Zamknij

Jakie są najczęstsze grzechy kierowców w Sopocie? Policja podsumowała ostatnie 5 miesięcy

10:29, 03.06.2023 . Aktualizacja: 10:30, 03.06.2023
Skomentuj

Pewnie mało kto wychodząc rano z domu zastanawia się, czy wróci bezpiecznie do niego. Wielu z nas na szczęście zwraca uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym i przestrzeganie przepisów, ale są też osoby, które do tych obowiązków podchodzą lekkomyślnie i nieuważnie. Od początku 2023 roku policjanci odnotowali na ulicach Sopotu 7 wypadków i 174 kolizje drogowe. Ponadto funkcjonariusze udaremnili dalszą jazdę 82 kierującym pod wpływem alkoholu i kolejnym 24 kierowcom podejrzewanym o jazdę po narkotykach.  Do tego wyeliminowali z dróg kierujących bez uprawnień, łamiących sądowe zakazy kierowania pojazdami albo nie stosujących się do decyzji o cofnięciu im uprawnień do kierowania. Apelujemy o rozwagę na drodze!

Szybka poranna kawa, śniadanie i dojazd do pracy to klasyczny poranek wielu z nas. Mając na głowie wiele spraw sprawia, że mniejszą uwagę przywiązujemy do tego, co dzieje się wokół nas. A przecież poranny dojazd do pracy bywa sporym wyzwaniem. Zakorkowane ulice, pośpiech i upływający czas to główna przyczyna porannych zdarzeń drogowych. W pośpiechu często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W końcu komu nie zdarzyło się przebiec przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle, bo akurat nic nie jechało albo wjechać na skrzyżowanie, gdy zapala się pomarańczowe światło? Przecież oprócz złamania przepisu nic się nie stało. Tym razem, bo każde następne takie zachowania mogą pojawić się automatycznie, a nadjeżdżający samochód może zostać niezauważony.

Sytuacja na drogach

Za nami pięć miesięcy 2023 roku. W tym okresie policjanci odnotowali na sopockich drogach 7 wypadków i 174 kolizje drogowe. Ich najczęstsze przyczyny to między innymi niezachowanie bezpiecznej odległości, nieprawidłowe omijanie, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, czy nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Ponadto sopoccy funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu 82 kierujących pod wpływem alkoholu i kolejnych 24 kierowców podejrzewanych o jazdę po narkotykach. Do tego wyeliminowali z dróg 39 kierujących bez uprawnień, 11 łamiących sądowe zakazy kierowania pojazdami i 4 nie stosujących się do decyzji o cofnięciu im uprawnień do kierowania.

Najpopularniejsze wykroczenia

W trakcie 5-miesięcznych działań policjanci drogówki ujawnili blisko 3 tys. naruszeń przepisów. Najwięcej, bo aż 1896 wykroczeń, dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości na ulicach miasta. Pozostałe wykroczenia to m.in.:

  • jazda bez wymaganych świateł i niesprawność techniczna świateł – 204 wykroczenia,
  • jazda bez wymaganych pasów bezpieczeństwa – 83 wykroczenia,
  • niestosowanie się do sygnałów świetlnych przez kierujących pojazdami – 75 wykroczeń,
  • nieprawidłowa zmiana pasa ruchu – 74 wykroczenia,
  • korzystanie z telefonu podczas jazdy – 49 wykroczeń.

Policjanci odnotowali również wykroczenia popełnione przez niechronionych uczestników ruchu, a dotyczy one m.in. przekraczania przez pieszych jezdni w miejscu niedozwolonym i jazdy rowerem po chodniku.

W ciągu pierwszych 5 miesięcy 2023 roku sopoccy policjanci zatrzymali też 84 prawa jazdy i 129 dowodów rejestracyjnych pojazdów.

Apelujemy o rozwagę na drodze i przestrzeganie obowiązujących przepisów. Pamiętajmy, że nasze decyzje na drodze mają wpływ także na innych uczestników ruchu.

Źródło: Komenda Miejska Policji w Sopocie

[ZT]17407[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Rafał Rafał

0 0

Wypisz wymaluj Grzegorz.K na zdjęciu 15:31, 03.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MorfeuszMorfeusz

1 0

Nic o kontroli aut i motorów, które przekraczają normy hałasu 23:15, 04.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%