Zamknij
REKLAMA

Sopot uczci 200-lecie kurortu! "Jubileusz jest swego rodzaju nowym otwarciem"

16:11, 30.01.2023 . Aktualizacja: 16:11, 30.01.2023
Skomentuj esopot.pl Anna Nagel esopot.pl Anna Nagel

W dniu 4.06.1823 r. w gdańskiej gazecie ogłoszeniowej „Intelligent Blatz” pojawił się następujący anons:

„Niżej podpisany niniejszym ma zaszczyt zawiadomić, że budowa jego sopockiego zakładu kąpielowego jest na tyle zaawansowana, iż od środy 11 czerwca, w sześciu pokojach kąpielowych będzie można zażywać kąpieli w podgrzewanej wodzie morskiej. Bilety za cenę 1 florena są dostępne w gdańskim zakładzie kąpielowym, jak również w Sopocie u Michaela Dietricha, przedostatni dom przy drodze do domu kąpielowego. Bilety są ważne tylko na tegoroczny sezon kąpielowy – dr Haffner”.

200 lat później, miasto rozpoczyna świętowanie tego wyjątkowego Jubileuszu.

- Kurort to takie trochę magiczne słowo, może nieco zapomniane, bo częściej w ostatnich latach używało się słowa „uzdrowisko”. Celowo chcemy wrócić do słowa kurort i do idei kurortu. Bo kurort to jest miejsce, gdzie leczy się duszę i ciało. To miejsce, gdzie obok zabiegów kąpielowych, zabiegów prozdrowotnych, jest również bardzo bogata oferta kulturalna, rekreacyjna i gdzie po prostu dobrze spędza się czas – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. - Jubileusz jest swego rodzaju nowym otwarciem i wzmacnianiem kurortowego charakteru miasta w kolejnych latach, co zostało także zapisane w nowej strategii – dodaje wiceprezydentka Sopotu. 

Majówka, Dni Kurortu i Koncert dla Mieszkańców

Świętowanie rozpoczniemy już w długi majowy weekend, który to tradycyjnie otwiera w Sopocie wysoki sezon. Czerwiec to Dni Kurortu na molo (9-11 czerwca) oraz Koncert dla mieszkańców zaplanowany na 10 września. W ramach Dni Kurortu odbędzie się barwna parada oraz będzie można skorzystać z zabiegów solankowych czy wykonać badania (np. pomiar ciśnienia, poziom cukru we krwi).

Propagowanie zdrowego stylu życia

Wśród wydarzeń związanych z 200-leciem kurortu odbędą się też biegi na orientację, wyścigi pływackie dookoła molo, a także inne wydarzenia sportowe, mające na celu propagowanie zdrowego stylu życia.

Nowe inwestycje

Planowane są również inwestycje. Dwa szlaki kurortowe – nadmorski oraz leśny. Na szlaku kurortowym nadmorskim będzie można odnaleźć elementy związane z historią kurortu, takie jak na przykład grzybki solankowe. Powstaną również 2 nowe tężnie, ogród sensoryczny, a także urządzenia do ćwiczeń. Na kurortowym szlaku leśnym, będzie można także poćwiczyć na ustawionych na ścieżce urządzeniach.

- Chcemy pokazać Sopot z innej strony i zaprosić mieszkańców oraz gości do lasu, zachęcić by szerzej korzystali z przepięknej natury poza centrum miasta, bo mamy wiele wspaniałych miejsc, także tych, które z początkiem kurortu się kojarzą – dodaje Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Miasto jeszcze bardziej się zazieleni. Poza wyjątkowymi nasadzeniami wiosennymi, letnimi i jesiennymi, kwiatowy logotyp 200-lecia kurortu będzie witał wjeżdżających do miasta od strony Gdańska i Gdyni, a także spacerujących alejką nadmorską. Tam logotyp będzie elementem zieleni Parku Południowego. 

Działania Muzeum Sopotu

W realizację programu obchodów włączyły się instytucje miejskie, które zaproponowały wiele ciekawych wydarzeń.

- Muzeum Sopotu planuje organizację sezonowej, największej wystawy, poświęconej historii kurortu, z uwzględnieniem rozwoju medycyny uzdrowiskowej, zwyczajów plażowych, prezentacji kolekcji strojów plażowych i wpływu rozwoju kurortu na zabudowę miasta - mówi Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektorka Muzeum Sopotu. - Muzeum wyda również reprint wyjątkowego przewodnika z 1823, w całości poświęconego Sopotowi. W październiku natomiast we współpracy z miastem Heringsdorf przygotujemy konferencję na temat architektury nadbałtyckich kurortów z przełomu XIX i XX wieku.

Pokój kąpielowy

Ciekawym pomysłem, zainicjowanym przez Pomorskie Centrum Reumatologiczne jest odtworzenie pokoju kąpielowego, który zobaczyć będzie można już w czerwcu. 

- Trwają też prace, mające na celu przywrócić historyczny wygląd wieży szpitala, która jest jednocześnie punktem widokowym, byłą latarnią morską, ale jest też przede wszystkim obudowanym kominem szpitalnym, który funkcjonuje do dzisiaj – mówi Tomasz Augustyniak, prezes Pomorskiego Centrum Reumatologicznego.

Zapraszamy wszystkich do odkrywania uroków kurortu z 200-letnią tradycją. Z tej okazji przygotowany został logotyp oraz identyfikacja graficzna. Logotyp nawiązuje do fal, morza i spokoju. Komunikacja prowadzona będzie pod hasłem „W Sopocie czasie płynie w Twoim tempie”.

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (5)

klausklaus

7 2

do prawdziwego kurortu to sopotowi jeszcze troche brakuje:) 16:20, 30.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

olałaolała

3 3

nei rozumiem tym makolententow co marudza wiecznue na Sopot i na wszystko w Polsce, Sopot jest pekiny o kazedj porze roku i wiele osób marzy żeby to być albo żyć.. 16:23, 30.01.2023

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

xx

4 0

No, zwłaszcza teraz xD Wiesz, że Sopot to nie tylko centrum, nie? To też rozwalone chodniki na kamionce, plaga prusaków na Brodwinie, obdrapane i puste kamienice w centrum, tona wynajmu krótkoterminowego wszędzie, który uprzykrza życie mieszkańcom...
już o takich podstawowych sprawach jak brak porządnego handlu (do niedawna po garnek do zupy trzeba było do Gdańska jeździć! Nie mamy nawet sklepu rtv/agd! Po wszystko trzeba jechać do Gdańska!), brak porządnej komunikacji miejskiej, kiedy mieszka się poza linią Niepodległości, brak liczenia się jakiegokolwiek ze zdaniem mieszkańców... i o tym paskudnym klocku-dworcu, to nie chce mi się nawet mówić. Miasto się wyludnia i nikt z tym nic nie robi. Traci urok. Po dolnym Sopocie strach się wieczorem przejść, bo w oknach ciemno, nikogo w okolicy poza sezonem nie ma, włóczą się tylko pijane hordy i grafficiarze. Chyba, że piękne dla Ciebie są te graffiti, niszczące kamienice w dolnym Sopocie. Albo te opuszczone budynki na Niepodległości. To wtedy spoko. 17:48, 30.01.2023


Rafał Rafał

2 1

Karnos to ty 23:01, 30.01.2023


Rafał Rafał

4 0

Sopocki ratusz planuje oszczędzać kosztem sportu amatorskiego cięcia zbliżają się szybkim krokiem na sopockie orliki panie Karnowski a może by też zacząć od trefla Sopot klubu żeglarskiego lekkoatletycznego itp będziemy o tym pamiętać 23:21, 30.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%