Zamknij

Jakie zmiany czekają osiedle Przylesie? Sopocka spółdzielnia ma bardzo ambitne plany [WIDEO]

09:09, 01.12.2023 . Aktualizacja: 16:53, 05.12.2023
Skomentuj Nowe Przylesie to propozycja wprowadzenia estetycznej zabudowy. Wiz. materiały Spółdzielni Mieszkaniowej Przylesie Nowe Przylesie to propozycja wprowadzenia estetycznej zabudowy. Wiz. materiały Spółdzielni Mieszkaniowej Przylesie

Sopocka Spółdzielnia Mieszkaniowa Przylesie planuje dalszą rewitalizację osiedla. Na początku listopada przedstawiono koncepcję, w ramach której miałyby zostać wyburzone obecne pawilony handlowe i usługowe, a w ich miejsce wybudowano by trzy nowe budynki z mieszkaniami i lokalami użytkowymi.

Jak informuje Piotr Kurdziel, prezes Zarządu Spółdzielni, nowe budynki miałyby być dostosowane do potrzeb osób starszych i osób z ograniczeniami w poruszaniu się. Byłby też wyposażone w nowoczesne systemy grzewcze i wentylacyjne, co pozwoliłoby na obniżenie kosztów ich utrzymania i zwiększenie efektywności energetycznej.

W nowych lokalach użytkowych docelowo miałyby się znaleźć m.in.: sklepy spożywcze, punkty usługowe, restauracja, centrum fitness, siłownia, apteka czy przychodnia. Powstanie nowych usług na osiedlu miałoby na celu podniesienie komfortu życia mieszkańców. W pobliżu miejsca zamieszkania mogliby oni zrobić zakupy, skorzystać z usług medycznych czy oddać się rekreacji. Inwestycja miałaby też przynieść korzyści finansowe spółdzielni. Przychody z najmu lokali użytkowych mogłyby być przeznaczone na dalsze remonty i modernizację osiedla.

"Oczekiwane zmiany w zasadach funkcjonowania Sanatorium Leśnik, które przejmie Gmina Sopot (obecnie jest własnością Lasów Państwowych), dalsza rozbudowa szpitala geriatrycznego, specjalistyczna przychodnia zdrowia «Nowy Chełm» spowoduje, że Przylesie stanie się «zagłębiem medycznym». A to z kolei spowoduje zainteresowanie wynajmem lokali użytkowych na kolejne gabinety lekarskie i rehabilitacyjne. Już w tej chwili konsekwentna, wieloletnia polityka zarządu spółdzielni zmierza w kierunku stworzenia osiedla bez barier architektonicznych dla osób starszych, matek z dziećmi, przyjaznego dla wszystkich" - przekonuje Piotr Kurdziel, Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Przylesie”, w piśmie skierowanym do mieszkańców osiedla.

Stare budynki, energetycznie niewydolne i wymagające remontu, mogą zostać zastąpione przez nowoczesne obiekty, w których znajdą się mieszkania, nowe usługi i siedziba Spółdzielni Mieszkaniowej Przylesie.  Wiz. materiały Spółdzielni Mieszkaniowej Przylesie

Nowe budynki i usługi mają przynieść mieszkańcom szereg korzyści, w tym: lepsze zagospodarowanie przestrzenne centrum osiedla, dostęp do nowych usług w pobliżu miejsca zamieszkania, podniesienie atrakcyjności osiedla i wzrost wartości nieruchomości oraz powstanie nowych miejsc pracy.

"Pozyskane w wyniku inwestycji środki należałoby przeznaczyć na niezbędny i oczekiwany powszechnie remont klatek schodowych, wiatrołapów w budynkach mieszkalnych, remonty infrastruktury podziemnej deszczowej i kanalizacyjnej, dróg dojazdowych, miejsc postojowych, budowę śmietników podziemnych. Oczekiwane jest, aby w nowych zasobach znalazł się również lokal z funkcjami rekreacyjnymi: ogólnodostępny i całoroczny fitness, siłownia, sala rehabilitacyjna" - argumentuje Piotr Kurdziel.

Koncepcja rewitalizacji Przylesia jest ambitnym projektem, który ma szansę znacznie poprawić jakość życia mieszkańców. Realizacja inwestycji wymaga jednak pozyskania znacznych środków finansowych. Obecnie trwają konsultacje inwestycyjne z mieszkańcami osiedla. Najbliższe spotkanie zaplanowano na 19 grudnia. Będzie to okazja do szczegółowego zapoznania się z planami modernizacji osiedla. Tych z Państwa, którzy chcieliby jednak już dzisiaj poznać szczegóły projektu, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.noweprzylesiesopot.pl.

[ZT]20045[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

PiotrPiotr

6 1

Tam na Przylesiu, rządzą jeszcze car i caryca Przylescia?
Czy nastąpiła demokratyczna zmiana? 10:49, 01.12.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

xxxx

6 1

Kolejne mieszkania? Przecież tam już nie ma gdzie parkować... 23:22, 01.12.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarzycielMarzyciel

8 0

Nowe Przylesie na początku, a za zakrętem Flinstonowie z głazami, kamiennymi ławkami. Na dodatek zielone ledy, inwestycje bez projektów, a klatki bez drzwi... Folwark Prezesa. Płotki, łańcuchy, kontenery na ciuchy na chodnikach. Wejścia, jak słupy ogłoszeniowe. Długo można pisać.

23 marca w pierwszej linii to zabudowa jednorodzinna, a osiedle było dodatkiem. Za chwilę będą musiały być przejścia z sygnalizacją.

Brakuje bankomatu i paczkomatu, a Prezes marzy o fitness... Cyrk. 23:47, 01.12.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wygląda świetnie Wygląda świetnie

1 9

Super by było, gdyby pojawiły się na osiedlu nowe sklepy, usługi i było lepiej pod względem estetyki. Wszyscy na tym zyskamy. I jak jeszcze da się zrobić remonty klatek, to w ogóle ekstra. Brawo prezes 13:30, 02.12.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%