Coraz więcej osób decyduje się na morsowanie jako formę aktywności fizycznej i sposób na wzmocnienie swojego zdrowia psychicznego i fizycznego. Nic dziwnego! To świetny sposób na relaks i wyzwanie dla ludzi, którzy kochają wodę, sport i ekstremalne doznania. Właściwa przygotowanie się do morsowania, rozsądne podejście i przestrzeganie pewnych zasad pozwolą na bezpieczne i przyjemne przeżycie tej wyjątkowej aktywności.
Nie każdy musi od razu polubić morsowanie, ale warto spróbować i przetestować swoje granice. Warto pamiętać, że korzyści zdrowotne związane z morsowaniem są ogromne. Zimna woda wpływa na pobudzenie układu odpornościowego, zwiększa produkcję endorfin, pomaga w walce z chorobami przewlekłymi oraz redukuje ból. Poza tym morsowanie poprawia krążenie krwi, wzmacnia serce, łagodzi objawy depresji i poprawia nastrój. To idealna forma aktywności na świeżym powietrzu, która dostarcza wiele pozytywnych emocji i adrenaliny.
Zdrowie jest najważniejsze
Przede wszystkim, przed pierwszym morsowaniem warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz jakieś problemy zdrowotne. Morsowanie nie jest zalecane dla osób z chorobami serca, nadciśnieniem, cukrzycą, astmą czy chorobami neurologicznymi. Jeśli jednak jesteś zdrowy, możesz bezpiecznie przystąpić do tej aktywności.
Umiar i wsparcie
Dla początkujących morsów poleca się kąpiel w towarzystwie bardziej doświadczonych osób. Warto również pamiętać o przetestowaniu reakcji organizmu na chłodną wodę, zaczynając od krótkich kąpieli i stopniowo wydłużając czas przebywania w wodzie. Najlepiej zacząć od krótkiej kąpieli, trwającej od 30 sekund do jednej minuty. Później czas stopniowo wydłużaj, ale nie przekraczaj 3-5 minut. Dobrym pomysłem mogą się też okazać zimne prysznice, które pozwolą przyzwyczaić organizm do niskiej temperatury i ograniczą ryzyko wystąpienia szoku termicznego.
Podczas pierwszej kąpieli w zimnej wodzie warto zachować spokój i skupić się na oddechu. Pomocne mogą być też ciepłe rękawice, które będą chronić dłonie przed mrozem, a także czapka, która ochroni głowę przed utratą ciepła. Oprócz tego przyda się nam także porządny rozgrzewający trening przed kąpielą, który przygotuje nasz organizm do niskiej temperatury. Wejście do wody powinno być dynamiczne, a przy tym stopniowe i kontrolowane. Pamiętajmy również o tym, by nie zanurzać rąk ani głowy. Najlepiej na początku wejść w wodę po pachy. Dzięki temu łatwiej nam będzie zachować kontrolę nad oddechem.
Jeśli poczujesz się słabo, będzie Ci doskwierało zmęczenie lub zaczniesz odczuwać drętwienie kończyn natychmiast opuść wodę i ogrzej się. Woda może być zaskakująco zimna, więc trzeba przygotować się na to, że początkowo może być to dla organizmu szokujące.
Odpowiednie miejsce
Kolejnym ważnym elementem jest właściwy dobór miejsca na morsowanie. Nie powinniśmy wybierać miejsc, w których występują silne prądy, fale lub skały. Najlepiej wybrać płytkie, spokojne i łatwo dostępne miejsce, a takich w Sopocie nad morzem nie brakuje.
Co po wyjściu na ląd?
Po wyjściu z wody warto od razu ubrać się w ciepłą odzież i wypić coś ciepłego, aby powrócić do optymalnej temperatury ciała.
Morsowanie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale także sposób na zacieśnienie więzi międzyludzkich i znakomity sposób na budowanie wspólnoty. Spotkania w grupach osób, które regularnie morsują, pozwalają na wymianę doświadczeń, nawiązanie nowych przyjaźni i budowanie wspólnych wartości, czego najlepszym przykładem jest Sopocki Klub Morsów. Jego członkowie w okresie od połowy października do połowy kwietnia spotykają się w każdą niedzielę. Oprócz tego morsy organizują wspólne morskie kąpiele też w innych miesiącach. Aby być na bieżąco, wystarczy śledzić ich profil w mediach społecznościowych, do czego gorąco zachęcamy.
0 0
I co jeszcze ? Zeby tam z zimna wykorkowac ?! .... To nie dla mnie. Zdecydowanie !