Zamknij

Znamy kwotę nowej płacy minimalnej! Szykują się dwie podwyżki

10:20, 17.09.2023 PAP
Skomentuj PAP PAP

Rząd szacuje, że minimalne wynagrodzenie otrzymuje 3,6 mln osób. Od 1 lipca najniższa pensja w Polsce wynosi 3600 zł, a stawka godzinowa 23,50 zł. 

 

 

 

 

 

 

 

"Gdy przejmowaliśmy stery rządów to płaca minimalna wynosiła 1750 zł" - zauważył na czwartkowej konferencji "Rząd blisko ludzi” w Warszawie premier, podkreślając że warto zadać sobie w związku z tym pytanie: czy teraz żyje się lepiej niż osiem lat temu?

 

 

 

 

 

 

 

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że "bezpieczeństwo polskich rodzin, bezpieczeństwo Polaków i bezpieczna przyszłość to nie są tylko słowa". Maląg podkreśliła, że w czwartek została podjęta ważna decyzja związana z rynkiem pracy i godnością Polaków. 

 

 

 

 

 

 

 

"Troszczymy się o to, aby wzrastało minimalne wynagrodzenie, ale także to przeciętne. My przede wszystkim nie chcemy, żeby Polska konkurowała tanią siłą roboczą z państwami Unii Europejskiej, ale wysoką technologią, nowoczesnością i to cały czas się dzieje" - zaznaczyła.

 

 

 

 

 

 

 

Jak zauważyła, rynek pracy jest dzisiaj wyjątkowo silny. "Jesteśmy trzecim państwem z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej. Tutaj są potrzebne ręce do pracy i praca, która daje poczucie godności i stabilizacji każdego z nas. Dlatego te decyzje są odpowiedzialne, przemyślane podejmowane we właściwym momencie" - stwierdziła minister.

 

 

 

 

 

 

 

Zgodnie z przepisami, jeżeli Rada Dialogu Społecznego w ustawowym terminie nie uzgodni wysokości minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej, wówczas kwoty te w drodze rozporządzenia ustala do 15 września Rada Ministrów. Na posiedzeniu plenarnym RDS 10 lipca stronie społecznej nie udało się wypracować wspólnego stanowiska.

 

 

 

 

 

 

 

Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów rozporządzeniem od 1 stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie ma wynosić 4242 zł, a minimalna stawka godzinowa 27,70 zł; od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynieść 4300 zł, a minimalna stawka godzinowa 28,10 zł.

 

 

 

 

 

 

 


agz/ iga/ del/ ero/

 

 

 

 

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

NickNick

1 1

4300 od połowy przyszłego roku. A inflacja jaka będzie?! Dziś ta podwyżka najniższej nie nadąża za cenami.
To co jest to bida.. Ten rząd musi zmusić inflację która nas zabiją. A nie robi w tym temacie nic. 12:09, 17.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Edyta Edyta

2 0

To, że minimalna wzrasta to skutek zdaję się jakiegoś zapisu, chyba nawet ustawowego a nie zasługa pisu 12:10, 17.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EwaEwa

1 1

Już się przygotowują do wielkich podwyżek po to żeby później nam coś zabrać.Już wrześniu dostałam do podpisu pismo w swojej pracy, że ugrupowanie się zmieniło w związku z przyszłymi podwyżkami...i spadłam z grupy 3 na 2 , a co za tym stoi? Otóż to , że na wypłacie będę o stówę do tyłu. I to się nazywa podwyżka , chyba cen w sklepie i wszystkiego po kolei. 12:50, 17.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jacóśjacóś

0 0

Bida to była za bronkondonków złodziei OFE i kamienic, dawali podwyżki emerytur 0 zł, lub max 2,50 zł
Niech ta czerwona zaraza konfidentów, szpicli i łapowników wreszcie pójdzie do piekła lub gułagu ich cara 19:42, 20.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%