W piątek, 24 marca o godz. 18.00 w Muzeum Sopotu odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu Bliżej Historii. Porozmawiamy o czarownicach z Pomorza i Prus z regionalistką i autorką książek, Anną Koprowską-Głowacką. Kim były kobiety oskarżane o czary? W jakich okolicznościach je oskarżano i skazywano? Czy zawsze chodziło o czary? Wśród opowieści o pomorskich czarownicach nie zabraknie historii Sydonii von Bork, głównej bohaterki najnowszej powieści Elżbiety Cherezińskiej.
O książce “Czarownice z Pomorza i Prus "O czary mógł zostać oskarżony każdy, niezależnie od płci, wieku czy pochodzenia. Ofiarami najczęściej padały jednak kobiety. Według Heinricha Kramera i Jakoba Sprengera, autorów Malleus Maleficarum – słynnego podręcznika dla łowców czarownic napisanego w 1486 roku – czarownicą mogła zostać każda kobieta, zarówno ta zajmująca się zielarstwem lub medycyną, jak i pobożna mniszka. Czarownice z Prus i Pomorza przybliżają Czytelnikom losy oskarżonych, którzy zostali postawieni przed trybunałem sądowym, torturowani i skazani za rzekome konszachty z diabłem. Wszystkie historie są oparte na faktach. Pochodzą z lat 1477–1836 i obejmują tereny współcześnie istniejących polskich województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, części kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ponadto wykraczają poza te granice, sięgając dzisiejszej Rosji i obwodu kaliningradzkiego oraz Niemiec i Meklemburgii-Pomorza Przedniego.
Anna Dobrosława Koprowska-Głowacka jest autorką książek, pisarką, kolekcjonerką baśni i legend, magistrem historii, regionalistką, specjalistką – konsultantką do spraw personalnych, publicystką, autorką artykułów i poetką.
Autorka licznych książek:
Źródło: Muzeum Sopotu
[ZT]16121[/ZT]
3 1
Zjadły w lesie nie te jagody co trzeba, albo grzyby, a na śniadanie chleb na sporyszu - to odleciały wysoko. Kiedy odwróciły się od Boga, to zaprosiły inne istoty ; zazwyczaj demony. 13:16, 24.03.2023
0 0
Zjadly tego tyle, ze az im sie teraz beka ! 09:37, 25.03.2023