Zamknij

Pijany, mógł zrobić sobie krzywdę. Sopoccy policjanci uratowali mężczyznę na plaży

08:01, 11.09.2024
Skomentuj Fot. zdjęcie poglądowe Fot. zdjęcie poglądowe

Twoje samopoczucie pogarsza się? Nie możesz poradzić sobie z problemami? Pamiętaj, że nie jesteś sam! Jest szereg osób i instytucji, które niosą pomoc w trudnych chwilach. O bezpieczeństwo, w każdej sytuacji, dbają także służby.

Sopoccy policjanci podjęli interwencję w piątek, 6 września wieczorem. Do zdarzenia doszło w okolicach plaży i najpopularniejszych hoteli.

Poszukiwaliśmy mężczyznę. Według zgłoszenia, które otrzymaliśmy od bliskich, najprawdopodobniej chciał on sobie zrobić krzywdę. Mężczyzna został odnaleziony przez policjantów na plaży, był nietrzeźwy i miał ponad 2 promile alkoholu. Na miejsce wezwaliśmy załogę karetki pogotowia. Mężczyzna opiekuńczo został przewieziony do placówki w Gdańsku - poinformowała podkom. Lucyna Rekowska, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Sopocie.

Niewiele osób wie, jak rozpoznać i uratować samobójcę. Pamiętajmy, myśli samobójcze mogą dotyczyć każdego, bez względu na wiek. Aby skutecznie zapobiegać temu zjawisku, trzeba dowiedzieć się jak rozpoznawać i w jaki sposób rozmawiać z ludźmi w kryzysie.

Osoba zagrożona samobójstwem może dawać nam sygnały, których nie należy lekceważyć, np.: mówi o popełnieniu samobójstwa; ma problemy z jedzeniem i spaniem; drastycznie zmienia swoje zachowanie; wycofuje się z kontaktów towarzyskich; traci zainteresowanie pracą, szkołą, swoim dotychczasowym hobby itd.; przygotowuje się do śmierci pisząc testament, list pożegnalny, porządkując swoje sprawy; rozdaje ważne dla niej rzeczy; podejmuje ryzykowne działania; wykazuje zainteresowanie problemem śmierci i umierania; nie dba o swój wygląd zewnętrzny; zwiększa spożycie alkoholu, narkotyków lub leków.

Osoba zagrożona samobójstwem mogła wcześniej podejmować próby pozbawienia siebie życia lub się okaleczać. Jedną z przyczyn samobójstwa mogą być również doświadczenia utraty, między innymi bliskiej osoby, ale również ważnych dla niej wartości, planów czy idei.

Jak pomóc?

Jeśli ktoś powie Ci, że myśli o samobójstwie lub ujawnia opisane symptomy:

  • nie obawiaj się porozmawiać o tym, nie okazuj zdziwienia i zaskoczenia;
  • rozmawiaj, nie bój się, że twoje zainteresowanie tematem i dyskusja, będzie dla niej zachętą do realizacji planów;
  • miej dla niej czas, okaż zainteresowanie i wsparcie;
  • okaż gotowość do słuchania, pozwól na okazywanie emocji i akceptuj je;
  • nie oceniaj, nie dawaj rad;
  • szukaj pomocy u osób oraz w instytucjach pomocowych takich, jak: psycholog, psychiatra, telefon linii wsparcia 800 70 2222, Ośrodek Interwencji Kryzysowej czy Poradnia Zdrowia Psychicznego.
  • Zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację miejsca, w którym znajduje się ktoś potrzebujący pomocy.

Tam, gdzie jest niebezpieczeństwo, jest także możliwość ratunku. Pamiętaj też, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas, informują sopoccy policjanci.

Źródło: Komenda Miejska Policji w Sopocie

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%