Zamknij

Czy wiesz wszystko o sopockim molo? Tych kilka informacji może Cię zaciekawić

09:18, 22.08.2024 . Aktualizacja: 08:57, 29.08.2024
Skomentuj Fot. Luc Art Photo Łukasz Boehnke Fot. Luc Art Photo Łukasz Boehnke

Molo w Sopocie to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Polsce, przyciągające rocznie setki tysięcy turystów. Spacer po drewnianym pomoście w otoczeniu morskiej bryzy i widoków na Zatokę Gdańską to obowiązkowy punkt każdej wizyty w tym nadmorskim kurorcie. Co warto wiedzieć o sopockim molo? Oto garść przydatnych informacji, ciekawostek i porad.

Historia i ciekawostki

Molo widziane z okien Domu Zdrojowego. Zdjęcie z ok. 1887 roku (KC, T.H., 1887 r.), za: www.dawnysopot.pl.

Sopockie molo, wybudowane w 1827 roku, ma już blisko 197 lat! Początkowo jego długość wynosiła jedynie 31,5 metra. Budowa pomostu została zainicjowana przez Jeana Georga Haffnera, lekarza wojsk napoleońskich, który na polecenie władz pruskich organizował w Sopocie kurort. Z biegiem lat molo było stopniowo rozbudowywane i modernizowane. W 1910 roku osiągnęło długość 315 metrów, a obecnie liczy aż 511,5 metra, z czego 458 metrów to część morska.

Warto podkreślić, że molo od początku pełniło funkcję przystani, jednak dziś jego główną rolą jest rekreacja. Pomost stał się symbolem Sopotu, zyskując również sławę na arenie międzynarodowej.

Atrakcje i modernizacje

Spacer po sopockim molo to nie tylko kontakt z historią, ale również możliwość skorzystania z nowoczesnych atrakcji. Na przestrzeni lat obiekt był wielokrotnie modernizowany. W latach 1989-1990 oraz 2002-2005 przeprowadzono gruntowne remonty, a w 2011 roku molo zyskało marinę zdolną obsłużyć aż sto jachtów.

Nowości nie zabrakło również w tym roku. Obecnie na molo znajdziemy aż 130 nowych ławek i 60 koszy na śmieci, a także siedziska na tzw. „patelni” i ostrodze, które stanowią idealne miejsce do relaksu i podziwiania widoków. Wiosną przeprowadzano zaś prace konserwacyjne, takie jak wymiana desek czy malowanie, aby zachować obiekt w jak najlepszym stanie.

Wstęp na molo

W sezonie turystycznym, od 12 kwietnia do 30 września 2024 roku, wstęp na molo jest płatny. Bilet normalny kosztuje 10 złotych, natomiast ulgowy – 5 złotych. Dzieci do 3. roku życia, osoby z niepełnosprawnościami do 26. roku życia oraz posiadacze Karty Sopockiej mogą korzystać z molo za darmo. Dostępne są również bilety rodzinne i grupowe, które oferują atrakcyjne zniżki.

Warto również pamiętać, że godziny, w których wstęp na molo jest biletowany, różnią się w zależności od okresu. W pełni sezonu, czyli od 24 czerwca do 31 sierpnia, molo jest odpłatne przez całą dobę.

Molo w kulturze

Kadr z filmu Dwóch ludzi z szafą Romana Polańskiego.

Sopockie molo odegrało ważną rolę w polskiej kulturze, pojawiając się w dziesiątkach filmów, seriali i projektów artystycznych. Słynny pomost został uwidoczniony między innymi w filmie „Dwaj ludzie z szafą” Romana Polańskiego czy w serialu „07 zgłoś się”. Ponadto molo było inspiracją dla wielu twórców, w tym Agnieszki Osieckiej, która opisywała je jako miejsce pełne uroku, ale i melancholii.

"Molo sopockie jest śliczne. Co roku starannie odnawiane, ozdobione białymi balustradami i niezliczonymi zakamarkami (można skryć się w nich jak u olbrzyma w kieszeni), pachnące młodym drewnem, żywicą i solą - robi wrażenie wyciosanego okrętu Jana z Kolna, dopiero co rzuconego na wodę i gotowego do podróży.

 

Niestety, co tu dużo gadać, molo sopockie jest tylko wybiegiem, wypuszczoną w świat deską do prasowania - i to jest smutne. Ta smutna oczywistość pojawia się jednak w wyobraźni spacerowiczów nie zawsze, niekoniecznie. Wystarczy trochę słońca, ładna kobieta czy kolorowy balon, aby oddaliła się na chwilę i zatarła..." – pisała artystka.

Sopockie molo to nie tylko symbol miasta, ale również miejsce pełne historii i atrakcji. Niezależnie od pory roku, warto odwiedzić to miejsce i cieszyć się niepowtarzalnym klimatem nadmorskiego kurortu. Pamiętajcie o opłatach za wstęp w sezonie oraz cieszcie się nowoczesną infrastrukturą, która sprawia, że molo w Sopocie jest jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Polski.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%