Zamknij

Czy Sopot doczeka się nowej wieży widokowej? Przełom może być blisko

10:00, 08.12.2023 .
Skomentuj

W Sopocie jest szansa na powstanie nowej atrakcji turystycznej. Mowa o wieży widokowej, która miałaby powstać na Rysim Wzgórzu, nieopodal ul. 23 Marca i Malczewskiego. Pomysł na wybudowanie tego typu obiektu został przegłosowany w Budżecie Obywatelskim 2022. Przetarg, który miał być pierwotnie rozstrzygnięty do 12 kwietnia br., nie doprowadził jednak do wyłonienia wykonawcy, który miałby opracować dokumentację projektową wieży. Nadzieję daje jednak kolejny konkurs ofert ogłoszony 20 listopada br.

Do udziału w nim zgłosiły się dwie firmy: Psbud z Grudziądza i Art Projekt K&M z Kościerzyny. Termin składania ofert minął 30 listopada br., a cenowo korzystniejszą ofertę złożył Art Projekt K&M, który byłby gotowy opracować dokumentację projektową dla zadania pn. „Budowa wieży widokowej na Rysim Wzgórzu” za kwotę 158 670 zł. Dla porównania Psbud wycenił taką usługę na 341 940 zł, przekraczając tym samym budżet, jaki miasto zamierzało przeznaczyć na ten cel, czyli 250 000 zł.

Obecnie trwa etap oceny ofert. Jeśli okaże się, że oferta Art Projekt K&M jest prawidłowa i spełnia wszystkie wymagania, wówczas miasto będzie mogło podpisać z tą firmą umowę na wykonanie dokumentacji projektowej.

Nowa atrakcja turystyczna

Budowa wieży widokowej na Rysim Wzgórzu to doskonała okazja do stworzenia nowej atrakcji turystycznej dla Sopotu. Wieża o wysokości ok. 20 metrów pozwoliłaby zwiedzającym podziwiać panoramę miasta i okolic. Zlokalizowana na wzgórzu, które wznosi się na wysokość ok. 110 m n.p.m., gwarantowałaby doskonały widok na Zatokę Gdańską, Gdynię, Gdańsk i Trójmiejski Park Krajobrazowy.

Rozbiórka starej wieży

Przed rozpoczęciem prac budowlanych konieczne będzie rozbiórka znajdującej się na Rysim Wzgórzu 20-metrowej kratownicowej wieży pełniącej niegdyś funkcję masztu radiowego. Powstała ona w tym miejscu w latach 60 i była wykorzystywana przez Obronę Cywilną, jednak przestała spełniać swoją funkcję już w latach 80.

Wyniki konkursu ofert

Ostateczne wyniki konkursu ofert na opracowanie dokumentacji projektowej dla nowej wieży widokowej na Rysim Wzgórzu w Sopocie zostaną ogłoszone w najbliższych dniach.

[ZT]16754[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%