Zamknij

Niezwykła sopocianka kończy 100 lat! Była łączniczką i sanitariuszką w powstaniu

09:48, 10.04.2024 . Aktualizacja: 09:49, 10.04.2024
Skomentuj Fot. Youtube - CENGdansk - Patriotyzm w moim życiu? Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska Fot. Youtube - CENGdansk - Patriotyzm w moim życiu? Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska

Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska, sopocianka, sanitariuszka i łączniczka Powstania Warszawskiego, bratanica wybitnego profesora historii filozofii Władysława Tatarkiewicza, skończyła 100 lat. Jej życie to historia pełna zawirowań i niespodziewanych wydarzeń, która do dziś inspiruje i wzrusza. Prezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim złożyła jubilatce życzenia zdrowia, radości i kolejnych lat w tak dobrej formie.

[ZT]12048[/ZT]

Urodziła się w Warszawie w 1924 roku i tam mieszkała do wybuchu powstania. W czasie walk pełniła funkcję sanitariuszki i łączniczki. W strukturach Armii Krajowej uzyskała stopień kaprala. Po upadku powstania wraz z rodziną opuściła stolicę, a następnie, już po wojnie, za ojcem adwokatem trafiła do Gdańska, gdzie pomagała mu w załatwianiu formalności związanych z przydziałem mieszkania w Sopocie.

"Powiedział, że mam tak długo chodzić do urzędu kwaterunkowego, aż przyznają nam mieszkanie. Sprawa się rozwiązała bardzo prosto i szczęśliwie. Otóż sąd grodzki, który miał siedzibę w Sopocie wyprowadził się do górnego Sopotu i zostało nam przydzielone 3 pokojowe mieszkanie przy ulicy Rokossowskiego 6 [red. - dzisiejsza ul. Bohaterów Monte Cassino]" - wspominała przed laty p. Elżbieta Tararkiwicz-Skrzyńska, udzielając wywiadu w ramach projektu "Sopocianie", realizowanego przez Muzeum Sopotu.

W latach powojennych wyszła za mąż i założyła rodzinę. Mieszkała w Sopocie i Gdańsku, gdzie pracowała jako księgowa. Przez całe życie aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym i kulturalnym. Jej historia jest świadectwem tragicznych wydarzeń II wojny światowej i bohaterstwa Polaków walczących o wolność. Jest inspiracją dla młodego pokolenia i dowodem na to, że nawet w najtrudniejszych czasach można zachować godność i nadzieję.

Tych z Państwa, którzy chcieliby lepiej poznać historię p.  Elżbiety Tatarkiewicz-Skrzyńskiej, zachęcamy do zapoznania się z fragmentami jej wspomnień, które spisaliśmy w 2019 roku.

[ZT]2565[/ZT]

[ZT]2224[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%