Sopocianie, którzy w 2024 roku kończą 19 lat, muszą stawić się na kwalifikację wojskową. W tym roku odbędzie się ona w dniach 12-16 lutego w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Tadeusza Kościuszki 22-24.
Do kwalifikacji wojskowej są obowiązani stawić się, w określonym terminie i miejscu mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia. Obowiązek stawienia się, trwa do końca roku kalendarzowego, w którym osoba objęta tym obowiązkiem kończy 60 lat życia. Do kwalifikacji wojskowej mogą się zgłosić również ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej 18 lat życia.
Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia. Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie naszego miasta odpowiada Prezydent Miasta Sopotu.
Wojewoda ogłasza kwalifikację na obszarze województwa nie później niż na 14 dni przed jej rozpoczęciem. Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się są wzywane za pomocą wezwań, doręczanych co najmniej na 7 dni przed terminem stawiennictwa. W sytuacji, gdy wezwana osoba z ważnych przyczyn nie może stawić się w wyznaczonym terminie, powinna zawiadomić o tym Prezydenta Miasta Sopotu najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana się pojawić. Nowy termin stawiennictwa zostanie określony przez prezydenta miasta.
Podczas kwalifikacji wojskowej przeprowadza się szereg czynności, takich jak sprawdzenie tożsamości, określenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej, a także wstępne przeznaczenie do różnych form obowiązku obrony. Warto podkreślić, że kwalifikacja ma również na celu przekazanie informacji i promowanie służby wojskowej.
Osoby stające do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy powinny przygotować dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie lub zaświadczenie o kontynuacji nauki. Natomiast osoby stające po raz kolejny, oprócz dokumentów tożsamości i medycznych, powinny przedstawić książeczkę wojskową.
Po przeprowadzonych badaniach lekarskich i psychologicznych podczas kwalifikacji wojskowej może zostać orzeczona jedna z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:
Warto podkreślić, że dla osób, którym nadano kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej, istnieje możliwość zgłoszenia chęci pełnienia tej służby w ciągu 3 lat od nadania kategorii, a wówczas nie będą kierowane na kolejne badania lekarskie i psychologiczne.
W przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, osoba może zostać ukarana grzywną lub karą ograniczenia wolności.
Więcej informacji na temat kwalifikacji wojskowej można znaleźć na stronie internetowej Wojskowego Centrum Rekrutacji w Gdyni.
Źródło: Wojskowe Centrum Rekrutacji w Gdyni
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz