Zamknij

Tykające bomby na drodze. Ponad 20 osób "pod wpływem" zatrzymanych w Sopocie

13:20, 23.07.2023 .
Skomentuj Fot. Canva/materiały prasowe Lubuskiej Policji (zdjęcie poglądowe) Fot. Canva/materiały prasowe Lubuskiej Policji (zdjęcie poglądowe)

20 lipca nad ranem patrol drogówki udaremnił dalszą jazdę 18-latkowi z powiatu gdańskiego, który mając blisko 1,5 promila alkoholu jechał przez Sopot samochodem wynajmowanym na minuty. 18-latek to kolejna osoba, którą wyeliminowano z sopockich dróg. Od początku lipca br. funkcjonariusze zatrzymali do kontroli 12 kierujących autami i 12 kierujących hulajnogami elektrycznymi lub rowerami, którzy pomimo wypitego alkoholu czy zażywanych wcześniej narkotyków postanowili wyruszyć na drogi nie zważając na to, jak poważne stanowią zagrożenie.

Pomimo ciągłych apeli policji i tragicznych doniesień medialnych niestety wciąż są osoby, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków nie myśląc o tym, jak poważne zagrożenia powodują. Wczoraj około godz. 4.00 nad ranem na Alei Niepodległości policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli 18-latka z powiatu gdańskiego, który kierował samochodem wynajmowanym na minuty. Podczas rozmowy z młodym kierowcą funkcjonariusze od razu wyczuli od niego silną woń alkoholu, a badanie wykazało, że jest nietrzeźwy i ma blisko 1,5 promila alkoholu. Stróże prawa udaremnili dalszą jazdę 18-latkowi i zatrzymali mu prawo jazdy. Wkrótce usłyszy on też zarzut za popełnione przestępstwo i poniesie odpowiedzialność karną.

18-latek to kolejna osoba, którą sopoccy policjanci wyeliminowali z dróg. Od początku lipca br. funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Sopocie udaremnili dalszą jazdę 12 kierującym samochodami i 12 kierującym hulajnogami elektrycznymi lub rowerami, którzy pomimo wypitego alkoholu czy zażywanych wcześniej narkotyków postanowili wyruszyć na drogi nie zważając na to, jak poważne stanowią zagrożenie. Musimy pamiętać, że niechronieni uczestnicy ruchu najbardziej narażeni są na tragiczne następstwa wypadków. Ich nie chronią żadne pasy bezpieczeństwa ani karoseria, a w przypadku zderzenia z pojazdem mają najmniejsze szanse na uniknięcie poważnych obrażeń.

Kierowco, włącz myślenie i bądź rozważny na drodze! Przypominamy, że zgodnie z kodeksem karnym za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Ponadto kierujący muszą się liczyć z zakazem prowadzenia pojazdów na okres minimum 3 lat, a także obligatoryjnym świadczeniem pieniężnym na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych. Kierowanie samochodem po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka to wykroczenie, za które grozi kara aresztu albo kara grzywny nie niższa niż 2500 złotych i sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów - przypomina podkom. Lucyna Rekowska, Oficer Prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Sopocie.

Za jazdę hulajnogą elektryczną lub rowerem w stanie nietrzeźwości grozi kara aresztu albo kara grzywna nie niższa niż 2500 złotych. Gdy ci kierujący znajdują się po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, grozi im kara aresztu albo kara grzywny nie niższa niż 1000 złotych. Ponadto sąd może orzec zakaz kierowania tymi pojazdami. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%