Zamknij

Alternatywna rzeczywistość. Odkryj w Sopocie fascynujący świat rzeźb Tony'ego Cragga

09:20, 24.05.2023 . Aktualizacja: 19:28, 24.05.2023
Skomentuj

Państwowa Galeria Sztuki (PGS) w Sopocie ma zaszczyt zaprosić Państwa na wystawę jednego z najważniejszych współczesnych artystów rzeźbiarzy - Tony'ego Cragga. Ta wyjątkowa ekspozycja nosi tytuł "Alternatywna rzeczywistość" i będzie dostępna dla odwiedzających od 28 maja do 15 października 2023 roku. Wernisaż wystawy odbędzie się już w najbliższą sobotę, 27 maja, o godz. 18.00. 

Twórczość bywa źródłem niezwykłych doznań i inspiracji, ma moc przekraczania granic i wzbudzania emocji. Jeśli jesteś pasjonatem sztuki, nie możesz przegapić wyjątkowej wystawy prac brytyjskiego artysty rzeźbiarza Tony'ego Cragga. O tym, dlaczego warto zapoznać się z jego twórczością opowiedziała nam pani Eulalia Domanowska, dyrektorka Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz kuratorka wystawy "Alternatywna rzeczywistość".

- Tony Cragg to jeden z najważniejszych współczesnych artystów rzeźbiarzy. Pragnęliśmy pokazać jego dzieła zarówno w galerii PGS, jak i przede wszystkim w Parku Północnego w Sopocie, w przestrzeni publicznej, aby zaprezentować sopocianom i szerokiej publiczności Trójmiasta, Polski, a także tej międzynarodowej, jego dokonania w dziedzinie rzeźby - wyjaśnia kuratorka ekspozycji. 

Tony Cragg posiada imponujące doświadczenie artystyczne, które ewoluowało wraz z jego karierą trwającą kilkadziesiąt lat. Studiując na Royal Academy of Art w Londynie i kończąc naukę w 1977 roku, artysta był zafascynowany sztuką konceptualną oraz Land Artem i artystami związanymi z tym nurtem. Już od samego początku cechował go innowacyjny i poszukujący stosunek do materiału. Artysta chętnie eksperymentował, wykorzystując znalezione, gotowe przedmioty, które komponował w nowe całości. Z czasem brytyjski rzeźbiarz skupił się bardziej na kształtowaniu form, które nawiązywały do natury, przedmiotów codziennego użytku czy też figuralnych kompozycji, jednak bez ich bezpośredniego naśladowania.

- Tworzone przez niego unikalne obiekty stanowią alternatywny świat wobec naszej rzeczywistości, ukształtowanej przez dwa ostatnie stulecia epoki industrialnej. Tony Cragg jest spadkobiercą wielkich klasyków sztuki XX wieku, takich jak Jean Arp, Constantin Brâncuși czy Henry Moore. Jego dynamiczne, organiczne formy meandrują, wyginają się i skręcają, oddziałując na nasze emocje - przekonuje pani dyrektor Eulalia Domanowska z Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Co zobaczymy na wystawie w Sopocie?

W ciągu prawie pięćdziesięcioletniej działalności Tony Cragg stworzył wiele wspaniałych rzeźb z różnych materiałów - początkowo przedmiotów znalezionych, potem z metalu, drewna, żywic, szkła, ceramiki czy kamienia. Znawcy cenią zarówno jego wczesne rzeźby i projekty, jak i cykle, które rozpoczął w latach 80. i kontynuował przez kolejne lata, jak Early Forms i inne rzeźby monumentalne. Jako jeden z pierwszych twórców Cragg używał materiałów recyklingowych - kawałków plastików kreując z nich figuratywne kolorowe kompozycje na ściany galerii czy obiekty z przedmiotów gotowych jak rzeźba Minster z 1988 roku.

- Rzeźby Tony Cragga trudno przypisać do jakiegoś nurtu w sztuce. Można powiedzieć, że kontynuują nurt rzeźby organicznej. Jednak jego twórczość jest unikalna. Zachwycamy się jego rzeźbami nie tylko z powodu estetycznej perfekcji czy poetyckiego piękna. Przede wszystkim są one dla widza zmysłową medytacją. Artysta jest w stanie połączyć to, co intelektualne, ze zmysłowym w jedność - zauważa kuratorka wystawy.

Podczas zbliżającej wystawy będzie można podziwiać trzy zbiory dzieł brytyjskiego artysty: rzeźby i instalacje ze szkła, rysunki i akwarele oraz rzeźby monumentalne.

- Wspólnym elementem trzech zestawów dzieł Cragga jest osoba samego artysty, którego twórcza wyobraźnia wiedzie ku eksperymentom z różnymi materiałami. Jak sam powiedział - rzeźbiarz powinien tworzyć formy i kształty, których jeszcze nie widzieliśmy. Prezentujemy trzy techniki artystyczne wypowiedzi artysty - tłumaczy p. Eulalia Domanowska.

Instalacje ze szkła

Po pierwsze, przygotujcie się na misternie wykonane szklane rzeźby i instalacje. Ta wyjątkowa kolekcja przeniesie was w zupełnie nowy wymiar sztuki, gdzie szkło staje się nośnikiem najskrytszych emocji i pomysłów artysty. To prawdziwa uczta dla zmysłów!

- Prace wykonane ze szkła prezentują ewolucję stylu artysty od początku lat 90. do czasów obecnych. Tony Cragg stworzył pierwsze szklane prace, będąc zaproszonym przez Williama Heesena do uczestniczenia w sympozjum szkła w Leerdam w Holandii w 1986 roku. Przyglądał się gamie form wykorzystywanych w przemysłowej produkcji szkła i ich funkcji w naszej kulturze. Stworzył takie prace jak Larder i Control poprzez piaskowanie typowych komercyjnych szklanych naczyń. Początkowo używał przedmiotów gotowych bądź znalezionych, jak słoiki, butelki, bukłaki na wino czy naczynia laboratoryjne. Składając je w nowe całości, ambalaże i instalacje, tworzył kolorowe, dekoratywne kompozycje. Zdaniem artysty powtarzalne przemysłowe formy ze względu na potrzebę produkowania wszystkiego tak tanio jak to tylko możliwe, doprowadziły do zubożenia tego, co możemy zobaczyć na naszej planecie - opowiada kuratorka wystawy. - Artysta zmienia technikę w 2009 roku, kiedy zaczyna współpracę z Fundacją Berengo i jego pracownią usytuowaną na Murano w Wenecji. Po tej dacie na pierwszy plan wysuwa się u artysty zainteresowanie potencjałem oryginalnych form ręcznie dmuchanych przez mistrzów szkła. To dzieła sztuki badające ruch stopionego szkła, wykorzystujące ciekły stan materiału jako punkt wyjścia do podkreślenia wewnętrznej dynamiki materiału.

Rysunki i akwarele

To jednak nie koniec! Na tej samej wystawie będziecie mieli okazję zobaczyć również niezwykłe rysunki i akwarele. Tony Cragg nie tylko wznosi swoje arcydzieła w trzech wymiarach, ale także uwiecznia je na papierze. Te delikatne i precyzyjne prace, które pozwolą nam spojrzeć na twórczość Brytyjczyka z nieco innej perspektywy.

- Rysunki, grafiki i akwarele powstawały od najwcześniejszych lat twórczości brytyjskiego mistrza. Tony Cragg niemal codziennie rysuje ołówkiem na papierze, zarówno szkice do swoich projektów, jak i prace autonomiczne. Artysta używa tego medium jako instrumentu wizualnego myślenia. Rysowanie pozwala mu zwizualizować złożony, niewidzialny świat fal dźwiękowych, częstotliwości radiowych, prądów wiatru i fal magnetycznych - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Rzeźby w Parku Północnym

To jednak nadal nie wszystko! Jeśli obcowanie ze sztuką na łonie przyrody to coś, co lubicie, to przygotujcie się na niezapomniane doświadczenie. Monumentalne rzeźby Tony'ego Cragga zobaczymy nie tylko w murach galerii. Część z nich została umieszczona w Parku Północnym w Sopocie, gdzie przykuwają uwagę przechodniów. Już dziś możecie zobaczyć, jak dzieła te pięknie komponują się z tym, co znajduje się wokół, tworząc niepowtarzalny dialog z otoczeniem.

W Parku Północnym stoją cztery rzeźby. Trzy z nich - Versus, Masks i Mixed Feelings wykonane są z brązu, a czwarta - Points of View - ze stali nierdzewnej. Dwie srebrne kolumny meandrują ku górze wspinając się na wysokość aż 6 metrów. Pierwsza Versus stoi bliżej Teatru Atelier, zaś trzy inne - MIxed Feelings, Masks i Points of View znajdują się w dalszej, północnej części parku, bliżej pola mancowego. Uważny obserwator zauważy, że srebrne kolumny złożone są z ludzkich profili okręcających się wokół własnej osi.

- Rzeźby w przestrzeni Parku Północnego w Sopocie reprezentują zdolność artysty do tworzenia monumentalnych rzeźb do przestrzeni publicznej. System industrialny wytworzył utylitarne przedmioty, które formują naszą rzeczywistość. Natomiast rzeźbiarz próbuje stworzyć formy, które istnieją poza tym ograniczonym użytecznym światem, formy alternatywne – mogące być przekazem, metaforą, nowym językiem, formy oddziałujące na nas kompleksowo. Stąd wywodzi się tytuł wystawy "Alternatywna rzeczywistość" - mówi Eulalia Domanowska.

Wystawa wpisuje się w szerszy projekt "Rzeźba dla Sopotu" zainicjowany przez Miasto Sopot. Natomiast rzeźby wykonane ze szkła pokazywane w galerii łączą się z następną wystawą Glasstress, która zagości w galerii Państwowej Galerii Sztuki już w lipcu. Obie wystawy pokazują innowacyjne podejście znakomitych współczesnych artystów do tradycyjnego materiału i możliwość współpracy oraz wzajemnych inspiracji twórców i mistrzów szklarskich.

Wystawy prac Tony'ego Cragga organizowane są w wielkich muzeach, słynnych parkach rzeźby i w przestrzeniach publicznych, ciesząc oczy widzów na całym świecie. Artysta reprezentował Wielką Brytanię na Biennale Sztuki w Wenecji w 1988 roku i w tym samym roku otrzymał prestiżową brytyjską nagrodę Turnera. Brał udział w słynnych Documenta w Kassel w Niemczech. Od królowej angielskiej Elżbiety II otrzymał tytuł szlachecki za zasługi w sztuce.

 

Artykuł powstał we współpracy z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie.
Za merytoryczne wsparcie dziękujemy p. Eulalii Domanowskiej.

[ZT]17324[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%