Zamknij

Smog? Nie w Sopocie. Tu oddycha się czystym powietrzem

10:59, 19.02.2023
Skomentuj

Sopot jest miastem wolnym od smogu. W obecnym i całym ubiegłym roku ani razu nie zostały przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10. Dopłaty do wymiany pieców węglowych, dotacje na inwestycje ekologiczne, modernizacja energetyczna budynków, rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej, dbanie o zieleń - to tylko niektóre przykłady konsekwentnie prowadzonej polityki miasta, dzięki której w Sopocie oddycha się czystym powietrzem.

Kurort, który w tym roku obchodzi jubileusz 200-lecia, jest jednym z najczystszych miast w Polsce pod względem jakości powietrza. Dopuszczalne stężenie pyłu PM10 w powietrzu w ciągu doby wynosi 50 µg/m sześc., a maksymalna liczba dni w roku przekraczająca tę wartość to 35. W całym 2022 r. oraz w styczniu tego roku w Sopocie w żadnym dniu nie odnotowano przekroczenia tej normy.

- Wynika to z konsekwentnie prowadzonej polityki władz miasta, które od wielu lat eliminują źródła potencjalnego zagrożenia, ale też z położenia Sopotu w sąsiedztwie lasu i Zatoki Gdańskiej - mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. - Głównym źródłem zanieczyszczeń atmosfery w Sopocie jest niska emisja, pochodząca z budynków, w których wykorzystywane jest ogrzewanie węglowe. Obecnie w mieście pozostało tylko około 100 pieców opalanych węglem. To niewiele, biorąc pod uwagę, że w 1995 roku było ich ponad 8 tysięcy. 

W Sopocie wielkimi krokami zbliża się termin wejścia w życie uchwały antysmogowej. Do 1 stycznia 2024 roku muszą zostać zlikwidowane wszystkie instalacje grzewcze, w których stosowane jest paliwo stałe.

- Po tym terminie mieszkańcy nadal używający “kopciuchów” będą się musieli liczyć z karą w wysokości do 5 tys. zł - przypomina wiceprezydent Marcin Skwierawski. - To ostatni moment, żeby skorzystać z dopłat do wymiany pieców węglowych na ogrzewanie ekologiczne.  

Dotacje na inwestycje ekologiczne

Program dopłat do wymiany pieców węglowych na ogrzewanie ekologiczne w Sopocie prowadzony jest od 1997 r. Obecnie wysokość dofinansowania wynosi 60 procent poniesionych kosztów (trzy i dwa lata temu było to 100 procent, rok temu - 80 procent). Maksymalny poziom dofinansowania to 800 zł na każdy kilowat zainstalowanej mocy nowego źródła ciepła.  

Dotacje udzielane są również na inne inwestycje ekologiczne, m.in.: przyłączanie do miejskiej sieci ciepłowniczej, montaż kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych czy pomp ciepła oraz wymianę stolarki okiennej. Ponadto właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Czyste powietrze”.   

Modernizacja budynków i energia ze słońca

W latach 2018-2020 zrealizowany został projekt pn. "Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej w Sopocie". W 25 budynkach wdrożony został system zarządzania energią, który zdalnie steruje pracą instalacji grzewczych, w celu optymalnego ustawienia temperatury w pomieszczeniach. Wymieniono też oświetlenie wewnętrzne na energooszczędne. 

W wyniku realizacji projektu nastąpił spadek emisji dwutlenku węgla o ok. 771,3 ton rocznie. Modernizacja energetyczna, montaż systemu zarządzania energią oraz instalacja paneli fotowoltaicznych i solarnych zmniejszyły zapotrzebowanie na energię cieplną o ok. 48 procent, a elektryczną aż o ok. 64 procent. 

- Mamy opracowaną mapę potencjału solarnego dachów budynków w mieście, obrazującą ilość energii słonecznej padającej na ich powierzchnię - mówi wiceprezydent Marcin Skwierawski. - Mapa znacznie ułatwia optymalną lokalizację solarów czy ogniw fotowoltaicznych, a mieszkańcom Sopotu ułatwia podjęcie decyzji o ich montażu.

Mapa jest dostępna na stronie sopot.obliview.com.

Zielony Sopot

Do utrzymywania dobrej jakości powietrza niezbędna jest zieleń, która pochłania zanieczyszczenia. Sopot z roku na rok staje się coraz bardziej zielony. Tylko w latach 2011-2022 w mieście posadzono 2 565 drzew i 28 738 krzewów. Liczba drzew wskazanych w decyzjach Konserwatora Zabytków Miasta Sopotu jako nasadzenia zamienne za drzewa usuwane w latach 2014-2022 r., wyniosła blisko 4 300. 

Monitoring jakości powietrza

Jakość powietrza w Sopocie jest monitorowana od 1998 r. Między innymi dzięki dobrym parametrom miasto ma status uzdrowiska. Przy ul. Bitwy pod Płowcami znajduje się automatyczna stacja monitoringu powietrza, a przy ul. Kraszewskiego 26 i ul. Mickiewicza 49 znajdują się mierniki jakości powietrza.

- Dalsza poprawa wskaźników powietrza to dla nas sprawa priorytetowa - mówi wiceprezydent Marcin Skwierawski. - Zapraszamy do odwiedzenia naszego kurortu. Warto do nas przyjechać, aby pospacerować po plaży, w lesie, pooddychać czystym, zdrowym powietrzem i “naładować baterie” pozytywną energią. 

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

[ZT]14773[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Rafał Rafał

7 1

Przestańcie pisać takie bajki Sopot to nie tylko plaża nad zatoką ustawcie te wasze mierniki na Niepodległości tam też ludzie mieszkają zwłaszcza latem koreańska gazetka robi swoje za klawiaturą sam Karnowski.

13:13, 19.02.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

w porównaniuw porównaniu

6 0

do krakowa może i czystsze ale i tak jest syf. 'zapach zimy' z dzieciństwa czuć co kilka ulic na spacerze. Są miejsca gdzie patologicznie pali się lakierowanym drewnem i innym syfem. dopóki są paleniska dopóty problem nie zniknie

15:28, 19.02.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%