Zamknij

Światowy Dzień Recyklingu. Śmieci nie muszą być bezużyteczne

05:45, 18.03.2023 . Aktualizacja: 10:20, 18.03.2023
Skomentuj pexels Julia M Cameron pexels Julia M Cameron

18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Ustanowiono go, by zwrócić uwagę i zmienić podejście do odpadów, które nie muszą być traktowane jako coś bezużytecznego, śmieci.

Tony odpadów trafiają na wysypiska odpadów, a ich ilość wciąż rośnie, zwłaszcza w obszarach wysoko zurbanizowanych. Nie każdy rodzaj odpadów można przetworzyć i powtórnie wykorzystać. Natomiast te odpady, które nadają się do powtórnego wykorzystania, powinny powrócić do gospodarki jako surowiec, który może być zastosowany zarówno z korzyścią dla środowiska, jak i zyskiem ekonomicznym.

Co to jest recykling?

Recykling polega na odzyskiwaniu i powtórnym wykorzystaniu odpadów przy tworzeniu nowych produktów. Jego celem jest przetworzenie odpadów tak, żeby odzyskać z nich cenne surowce i ponownie je wykorzystać. Recykling stanowi kluczowy element globalnej gospodarki o obiegu zamkniętym.

Punktem wyjścia do zastosowania recyklingu jest właściwa i staranna  segregacja odpadów. W ten sposób przyczyniamy się do możliwości ich racjonalnego zagospodarowania i przetworzenia na surowce, które zostaną ponowie wykorzystane.

Cel ustanowienia Dnia Recyklingu

Celem tej inicjatywy jest zachowanie sześciu podstawowych zasobów: wody, powietrza, węgla, ropy, gazu ziemnego i minerałów oraz pokazanie potencjału odpadów, które poddawane recyklingowi, mogą również stanowić „zasób”.

Odpady w XXI wieku

Z rozwojem technologicznym oraz podnoszeniem poziomu życia społeczeństwa, nieodłącznie wiąże się wzrost konsumpcji, która przyczynia się do wytwarzania odpadów. To z kolei powoduje istotne konsekwencje dla środowiska naturalnego. Problem ten dostrzeżono już w czasach pierwszej rewolucji przemysłowej, tj. pod koniec XVIII i na początku XIX wieku. Dzisiaj, gdy mamy do czynienia z coraz większą liczbą wyrobów i produktów, odpady stanowią jedno z najważniejszych i najpilniejszych wyzwań XXI wieku.

Problem odpadów pojawia się już na etapie ich wytwarzania a następnie konieczności jego zagospodarowania, by jak najmniej trafiało na składowiska odpadów.

Źródła: Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska
 

[ZT]16317[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PiotrPiotr

2 1

h ttps://weldingmetalscrap.blogspot.com/ 08:33, 18.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%