pomysł montażu sekundników nie jest nowy. Już w Budżecie Obywatelskim 2023 mieszkańcy Sopotu zgłosili projekt dotyczący instalacji takich urządzeń na kluczowych skrzyżowaniach w mieście, m.in. na ul. Niepodległości przy skrzyżowaniach z Haffnera, Sępią oraz przy Lidlu. Projekt ten został jednak odrzucony, ponieważ postulowane lokalizacje były wyposażone w sygnalizację akomodacyjną, która dostosowuje długość cykli świateł do natężenia ruchu – co uniemożliwia instalację sekundników, które mogą działać wyłącznie przy stałej sygnalizacji świetlnej.
Z jednej strony sekundniki mogłyby znacząco poprawić płynność ruchu i zmniejszyć liczbę potencjalnych kolizji. Piesi zyskaliby większą pewność przy przechodzeniu przez jezdnię, a kierowcy mogliby efektywniej planować swoje działania, np. poprzez wyłączenie silnika na dłuższym czerwonym świetle.
Z drugiej jednak strony sekundniki mogą też budzić kontrowersje. W Trójmieście, gdzie większość sygnalizacji świetlnej jest akomodacyjna, ich montaż mógłby się odbyć tylko w wybranych miejscach o stałej sygnalizacji. Oprócz tego eksperci ostrzegają, że sekundniki mogą prowokować niebezpieczne sytuacje, takie jak przyspieszanie na ostatnich sekundach zielonego światła, co zwiększa ryzyko kolizji.
Pomysł radnego Gila trafi teraz na biurko prezydentki miasta. Czy stanie się on przyczynkiem do realnej zmiany dotyczącej komfortu i bezpieczeństwa pieszych w Sopocie? O tym przekonamy się już niebawem. A Wy, co o tym myślicie? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach i zapraszamy do dyskusji na naszym profilu na Facebooku!
[ZT]29933[/ZT]
Morfeusz11:52, 17.01.2025
4 0
Bardzo dobry pomysł, wszystkie skrzyżowania na Niepodległości do natychmiastowej implementacji.