Mieszkańcy Sopotu mogą odetchnąć z ulgą – staw Morskie Oko przy ul. Moniuszki, nieopodal Opery Leśnej, doczeka się kompleksowego oczyszczenia. Zadanie, którego celem jest przywrócenie równowagi ekologicznej i poprawa funkcji retencyjnej zbiornika, zostanie zrealizowane przy użyciu nowoczesnych technologii bioremediacji mikrobiologicznej. Plan przewiduje także instalację pływających wysp z roślinami, które nie tylko poprawią estetykę miejsca, ale również wspomogą oczyszczanie wody.
Morskie Oko (a właściwie Jezioro Nowowiejskiego) o powierzchni około 0,5 ha, z naturalnymi, nieporośniętymi brzegami, jest cennym elementem lokalnego ekosystemu, w którym żyje wiele gatunków ptaków. Niestety, przez lata nagromadził się w nim osad denny, co przyczyniło się do zmniejszenia jego pojemności retencyjnej. Latem problem potęgują intensywne zakwity wody, spowodowane nadmiernym rozwojem glonów, wynikającym z niewielkiej ilości roślin wodnych i przybrzeżnych.
Projekt „Biologiczne oczyszczanie i rewitalizacja Zbiornika Morskie Oko w Sopocie” zakłada zastosowanie bioremediacji mikrobiologicznej, co oznacza użycie specjalnych preparatów mikrobiologicznych do usuwania osadu dennego bez konieczności mechanicznej ingerencji. Proces ten będzie realizowany w dwóch głównych etapach:
Wszystkie prace będą prowadzone w sposób całkowicie bezpieczny dla środowiska. Bioremediacja nie wymaga spuszczania wody ani przenoszenia ryb, co minimalizuje wpływ na lokalną faunę i florę. Zastosowane preparaty mikrobiologiczne są bezpieczne dla ryb i innych organizmów wodnych, co potwierdzają badania naukowe prowadzone pod kierunkiem Polskiej Akademii Nauk.
Pływające wyspy z roślinami hydrofitowymi zostaną zakotwiczone do dna zbiornika, aby nie przemieszczały się po tafli wody. Rośliny te, posiadające rozbudowane systemy korzeniowe, będą nie tylko oczyszczać wodę, ale również napowietrzać ją, co przyczyni się do zwiększenia zawartości tlenu w stawie.
Dzięki przeprowadzonym pracom oczyszczającym, Morskie Oko zyska nowe życie. Oczekiwane efekty to m.in.:
Zgodnie z dokumentacją przetargową realizacja projektu ma potrwać nie dłużej niż dwa lata od momentu podania pierwszej dawki preparatu oczyszczającego. Wykonawcą zadania jest firma ACS Poland Holding Sp. z o.o., która złożyła najkorzystniejszą ofertę na kwotę 139 860 zł.
Przypomnijmy, że decyzja o podjęciu prac oczyszczających staw, została podjęta po interwencji mieszkańców Sopotu, którzy złożyli petycję w tej sprawie w czerwcu 2023 roku. Ówczesny prezydent Sopotu Jacek Karnowski, odpowiadając na zgłoszone uwagi, zapowiedział przeprowadzenie analiz związanych z dalszym losem stawu i ochroną zamieszkujących go zwierząt przed nagłymi spadkami stanu wód.
Niespełna rok później petycja przyniosła zamierzony efekt. We wtorek, 11 czerwca 2024 roku, rozstrzygnięto przetarg, wyłaniając firmę odpowiedzialną za biologiczne oczyszczenie i rewitalizację zbiornika Morskie Oko w Sopocie.
Mieszkańcy mają nadzieję, że po zakończeniu prac staw Morskie Oko stanie się jeszcze piękniejszym miejscem do rekreacji i będzie cieszył oko zarówno sopocian, jak i turystów odwiedzających nasze miasto.
[ZT]18802[/ZT]
[ZT]17768[/ZT]
2 2
Bardzo fajny pomysł. Przejrzysta woda przyciąga jeszcze więcej ludzi. I cieszy oko. Mogli by też takie oczyszczanie zrobić pod molo i okolicy żeby tak nie śmierdziało tymi glonami.
0 2
super! bardzo dobra wiadomość