Zamknij

Kobiecy punkt widzenia tematyki morskiej. Inauguracja nowej wystawy w Sopocie

18:03, 28.11.2023 .
Skomentuj Żródło: Facebook Żródło: Facebook

2 grudnia w siedzibie Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie odbędzie się otwarta wystawa prac autorskich wybranych i nagrodzonych oraz wyróżnionych w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Kobiecy Obraz Morza”.

Ideą konkursu jest podniesienie świadomości morskiej poprzez współpracę środowiska naukowego i twórczego.

- Liczymy na to, że poprzez sztukę zaangażujemy także jej odbiorców do wsparcia misji Dekady Oceanów. Chcemy zaprezentować kobiecy punkt widzenia tematyki morskiej, zarówno od strony naukowej, jak i artystycznej. Jesteśmy przekonani, że niebagatelny udział kobiet w promowaniu zmian społecznych, w powiązaniu z ich wrażliwością, pomogą nam w osiągnięciu tych celów – czytamy na stronie konkursu.

Sam pomysł projektu, a docelowo wystawy, który organizatorzy chcą rozwijać, wziął się z obserwacji – pomimo tego, że od wielu lat kobiety prowadzą samodzielne i ambitne badania naukowe na morzu, opowiadanie o morzu należy wciąż do mężczyzn. Literatura, film, popularyzacja pełne są obrazów, gdzie elementy takie jak walka o przetrwanie, niezłomność, siła wobec żywiołu są kluczowymi elementami opowieści.

Zrównoważona planeta 

Morza i oceany są kluczem do przyjaznej i zrównoważonej planety. To nasze wspólne działania i rozwiązania, zarówno w zakresie nauki, jak i wszelkich aktywności mogą przyczynić się do ochrony oceanów i utrzymania równowagi ekologicznej na Ziemi. Nazywamy to zrównoważonym rozwojem. Wysoka świadomość morska ma bezpośrednie przełożenie na nasz dobrobyt. Dbając wspólnie, łącząc ludzi i oceany możemy wspólnie dążyć do zrównoważonego rozwoju. Chcemy przecież znać i rozumieć współczesne problemy środowiska morskiego, żyć na planecie czystej i zdrowej, chronionej, odtwarzanej i zarządzanej świadomie.

- Wraz z otwartym dostępem do danych, informacji, rozwojem technologii i innowacji, zaangażujmy się we wspólny cel – pracę na rzecz światowego Oceanu w takiej kondycji, która zagwarantuje korzystne warunki dla przyszłych pokoleń - dodają organizatorzy.

To już II edycja ogólnopolskiego konkursu „Kobiecy Obraz Morza”, która skierowana jest do kobiet, studentek studiów oraz absolwentów wyższych uczelni plastycznych (Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetów) i wydziałów o profilach artystycznych innych uczelni wyższych w Polsce oraz profesjonalnych artystek zajmujących się sztuką zawodowo.

Wszelkie informacje o konkursie można znaleźć na stronie konkursu: kliknij i sprawdź.

Docelowa wystawa autorskich prac planowana jest na przyszły rok w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%