Rozpoczęły się przygotowania do sporządzenia planu ogólnego Sopotu. Do połowy lipca br. wszyscy zainteresowani mogą składać wnioski i uwagi do powstającego projektu planu.
Uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu oraz o rozpoczęciu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko skutków jego realizacji, sopoccy radni podjęli 23 kwietnia 2024 r.
- W związku ze zmianą ustawy o planowaniu przestrzennym, jesteśmy zobligowani do sporządzenia planu ogólnego miasta - mówi Magdalena Cieślik, wiceprezydentka Sopotu. - Projekt planu powstaje przy współudziale wszystkich zainteresowanych. Do 15 lipca 2024 roku każdy może złożyć swoje wnioski i uwagi.
Najprostszą i najszybszą metodą złożenia wniosku jest wypełnienie formularza online, przygotowanego przez Urząd Miasta Sopotu. Po wypełnieniu formularza, wniosek zostanie wysłany na adres Wydziału Urbanistyki i Architektury.
Wnioski i uwagi do projektu planu ogólnego można także składać na jednym, przeznaczonym do tego celu formularzu. Poniżej do pobrania formularz w dwóch formatach:
Tak przygotowany wniosek należy złożyć:
Składający wniosek podaje: swoje imię i nazwisko (albo nazwę, adres zamieszkania (albo siedziby) oraz adres poczty elektronicznej, o ile taki posiada, a także wskazuje czy jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości objętej wnioskiem. Może też podać dodatkowe dane do kontaktu, tj. adres do korespondencji lub numer telefonu.
We wniosku można zawrzeć propozycje dotyczące:
Plan ogólny to dokument planistyczny uchwalany dla całego obszaru miasta, będący aktem prawa miejscowego. Zastąpi dotychczas obowiązujące Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Sopotu. Ustalenia zawarte w planie ogólnym będą wiążące zarówno dla planów miejscowych jak i dla decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Plan ogólny będzie obowiązkowo zawierał zapisy dotyczące:
Można w nim określić również:
Plan ogólny Sopotu będzie zawierał ustalenia dotyczące funkcji terenów dopuszczalnych do wyznaczenia w planach miejscowych oraz ramowe ustalenia dotyczące kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu, z którymi dokumenty te będą musiały zachowywać zgodność. Dodatkowo w planie ogólnym możliwe będzie wyznaczenie obszarów zabudowy śródmiejskiej, dla których będą mogły być formułowane szczególne zasady zagospodarowania, dotyczące np. minimalnej powierzchni biologicznie czynnej, a także będzie mógł zawierać regulacje dotyczące standardów dostępności infrastruktury społecznej, takiej jak szkoły podstawowe, obszary zieleni publicznej, itp.
Podstawą do sporządzenia planu ogólnego gminy jest ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2023 r. poz. 977 z późn. zm.) oraz rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów (Dz. U. z 2023 r. poz. 977, z późn. zm.).
Zgodnie z nową ustawą, dokument powinien zostać uchwalony do końca 2025 roku, tj. do czasu obowiązywania Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Sopotu.
Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na temat planu ogólnego gminy można znaleźć na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Źródło: Urząd Miasta Sopotu
3 0
Sopot dla Sopocian!
Wynajem krótkoterminowy, WON z miasta!