Międzynarodowy Dzień Kobiet to wydarzenie obchodzone na całym świecie w celu upamiętnienia osiągnięć kobiet oraz walki o ich prawa. To także okazja do uczestnictwa w różnorodnych wydarzeniach, spotkaniach i aktywnościach skierowanych do pań. Co nas czeka w ramach nadchodzącego święta? Jakie wydarzenia przygotowano na ten czas?
Kiedy: 4-5 marca
Gdzie:
W pierwszy weekend marca odbędzie się w Sopocie Festiwal “Babki w Kurorcie”, organizowany przez Stowarzyszenie Projekt Masterki i miasto Sopot.Podczas eventu odbędą się panele dyskusyjne, wykłady i warsztaty, prowadzone przez specjalistów i specjalistki z dziedzin takich jak: ginekologia, seksuologia, endokrynologia, fizjoterapia uroginekologiczna, psychologia.
Wydarzenie ma na celu edukację kobiet i mężczyzn na temat cyklu hormonalnego oraz profilaktykę zdrowia psychofizycznego.Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak obowiązywać będą zapisy na Evena.
Jak cykl hormonalny wpływa na osoby menstruujące? Czym różni się męski cykl hormonalny od kobiecego? Jaki wpływ cykl miesiączkowy ma na produktywność w pracy i jak można wykorzystać tę wiedzę w praktyce? To tylko część pytań, na które usłyszymy odpowiedź podczas dwudniowego festiwalu zdrowia kobiet “Babki w kurorcie”, organizowanego przez Stowarzyszenie Projekt Masterki w Sopocie w dniach 4-5 marca 2023. Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Sopot, a partnerem Aura Herbals.
Wydarzenie obfituje w wykłady na temat zdrowia intymnego i cyklu kobiet, podejmuje tematy wykluczenia z życia społecznego oraz zawodowego ze względu na zmiany w cyklu i walczy ze stereotypami (np. “Taka Pani uroda - mity o zdrowiu intymnym”). Podczas festiwalu będzie można wziąć udział w warsztatach wzmacniających działania prozdrowotne, w tym zrozumienie i ekspresję własnych potrzeb i emocji (np. “Joga - świadomość miednicy” czy “Uwolnij głos”).
- Festiwal “Babki w kurorcie” otwiera cykl wydarzeń w naszym mieście pod hasłem Marzec Sopocianek - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. - Bardzo zależy nam na rozwoju kobiet i ich dobrobycie, dlatego cieszymy się, że bierzemy udział w tak edukacyjnym przedsięwzięciu, jakim jest festiwal zdrowia kobiet. Mamy nadzieję, że “Babki w kurorcie” pomogą przełamać tabu kobiecego ciała i sprawią, że panie poczują się komfortowo w swoim ciele.
Zatrważający stan wiedzy na temat zdrowia kobiet
Według raportu Kulczyk Foundation z 2020 roku, aż 52% kobiet postrzega miesiączkę negatywnie, a 23% uważa ten temat za krępujący. Założycielki Stowarzyszenia Projekt Masterki postanowiły rozprawić się z tabu i mitami wokół zdrowia kobiet:
- Na podstawie praktyki w moim gabinecie widzę, że brak wiedzy i świadomości cyklu hormonalnego wpływa negatywnie na funkcjonowanie kobiet, prowadzi do braku diagnozy dolegliwości, a w konsekwencji nawet poważnych problemów zdrowotnych, nie tylko natury ginekologicznej - zauważa fizjoterapeutka uroginekologiczna Zuzanna Kulczyńska, członkini zarządu Stowarzyszenia Projekt Masterki.
Profilaktyka zdrowia psychofizycznego to jeden z najważniejszych celów, które przyświeca stowarzyszeniu. Dlatego podczas wydarzenia organizatorki planują zapoznać kobiety z narzędziami wspierającymi naukę obserwacji ciała.
“Babki w kurorcie” nie tylko dla babek
Rozbudowany program skierowany głównie do kobiet uzupełnia intrygujący wykład “Głupio nie wiedzieć”, na który organizatorki zapraszają głównie mężczyzn:
- Będzie to dawka wiedzy w pigułce dla panów - dr Maciej Chojnacki opowie im, jak wielki wpływ na ciało i zachowanie kobiety ma jej cykl hormonalny i jak jej partner (lub brat czy ojciec) może ją w tym wesprzeć. Coraz częściej mężczyźni otwarci są na naukę o ciele kobiet, aby móc lepiej je zrozumieć, co bardzo nas cieszy, dlatego wychodzimy naprzeciw ich pytaniom z tym właśnie wykładem - mówi Dominika Suprun, prezeska Stowarzyszenia Projekt Masterki.
Organizatorki przygotowały również specjalne warsztaty dla matek, które pomogą rodzicom w rozmowie z dorastającymi córkami na temat cyklu menstruacyjnego i jego wpływu na życie.
Festiwal jest dofinansowany ze środków Miasta Sopotu.
(Źródło: Urząd Miasta Sopotu)
Kiedy: 4-11 marca
Gdzie: Centrum Praw Kobiet, ul. Gdyńskich Kosynierów 11, Gdańsk.
Festiwal Mocy Kobiet w CPK Gdańsk w dniach 4-11 marca 2023. Zapraszamy Kobiety do wspólnego świętowania i wzięcia udziału w proponowanych wydarzeniach.
Zapisy na wydarzenia poprzez formularz zgłoszeniowy: kliknij i sprawdź.
(Źródło: Centrum Praw Kobiet w Gdańsku)
Kiedy: 8 marca, godz. 19:00.
Gdzie: Teatr BOTO, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, Sopot.
Zapraszamy na spektakl improwizowany, czyli tworzony na Waszych oczach, w oparciu o Wasze sugestie! Zagrają dla Was trzy improwizatorki: Ewa Fajfer, Małgorzata Tremiszewska i Karolina Rucińska.
"Jesteśmy mamami, 3 Mamami i nie mamy czasu, ale mamy moc, żeby go zaginąć, powodując u Ciebie śmiech. Jesteśmy kijankami w morzu czasu, czasu, czasu... Wszystko jest ze sobą powiązane i ma na siebie wpływ. To, co robimy, gdzie jesteśmy, wynika z przeszłości i będzie miało wpływ na przyszłość. Brzmi poważnie, ale to tylko pozory" - przekonują artystki.
(Źródło: Teatr BOTO)
Kup bilety w cenie 25-30 zł: kliknij i sprawdź.
Więcej informacji: Facebook.
Kiedy: 8 marca, godz. 14.00-21.00.
Gdzie: Goyki 3 Art Inkubator, ul. Goyki 3, Sopot.
Kobiety w kulturze w Polsce stanowią ponad 65% pracowników organizacji, których działalność dotyczy kultury, rozrywki i rekreacji (GUS 2018). Posiadają wykształcenie wyższe (40,3% ogółu pracujących), ale zarabiają średnio mniej za godzinę pracy niż mężczyźni (GUS, 2018; World Economic Forum, 2020) i rzadziej zajmują stanowiska kierownicze w organizacjach. Ponadto kobiety częściej korzystają z instytucjonalnej oferty kulturalnej.
Skoro kultura jest kobietą to dlaczego tworzą i zarządzają nią mężczyźni w formule mansplanningu? Organizatorki "Dnia(nie)widocznych kobiet w kulturze" chcą nie tylko odpowiedzieć na to pytanie, ale także wypracować rozwiązania, które można będzie wdrożyć zarówno w organizacjach kultury, jak i uświadomić artystki czy twórczynie o znaczeniu praw, a nie tylko obowiązków. Wydarzenie kierowane jest i do kobiet, i do mężczyzn. Wszyscy są mile widziani!
Koncepcja i koordynacja: Marta Szadowiak
Dzień (nie) widocznych kobiet w kulturze:
(Źródło: Goyki 3 ArtInkubator)
Kiedy: 8 marca, godz. 18.30.
Gdzie: CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk.
Tegoroczna Manifa zakończy w tym roku swoją trasę przed budynkiem Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 na Dolnym Mieście!
Na schodach Łaźni wystąpi z tej okazji Katarzyna Chmielewska choreografka, tancerka, nauczycielka tańca, producentka oraz koordynatorka działań artystycznych w Stowarzyszeniu Teatr Dada von Bzdülöw.
Wszystkie uczestniczki Manify są zaproszone do udziału w wydarzeniu oraz na rozgrzewającą herbatę!
D.N.A. Kobiety
Występuje: Katarzyna Chmielewska
WIELKI RAPSOD
ÓSMEGO MARCA
Niczym dusze nasze prawieczne, niedostrzegane, nierozumiane,
samotnie bywają również waleczne,
oby mieć świat swój i wolność dane.
Zawsze zaś z życiem marząc w harmonii,
tak silne zarazem i niewinne,
zawiłej głębi sięgają toni,
dopełniając wszystkim tym co inne.Autor nieznany
(Źródło: CSW Łaźnia)
Kiedy: 8 marca, godz. 18.00
Gdzie: Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, ul. Elżbietańska 9/10, Gdańsk.
Serdecznie zapraszamy 8 marca o godz. 18.00 do Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury na wykład "Silna i kobieca kobieta. Jak taką być?". Wykład poprowadzi Małgorzata Zalewska.
"Silna i kobieca kobieta, wydaje się, że to wzajemnie się wyklucza, a jednak mądra i dojrzała kobieta umie łączyć w sobie te dwie strony. Jak stawać się kobietą świadomą swojej siły i swojej kobiecej wrażliwości i ciepła? Jak wypełniać swoje powołanie jako kobieta i jak dojrzale wchodzić w relacje z mężczyznami? O tym na wykładzie już 8 marca. Serdecznie zapraszam na spotkanie kobiety i mężczyzn, którzy chcą lepiej zrozumieć kobiety, i dowiedzieć się, jakiego mężczyzny kobiety potrzebują".
Małgorzata Zalewska
Małgorzata Zalewska - Na co dzień pracuje na rzecz rozwoju gospodarczego Gdańska, skończyła studia MBA w USA oraz Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego, na którym od kilku lat prowadzi zajęcia. Jest mentorką w projekcie Gdańsk Business Week, podczas którego młodzież uczy się postaw przedsiębiorczych.
Wydarzenie odbędzie się w sali wielofunkcyjnej. Wstęp wolny.
(Źródło: Oblackie Centrum Edukacji i Kultury)
1 1
Czekam na Dzień Mężczyzn z podobnym programem. Czy wicesołtysini zorganizuje, cozy needle dyskryminować mężczyzn? Wg statystyk to mężczyźni w Polsce krócej żyją.