Zamknij

Podatkowy robot z Gdańska zwyciężył w konkursie Innowacyjny Samorząd 2023 w kategorii duże miasta [WIDEO]

14:30, 02.06.2023
Skomentuj PAP PAP

W tegorocznej edycji konkursu "Innowacyjny Samorząd", w kategorii duże miasta, kapituła najwyżej oceniła zgłoszonego przez Gdańsk podatkowego robota. Projekt polega na automatyzacji procesów w zakresie podatku od nieruchomości osób fizycznych. Pomysł na wdrożenie takiego rozwiązania powstał, gdy w pandemii o ponad 400 proc. zwiększył się wpływ deklaracji elektronicznych.

„Podatkowy robot zrodził się praktycznie z potrzeby. Jest to odciążenie pracownika, jest to korzyść dla mieszkańca, bo dostaje tę decyzję szybciej, jest to korzyść ekologiczna, ponieważ nie drukujemy, nie wysyłamy i korzyść finansowa, bo nie musimy płacić za wysyłkę, wysyłamy ePUAP-em. Mam nadzieję, że ten projekt będzie trwał i będzie się rozszerzał” – powiedziała po wręczeniu nagrody Marzena Kamińska, zastępca dyrektora wydziału budżetu miasta i podatków Urzędu Miejskiego w Gdańsku. 

Dodała, że przed podatkowym robotem jest duża przyszłość, ponieważ system można będzie zastosować w obsłudze np. deklaracji podatkowych osób prawnych, opłat za odpady, czy innych pism zbiorczych. „To wszystko może zastąpić robot. To jest szerokie pole do popisu” – powiedziała Kamińska. 

Drugie miejsce zajął Lublin za projekt „Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto”. W mieście wybrano 9 miejsc, dla których zaprojektowane zostały obiekty małej retencji. We wszystkich wybranych lokalizacjach występował problem lokalnych podtopień lub trudność z odprowadzaniem wód opadowych. Posadzone rośliny m.in. absorbują zanieczyszczeniu, ułatwiają infiltrację, zmniejszają prędkość przepływu wody, a pobraną wodę wraz ze związkami biogennymi, wbudowują w swoją masę lub oddają do atmosfery, czym poprawiają wilgotność powietrza w swoim otoczeniu. Wybrana roślinność to głównie gatunki rodzime, tolerujące czasowe zalewanie i osuszanie, odporne na działanie zanieczyszczeń występujących w wodach opadowych.

Trzecie miejsce przypadło projektowi „Zielony pająk - mapa dostępności do infrastruktury komunikacyjnej” zgłoszonemu przez Wrocław. Zielony Pająk to ogólnodostępna mapa online, która m.in. wspomaga budowanie świadomości mieszkańców przy wyborze miejsc zamieszkania czy pracy oraz zachęca inwestorów do realizacji swoich projektów w korzystniejszych lokalizacjach miasta, co daje korzyści ekonomiczne i poprawia jakość życia. Mapa usprawnia też pracę urzędu i jednostek miejskich.

Kapituła konkursu przyznała tez osiem wyróżnień. Otrzymały je: Kraków za Moduł Obywatelskich Inicjatyw Uchwałodawczych, Poznań za projekt Internetowy Asystent Radnego Osiedlowego (IARO) - elektroniczny system obsługi radnego osiedlowego, Gdańsk za Portal szkolny, Bydgoszcz za Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, Łódź za Zielone Obligacje oraz Lublin za projekt Inspiruje Nas Rozmowa. Dwa wyróżnienia otrzymała Gdynia za projekt Ku samodzielności – gdyński model pomocy uchodźcom oraz projekt Sieć Przystani Sąsiedzkich.

W konkursie "Innowacyjny Samorząd" co roku nagradzane są gminy, miasta, powiaty i województwa, które zgłaszają innowacyjne projekty mogące stać się inspiracją dla innych jednostek samorządu terytorialnego. Organizatorem konkursu jest Serwis Samorządowy PAP. 

mr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%